Край Търново бабите не дават пари по телефона, от 3 г. кметове и полицаи ги обучават с беседи



“Мамо, аз съм, блъснах дете, в полицията съм”, “Вуйчо, позна ли ме, пращам ти важни документи и пари да ми ги пазиш.” Или: “Ало, обажда се ген. Георгиев от МВР, с вас ще се свържат телефонни измамници. По петите им сме, но трябва да ни помогнете, за да ги хванем с парите, иначе ще се измъкнат”.

Едва ли има българско семейство, в което да няма човек, чул в телефонната слушалка плачещ или авторитетен глас на влязъл в роля телефонен измамник. Стана ясно, че са звънили дори на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, на служебните телефони на полицейски шефове, на родители на съдии.

Има един район в България обаче - Великотърновския, където все по-малко хора “захапват” кукичката на телефонните терористи. Там от 8- до 80-годишни знаят за схемите им, защото повече от 3 г. Областната дирекция на МВР прави информационна кампания срещу този вид престъпления. От полицейски шефове до младши инспектори канят пенсионерите на специални срещи в 10-те общини и използват всяко селско събиране, за да им

разказват как

действат

измамниците и

какво не трябва

да правят

в никакъв случай.

“Ние сме регион, който е доста нашумял с контингента си по линия на телефонните измами и доста работа сме свършили. Изготвили сме информационни брошури, които са разнесени както в кметствата, така и по пенсионерските клубове, където се събират възрастните хора. Разяснили сме методите и средствата, които използват телефонните измамници, както и начините, по които хората са въвличани в тези престъпления. За наше нещастие продължава да има жертви - преди дни в село Пчелище пенсионерка даде 8000 лв. на престъпниците”, отчита зам.-директорът на ОД МВР - Велико Търново, комисар Христо Христов. Дирекцията е една от трите в страната, в които  

има и специално

звено срещу

телефонните

измами

Освен в Главна дирекция “Национална полиция” от лятото такива са сформирани в Търново, Русе и Плевен. Целта им е да следят изкъсо контингента във Ветово, Левски, Горна Оряховица.

В 9 села към полицейския участък в Балван обаче номерът на телефонистите не минава. За 3 г. сред 5400-те жители няма регистрирана нито една телефонна измама. Не че наглите мошеници не се пробват, просто пенсионерите бойко им противостоят, защото ежедневно тримата служители в участъка заедно с кмета - бивш полицай, обясняват актуалните схеми.

Правят го и по

радиоточките

“Когато има някаква по-специфична измама, полицаите ни дават материалите и ние ги прочитаме по радиовъзела. А може би и контингентът телефонни измамници също се интересува какво се прави, защото тук дебненето е взаимно. Вероятно по-рядко се пробват, защото знаят, че хората са информирани”, казва кметът на Балван Недьо Георгиев.

Дори в селското читалище се разиграват сценки, за да покажем на хората как трябва да реагират”, обяснява председателката му Румяна Христова.

“Два пъти разигравахме ситуациите. Единия път ме “измамиха” и ме пратиха пред читалището да занеса парите. Представи ми се полицейски началник и ми каза, че моят син се е блъснал с колата.

Аз се правя,

че плача, и в

това време

се обаждам

на кмета

от другия телефон. Така се разбрахме с него какво трябва да направим. Следващия път - пак се обажда полицейски служител, и казва, че ще мине край нас, да наглася пари, за да можем да хванем “ало крадците”. Тогава по мобилния аз отново се обаждам на кмета, а те от МВР тъкмо имат тук учение. Така “заловихме” пак престъпниците”, обяснява сюжета Румяна Христова. Така при измамно позвъняване местните пенсионери не изпадат в паника.  

“Ами вечерно време - към 20,30-21 ч, звънят: “Ало, мамо, аз съм на улицата, катастрофирах!”. В първия момент - стрес, но аз казвам “Да, да, обадиха ми се вече”, обяснява Елка Рачева. “Ние сме инструктирани, даже имаме Академия за възрастни хора в Балван. Благодарение на кмета и на полицаите, не могат да ни излъжат. Като разберем, затваряме телефона”, допълва възрастната жена.

“На един комшия до нас му се обаждат по телефона и искат пари, а той казва:

“Елате, нагласил

съм ги, но

ще ви посрещна

с пушката

и с пистолета!”. Повече не са му се обаждали”, разказват жените в пенсионерския клуб, докато пият кафе на поредна среща с шефа на участъка старши инспектор Бончо Гайдаров.

“На друга наша позната, която пее в хора, по същия начин са ѝ се обадили на стационарния телефон и

тя се скарала с

тях. Напсували я,

но повече не

опитали”,

допълват пенсионерките.

Младши полицай Николай Йорданов и Гайдаров не пропускат да подемат темата за телефонните измами.

“Имайте предвид, че измамниците не спят, те кумулират много големи печалби, вече се развиват, телефоните, които ползват, са с роуминг от Румъния, подготвени са много добре психологически и играят по тънката струна - за нашите деца и внуци”, наставлява Бончо Гайдаров.

Полицаите съветват също хората

да не държат

пари в къщите си

По-добре е да бъдат в банки или в трезори, отколкото в момент на импулсивно въздействие на измамниците теда се поддадат, да ги извадят и да ги дадат. Нещо, за което след 10-15 минути горчиво ще съжаляват. “Хората, които стоят от другата страна на линията, не са с елементарно мислене, те са подготвени, намират начини, по които проучват. Гъвкаво се обработва човекът, като не му се дава възможност да се обади на своите деца, да се свърже с институции”, разяснява шефът на участъка.

В селото всички са му нещо като нещатни сътрудници. Тъй като е на комуникативно място - до главния път Варна - София, често ги навестяват амбулантни търговци. Пробутват уж маркови ножове и техника, които се оказват ментета.

Наскоро се

появили и

румънски

измамници

- те пък продават тенекии вместо златни пръстени и бижута, а понякога гледат какво да отмъкнат, под предлог че просят вода за дете. Бабите от Балван обаче чинно записват номерата на бусове и автомобили и ги докладват на полицаите. Кметът пък се готви на входа и изхода на селото да сложи табели, забраняващи нерегламентираната улична търговия.

Комисар Христо Христов, зам.-директор на ОД МВР: Постоянно ги следим, текат данъчни проверки за къщи и коли

- Каква е равносметката след тези кампании да информирате населението?

- През 2017 г. на територията на Велико Търново са регистрирани 34 телефонни измами, като 24 са разкрити. Процентът на разкриваемост е доста висок, но това не бива да ни успокоява. Не сме престанали да работим в тази посока. Привлечени към наказателна отговорност са 12 извършители на тези престъпления, а причинените щети възлизат на 90 643 лв., 5300 евро, златни пендари, златни накити. Според мен има и други лица, които не са от групите от Плевен, Русе и Велико Търново.  

Факт е, че вече не са хора само от ромски произход, има и много други, които се възползват от тази схема и злоупотребяват. Знаете, че има и задържани полицейски служители.
Обичайната
схема
напоследък е
искането на
полицейско
съдействие
за залавяне на тези престъпници, доста умело успяват да омаят жертвите. Средствата се оставят обикновено на безлюдни места или ги мятат през терасата, тук, във Велико Търново.

Иначе в селата се оставят до контейнери, до трафопостове, до табели. Там е трудно да се получи първична информация за извършителя, тъй като няма пряк досег между жертвата и т.нар. муле.

- Как действате срещу контингента измамници в Горна Оряховица?

-Откакто сме създали групата срещу телефонни измами, имаме значителни успехи. Включват се всички възможни методи и средства, които позволяват процесуално-следствените действия за установяването на техните престъпления. Профилактирането е чрез беседи в съответните районни управления по местоживеене, ежедневен контрол, който се осъществява от полицейските и младши полицейските инспектори, както и от служителите от криминална полиция.

За нас са много важни движението на тези хора, начинът им на живот, какви нови средства са придобили - автомобили, телефони, къщи. Уведомени са съответно прокуратурата и служителите на НАП. Към момента текат проверки, което отнема много време за установяване на произхода на парите. Обикновено те са прехвърлени на други лица, които нямат отношение към тези престъпления. Доколкото ми е известно, досега е отнета в полза на държавата само една къща в кв. “Гарата” в Горна Оряховица. Проверките не са приключили.

- Каква е най-голямата сума, която са давали тук възрастни хора?

- 22 000 лв. от възрастна жена в Долна Оряховица, но на два-три етапа. А във Велико Търново преди около година имаше дадени 18 000 лв. И в двата случая установихме извършителите. Мисля, че делото е внесено в съда с обвинителен акт, чакат се присъдите. Повечето разкрити при нас телефонни измами са от групи от Ветово.

- А колко са случаите, когато хората са се усетили и са ви сигнализирали?

- Малко, около 10%. Хората не трябва да се страхуват. Измамниците
нямат
практическа
възможност да
наблюдават
жертвите си,
да правят предварително проучване, само създават такова впечатление. Нещата се случват изключително по телефона и информацията, която имат, е от проведения разговор.

В управлението в Горна Оряховица преди 7-8 г. звъннаха на служебния телефон. Аз бях началник криминална група. Опитахме се да влезем в схемата и мисля, че добре си изиграхме ролите, но се усетиха. Схемата тогава беше с пострадал в катастрофа близък - мнимият доктор, който обяснява, че трябва да се предадат парите за много тежка операция. Връзката прекъсна, преди да си уговорим срещата.

- Как се ражда една схема, има ли ноу-хау?

- Всяко нещо е с времето си. Мисля, че при тях идеята се ражда в зависимост от информацията, която ние излъчваме в бюлетините. Ние с цел превенция и с идеята гражданите да разберат по какъв начин се извършват телефонните измами, предоставяме информация за самата операция, която провеждаме. Те си правят някакъв анализ и измислят нови схеми. Няма според мен пряко участие на служител от МВР, който да им дава идея, ако имате това предвид.

- Каква е йерархията?

- Има си лидер, който се води като по-начетен, по-умен. Главният по принцип е този, които набира мулетата. Той стои малко над въртачите. Този, който държи въртачите, той е най-вървящият в момента. Той осигурява и средствата за извършване на телефонната измама - телефони, карти и т.н.

- Има тенденция наши да въртят от Румъния, за да не бъдат проследени.

- Със съдействието на Главна дирекция “Национална полиция” беше направена работна среща в Румъния. Бяха командировани няколко служители, включително и търновски представител. Там бяха извършени проверки в доста места за подслон, където бяха и установени телефонни измамници от Ветово. След тази проверка доста от лицата се прибраха в България. Но напоследък пак имаме една тенденция да излизат навън.


Какво четем:

🔴 Брилянтни хитрости от началото на ХХ век неподвластни на времето

🔴 Бърза вечеря за ценителите на вкусното. След тази рецепта друго няма да искате да хапнете

🔴 ШАПКИ ДОЛУ! БЪЛГАРИЯ ИМА ПЪРВИЯ СИ МИЛИАРДЕР! НОВИЯТ НАЙ-БОГАТ БЪЛГАРИН Е

Източник: 24 часа



Коментари



горе