Прокурорка става монахиня след молитви в храм “Св. Мина”



Св. вмчк Мина е известен с това, че молитвите му бързо стигат до Бога. Закрилник е на всички, но най-вече на семейството и децата. Откакто съм тук, над 5 жени измолиха рожби, без да имат медицински данни за това”, казва протойерей Серафим Петров, предстоятел на храм “Св. вмчк Мина” в столичния кв. “Модерно предградие”. Днес, когато църквата отбелязва паметта на св. Мина, е храмовият празник. Архиерейско богослужение от 8 ч ще води епископ Тихон, а през целия ден православните ще могат да се поклонят на мощите на великомъченика, както и пред копие на чудотворна икона от Света гора, която ще бъде интронизирана в храма на празника.

Храмът в кв. "Модерно предградие"

Светите мощи пристигат в храма “Св. Мина” през миналата година и са единствените в България, които са на великомъченик. Доказателство за това е и сертификат от Света гора, с който са дарени на една от най-активните и живи енории в София. Там няма случайни хора на литургия в неделя. Идват все повече млади, които се изповядват и причестяват не само по време на пост. Протойерей Серафим Петров и свещеник Сергей Павлов, които служат в храма, са

свидетели на не

едно и две чудеса

след молитви пред

иконите и мощите на

великомъченика. 

Мощите на св. вмчк Мина

“Момиче се излекува от левкемия след молитви пред мощите на св. Мина. Лекарите бяха казали, че няма спасение. Сега е здраво. Една прокурорка посещаваше храма с вяра и молитви. След това напусна професията си и стана послушница. Имаме и действащи полицаи, които учат в семинарията и скоро ще я завършат. Идват в храма и помагат с каквото могат. Един от полицейските началници в София ни осигури камион с чакъл и направихме паркинг пред храма. Преди това той се поклони на мощите на св. Мина по време на шествие с тях. Дни по-късно ми се обади и разказа, че дълго време страдал от болки в ставата на коляното. След като се поклонил на мощите и се помолил, болката отминала”, разказва протойерей Серафим Петров.

Храмът “Св. Мина” в “Модерно предградие”, където са единствените мощи на великомъченик в България, е на ул. “Старата църква” 28.

Построен е през

1938 г. от българи

преселници

от Сърбия и Западните покрайнини. Освещаването обаче е през 1947 г., когато започва да действа като енорийски храм. Великолепен иконостас и владически трон са само част от забележителностите, които могат да се видят там в архитектурен план. Дърворезбата пък впечатлява всички, които го посетят. Направена, е когато в “Св. Мина” е служил свещеник Ангел Янъков, който сега е иконом в храм “Св. Климент Охридски” в “Люлин”.

По време на председателството на свещеник, сега иконом служащ в храм св." Климент Охридски" в жк „Люлин" ,Ангел Янъков, се изработва иконостасът цялата дърворезба в храма и други подобрения, както и се построява малка църковна сграда в двора.

След 1999 г., когато председател на храмовото настоятелство е протойерей Александър Величков (сега в храм “Св. св. Кирил и Методий” до Женския пазар), сградата е основно ремонтирана.

От 2004 г. насам делото им продължава отец Серафим. Там служи и свещеник Сергей Павлов, който е ефимерий в Софийския затвор и се грижи за религиозните търсения на лишените от свобода.

Днес храмът “Св. Мина” е ограден с бяла ограда, има великолепен и поддържан двор, който е пълен с цветя, чешма с иконата на св. Богородица. Тази година с помощта на дарители и грижата на предстоятеля протойерей Серафим Петров храмът е изцяло обновен отвътре и отвън.

ЖИТИЕ НА СВЕТЕЦА

Светият великомъченик Мина живял в края на IV и началото на ІV век, когато властвали двамата нечестиви царе Диоклетиан и Максимилиан. Те издали заповед да бъде подложен на мъчения и убит всеки, който откаже да се поклони на идолите. Свети Мина бил войник, но като видял как се шири безчестието и идолопоклонството, се оттеглил в планините, където се отдал на пост и молитви към Бога. Веднъж Светият Дух му разкрил за предстоящ голям езически празник. Воден от своята силна обич към Бога и нетърпимост към идолопоклонството, той напуснал планината и отишъл в тоя град, където публично заявил своята вяра. Свети Мина бил подложен на жестоки мъчения, чиято цел била да се отрече от Бога. Но колкото и да били безчовечни мъченията, свети Мина до смъртния час не се отрекъл от вярата си. По-късно християните издигнали храм на негово име в град Александрия, където поставили светите му мощи. По молитвите на свети Мина и до днес стават многобройни чудеса, затова той е сред най-почитаните светии.


Какво четем:

🔴 Толкова е просто - тогава защо всички не го правим? Отървах се от киселините и запека само с тази незначителна промяна в позата

🔴 Реших да изчистя аспиратора - ужас, мръсотия и чудо! Звъннах на съседката - тя е спец. Натопих го за 15 минути и заблестя!

🔴 15 минути самота на ден намаляват стреса и тревожността

Източник: 24chasa



Коментари



горе