В село Знаменосец почетоха байрактаря на Хаджи Димитър
Венци и цветя отрупаха за Деня на будителите паметника на Димитър Николов-Заралията, легендарен знаменосец на четата, водена от Хаджи Димитър и Стефан Караджа в родното му село Знаменосец.
Монументът е изработен през далечната 1968 година от младите тогава преподаватели по скулптора в художествената академия Валентин Старчев и Крум Дамянов с привлечения към тях в колектива арх.Иван Касъров.
Официалното откриване е станало на 1 септември. Паметникът е бил поръчан във връзка със 100 – годишнината от обесването на знаменосеца насред Велико Търново след сражение между останките от четата и турска потеря в местността Агликина поляна в Стара планина.
Заралията, който е бил познат и като Коджа Ибрахим, по името на убит от него бюлюкбашия е едно от позабравените имена в четническата епоха на българското възраждане. Роден е през 1833 г. в някогашното Карабурун /днес Знаменосец, община Раднево/ става хайдутин в четите на войводите Тодор Халбов и Теню Люцканов, носи знамето на първата българска легия по личен избор на Раковски. Легендата разказва, че по време на боя преди да бъде тежко ранен и пленен застрелва с един куршум водача на потерята Солак пехливан.
Около 900 са жителите на село Знаменосец, няма човек който да не знае биографията на Заралията, категоричен е каращият пореден мандат кмет Иван Даев. По думите му паметникът е бил ремонтиран на два пъти през годините, лично проф. Старчев на няколко пъти идвал да нагледа ранната си съвместна творба с проф. Дамянов.
Какво четем:
🔴 Балига - хоро "Стамена"🔴 Лекар нареди болницата в Монтана сред най-добрите
🔴 Бързо кисело зеле без оцет
Източник: Монитор
Коментари
