Отец Иван: Хората обедняха, вече не даряват толкова
Отец Иван е роден през 1945 г. в село Благово, Монтана. Завършил е строителен техникум и семинария. Бил е служител на УБО, но решава да се откаже и след едно видение в църквата се отдава на служба на Бог. Построява дом за сираци в Нови хан и къщи за безпризорни в монтанското село в Якимово. Kmeta.bg разговаря с него за подготовката за зимата, за предстоящия Ден на народните будители и празника Хелоуин.
- Отец Иван, готови ли сте за зимата? Колко хора има в двата приюта и от какво се нуждаете?
- Храна имаме, обаче сме зле с дървата. Продукти сме си осигурили - отглеждаме крави, биволи, овце, кози и от тях се снабдяваме с месо, мляко и сирене. Имаме и консерви, които са с дълъг срок на годност. Но най-голямата ни нужда са дървата. За да изкараме зимата ни трябват поне по 10 кубика за всяка къща. В двата приюта има 250 човека със 70 ученика. Тези дни имаше страшен вятър, който отнесе част от покривите. Сега трябва да ги възстановяваме. Когато вали дъжд падат таваните, а вятърът влиза в помещенията. Лятно време е много горещо, а зимата е много студено. В момента от три дни няма и телевизия. Но най-големият ни проблем е, че нямаме дърва за зимата. Миналата година ни затрупа снегът и нямахме ток. Идваха жителите от цялото село и ни даваха брашно, тъй като не можеше кола да премине през преспите. Тази година съм се запасил и с брашно, олио, захар.
- Има ли много дарители, хора, които желаят да помогнат?
- Едно време имаше. Сега няма никави. Хората обедняха. Не е каквото беше преди 5 - 6 години.
- Как успявате да осигурявате храна и дрехи за всички деца в прютите?
- Дрехи ни пращат отвсякъде. А за храната - от животните, които гледаме, сами си произвеждаме мляко, сирене и месо. Други продукти като боб и ориз ни дават хората или си купуваме. Тези дни ще започнем да колим прасетата, като се пада по 3 кг на къща.
- Утре, България отбелязва Деня на народните будители. Виждате ли себе си като едни будител - благодарение на когото деца се образоват?
- Не. Признавам за будители тези, които са извършили много в науката. Аз съм обикновен човек. Това, което правя е съвсем нормално. Не знам как ме виждат хората. Вие може да прецените по-добре.
- Подготвяте ли се за празника?
- Утре ще служим литургия за всички светии и будители в православната църква. Ще направим курбан за празника, ще хапнем, ще купя нещо на децата да им подаря.
- Но на 1-ви ноември е и Хелоуин. Как Вие приемата този празник?
- Не го признавам този празник. Той не е православен, евангелистски празник е. Ние имаме доста хубави български празници.
- Какво смятате за училищата, които организират тържества за Хелоуин?
- За това вина има Министерството на просветата. Дано децата сами разберат, че истинските празници са православните християнски празници. Говорим постоянно, но нямаме пари и не ги рекламираме. Надявам се този празник да не повлияе на нашите деца, на българите и да разберат, че това не е наш празник.
Всяко едно нещо, което е дошло отвън, трябва да се огледа внимателно. От една страна излежда добре, но може и да навреди. Защото лека-полека може да ни отклони от православната вяра. Защото се отдава повече значение на този празник, отколкото на Деня на народните будители или други наши празници.
- Как може да се промени това?
- Не може да го променим и спрем, защото Църквата няма достатъчно пари, за да вдига такъв шум, да пуска реклама по телевизията, да говори.
- Защо е модерно да се празнува Хелоуин, а не Деня на народните будители?
- Както казах, нашата Църква не вдига много шум. А навлязоха много религиозни учения отвън, които имат финансовите средства да се рекламират. Всяко нещо е направено да изглежда много хубаво, но дълбоко в корена си то е замислено какво да бъде. И лекичко да ни отклонява от нашите закони и вяра. Вреди, но не можем да го спрем. Само трябва да говорим, да проповядваме много да не се радват и увличат по него.
- Приютът в Якимово е постоянен обект на кражби. Още в началото на учебната година бяха откраднати учебници и тетрадки от дома. Каква е причината за това?
- Тук ни атакуват роми, защото в Якимово сме разпръснати по няколко къщи. Постоянно влизат и крадат каквото им падне - учебници, тетрадки, чаршафи, дори леглата.
- Как може да се сложи край на набезите?
- Трябва да има добра вътрешна полиция. Говорих с един сотаджия да ги подплаши, че всички къщи са под негово наблюдение да не влизат там.
Какво четем:
🔴 С перо и мастило плевенчани преписват "История славянобългарска"🔴 Творби на Панчо Владигеров ще зазвучат в Илинойската филхармония
🔴 Любопитната история на храм–паметника "Св. Александър Невски"
Източник: Кмета
Коментари
