ИСТИНСКАТА БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ
Един от най-големите ни празници е Коледата. Атмосферата по време на този празник е особена. Не само заради празничната трапеза настроението ни е приповдигнато, има и нещо друго, сякаш всички ние инстинктивно усещаме, че се случва нещо важно. Нещо, което е много древно и се е появило в далечните, незапомнени времена.
Според лингвистите думата Коледа не е наша. Приписва й се латински произход, като се изказва мнението, че идва от латинското calendae - първият ден на месеца. Не може да се оспори нито вековното римско присъствие в земите ни, нито пък трябва да се отричат латинските заемки в езика ни. Коледа обаче не е една от тях, в никакъв случай! Името на този празник е доста по-древно от Римската Империя!
Езиковедите не са обърнали внимание на това, че calendae е заемка в латинския. Там няма обяснение за нея защото думата е от пеласгийски произход. Това е установено преди повече от половин век от фламандския учен Алберт Йорис Ван Виндекенс - (A.J. Van Windekens, Le Pelasgique, Essai sur une langue indo-europeenne prehelinque, Publications Universitairs, Institut Orientaliste, Louvain, 1952, c. 143).
Пеласгите са древен балкански народ делящ един произход с траките. Според Владимир Георгиев (цитиран от Калин Порожанов) тракийският/пелазгиският език е говорен на Балканите още по времето на Неолита - VII хилядолетие преди Христа (Общество и Държавност у Траките, с.43).
Някои може да зададе въпроса – Какво
ще правят траки и пеласги при древните римляни и как
така са ги повлияли? Всъщност няма нищо мистериозно. Който е чел "Естествена История" на Плиний Стари, знае, че този автор определя не
гърците, а пеласгите като
разпространителите на азбуката в Лациум – "litterarum usus. in Latium eas attulerunt Pelasgi." Plin.HN, VII. lvi-193.
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/l/roman/texts/pliny_the_elder/7*.html
Плутарх отива по-далеч разказвайки, че според древните легенди Рим е основан, не от кой да е, а от пеласгите. Този автор споделя, че в далечното минало те са считани за силен и войнствен народ, който покорил много други хора. Когато тези стари балканци пристигнали на Апенинският полуостров, те основали свое селище, което назовали Rome -сила на оръжие (раменъ означава силен на старобългарски):
"Some say that the Pelasgians, after wandering over most of the habitable earth and subduing most of mankind,
settled down on that site, and that from their strength in war they called their city Rome." Plut.Rom.I.1.
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Plutarch/Lives/Romulus*.html
Поредното свидетелство за присъствието на дедите ни в земите на римляните получаваме
от Страбон, който разказва за идване на траки и венети в северните части на
Апенините не дълго след края на Троянската война:
"Maeandrius says that the Eneti first set forth from the country of the White
Syrians and allied themselves with the Trojans, and that they sailed away from
Troy with the Thracians and took up their abode round the recess of the Adrias ." - Strab.XII.3.25
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Strabo/12C*.html
Да видим обаче какво означава името Коледа? Днес има най-различни версии за произхода на този стар празник, а и за значението
на името му. Някои краеведи смятат, че частицата Кол идва от коло, колело, а окончанието -е(н)да било разновидност на санскр. анта-край, т.е. Коледа означавало край на колелото, край на годината.
Вярно е, че Коледа е в краят на декември, но този празник е олицетворение на
началото на новата година, символизира нарастването на слънчевата сила, следователно
в значението - край на годината, поне според мен, няма логика. От друга страна, в нашия речник дума анта-край не присъства, нито пък в Индия познават дума като коленда, коланта, коледа и
т.н.
Аз съм склонен да вярвам на проф. Иван Венедиков, ето какво споделя той: “ В 680 г. на 7 ноември бил свикан в Цариград църковен събор. Тъй като той заседавал в двореца в залата с купол, известна под името Турлос, и самият събор бил наречен Турлански събор. Той имал за цел да премахне различията, които съществували в това време между християните, но между многобройните решения на събора има няколко, засягащи въпросите, които ни интересуват. Ще започнем с решението за празнуването на Календите, което се съдържа в канон 62. Той гласи: „Бихме желали да отстраним напълно от обществото на вярващите така наречените Календи, назоваваните Воти, наричаните Брумали и правения на първия ден на месец март събор (панегирис в лат. превод конвент).
Седми век е безспорно ранна дата, но има и други. Още по-ранно засвидетелстване на Календите се среща в житието на Свети Дазий. Там е засегнат периода на Античността -285-305 година (Венедиков, с.150).
Ето какво казва за календите Венедиков: “ОБЩ ПОГЛЕД ВЪРХУ СВЕДЕНИЯТА ЗА ТРАКИЙСКИТЕ ПРАЗНИЦИ. От направения преглед на тракийските празници се вижда, че е имало няколко празника на Дионис в Тракия, на два от които ние можем да намерим мястото със сигурност. Единият е на януарските Календи, т.е. на римската Нова година. Съвпаднал с нея, той се романизирал през римско време, както се вижда от името, което му дават и житието на св. Дазий, и канон 62 на Турланския събор. За тях той не е някакъв празник на Дионис, а на Календите, т.е. Новата година. Тъй като в България Календите се честват една седмица по-рано и той е бил пренесен една седмица понапред, на българската Нова година” c.159.
В друга своя книга Венедков отново свързва Коледа с древното езичество от земите ни : “В Коледа са събрани едновременно няколко различни празника. Римската Нова година-Календите, попаднала в древна Тракия върху по-старите празници на Дионис, Персефона и Залмоксис..."
До известна степен Иван Венедиков е прав, но той е пропуснал най-важното, а именно това, че самата римска култура, а и език са повлияни от трако-пеласгите. Напълно е възможно този даровит изследовател на българското минало да е знаел за откритието на Ван Виндекенс отноно това, че calendae e пеласгийска заемка в старолатинския език.
Възможно е също Венедиков да е бил запознат със сведенията на старите автори за влиянието на дедите ни върху населението на Апенийнския полуостров, но под давлението на цензурата да е бил принуден да премълчи пълната истина за произхода на името Коледа.
Едно е ясно, не римляните са дали името и не римляните са въвели празника, на
който се почитат стари тракийски божество. Несъмнено на Дионис е едно от най-почитаните,
той обаче не е само бог на виното и екстаза както повечето смятат. Дионис е наречен
още Сабазий, за Сабазий се казва, че е слънцето, небесното светило бива отъждествявано
с колело, коло.
В далечното минало се е
смятало, че на Коледа слънцето се ражда и се разгаря с нова сила. Не случайно
месец декември е носил името Коложег,
т.е. разпалване, разжегване на слънцето, на което се е гледало като на огнено колело (коло).
Другото име на
Коледа у нас е Божич, то
идва от думата Бог,
отговаряща на тракийската Багос/Багайос и ведическата भग -Бага/Bhaga, която има значението слънце, господар.
Не случайно Рождество Христово е на Коледа. Доброто винаги е отъждествявано със светлината, а Христос е най-голямото добро, което светът е видял. Нека не забравяме думите на Св. Йоан:
4. В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците.
5. И светлината
в мрака свети, и мракът я не обзе.
6. Имаше един човек, пратен от Бога, името му Иоан;
7. той дойде за свидетелство, да свидетелствува за
светлината, та всички да повярват чрез него.
8. Той не беше светлината, а бе пратен да свидетелствува за светлината.
9. Съществуваше истинската светлина, която
просветява всеки човек, идващ на света.
На Коледа не само слънцето се разпалва, но Бог ни дава възможност да пречистим своята душа и да поставим пламъка на любовта в сърцето си както подобава на благородни хора. Разгарящият се огън на слънцето унищожава тъмнината и студа, a нашите пречистени мисли и желания отнемат силата на злото. Нека по време на празниците да потърсим доброто в нас и да почетем нашите деди, които бяха народ на светлината!
Весели празници на всички родолюбиви българи!
Какво четем:
🔴 Нека всички видят! Българи се върнаха от Англия и сътвориха "Рай" на село. Приказка с хубав край (ВИДЕО)🔴 Света Евгения слага мъжки дрехи и отива в манастир
🔴 Днес е Бъдни вечер
Източник: sparotok
Коментари
