Социологът Кънчо Стойчев стана фермер



Кара трактор, отглежда трюфели и артишок, произвежда вино и мед, грижи се за овце и крави

Социологът Кънчо Стойчев кара трактор в имението си в с. Зорница край Сандански, гордо се снима пред лозето си, което се е разпростряло на 600 дка площ и не крие щастието си, че е близо до земята. Тук отглежда трюфели и артишок, произвежда вино и мед, грижи се за овце и крави. Такъв засмян не съм го виждала в офиса на “Галъп Интернешънъл” през всичките години, в които работя с него.

Изостави ли

социологията,

или просто не му стига да се занимава само с нея? Впрочем този въпрос му зададох точно преди осем години, когато го видях яхнал бъги да кръстосва хълмовете на “Блексирама” - прочутото голф игрище, на което е собственик с Красимир Гергов и Андрей Райчев.

Отговорът му днес не се различава от онзи, който получих тогава: “Всяка дейност, с която се захващам, ми е хоби, а от хобито отпуска няма. Никога не съм спирал да работя.”

Парадоксално, но след толкова години в социологията му е трудно да определи какъв е по професия. “В момента ръководя Gallup International на петте континента; опитвам се да помагам на българското производство чрез съюз “Произведено в България” и АИКБ; участвам в тристранния диалог, който в последните години все повече е монолог; занимавам се със списания, реклама, маркетинг, туризъм, търговия. Е, да, и с фермерство. Но с каквото и да се занимавам, социологията няма как да ми омръзне, защото тя ми е гледната точка, начинът, по който възприемам света”, казва Кънчо. Другото постоянно нещо при него е, че

постоянно пишат

с Андрей за времето

и пространството

Пояснява, че засега са на фазата, че те не съществуват обективно. “Ние сме малко Хегелианци (да не се бърка с вегетарианци) и подобни мисловни отклонения са характерни”.

Нарича село Зорница “поредният мой ескейп” - тук се смята за напуснал хората и завърнал се към природата. “Три дни на село, два дни в града (София/Средец/Сердика) и два дни по света” - това му е седмицата. Идеално, за да заключи:“Нито съм селянин, нито съм гражданин.” Майтапи се, че от класическите социални идентификации удържа само идентификацията “мъж”. Твърди, че му стигат 4 часа сън. “Не ми се получава да спя повече. Това означава, че обикновено в 4 сутринта вече пия кафе и работя - само умствена дейност и само за 3-4 часа. След това не мога да мисля, затова, както се казва в оня анекдот, управлявам. Тоест виждам се с хора, организации.

Вечер, по разкази

на очевидци,

заспивам прав”,

продължава шеговития разказ за себе си социологът.

Заселил се е в ранчото в с. Зорница преди 6 години. Така е пипнал и облагородил това място, че се е превърнало в райско кътче за фамилни почивки.

Четвърта година произвежда бутиково вино. Пълни по 500-600 бутилки от дузина сортове. “Прекрасното на това занимание е, че има 2-3 месеца (септември - ноември), през които протичат различните ферментации и виното трябва ежедневно да се следи и опитва. Та става човек сутрин и към 8,00 опитва петнадесетте бъчви една по една. По обяд - също. Надвечер - отново. И така два месеца. Професионалистите при дегустация изплюват. Аз съм аматьор и съм решил да си остана такъв”, подсмихва се Кънчо.

Признава ми, че не е религиозен, но вярва в съдбата. Още като се заселил в с. Зорницазнаел, че съдбата има някакъв пръст в това. “Тази година обаче звездите се подредиха и работата стана ясна дори за широката общественост - синът ми Марко се запозна с едно момиче - Зорница и само след няколко месеца щастливо се ожениха в Зорница. Знам, че не е за вярване, затова прилагам снимка”, разчувства се новоизпеченият свекър.

Марко управлява голф игрището “Блексирама”, което през 2018 г. ще празнува 10-годишнина. Поел е и ранчото в с. Зорница. “Построихме бутиков комплекс с винарна и гурме кухня. И благодарение на това преди месец “Зорница Фамили Естейт” стана част от Relais & Chateaux - най-добрата бутикова хотелиерска верига в луксозния бутиков сегмент. В целия регион сме първите. Това поставя за пръв път и България на картата на изискания туризъм”, гордее се социологът.

И Марко, и голямата му дъщеря Лили, и малката Калина са възпитаници на френски, испански, английски, швейцарски и австрийски училища и университети. Марко е имал много възможности да остане зад граница, но предпочел да се върне тук. Лили, която работи във Франция и Калина, която следва във Виена все питат баща си кога да се върнат. Всички свързват бъдещето си с родината. “Дано българските деца се върнат и цивилизоват и променят България”, е голямата надежда на социолога.

Питам го има ли смисъл от политическия маркетинг, след като толкова много хора не му вярват. А той скача: “Смисълът на политическия маркетинг не е хората да му вярват! Все едно да ме питате “Има ли смисъл Федералният резерв на САЩ, след като никой не му вярва?”. Това, че хората не вярват на държавата, не отменя нейната необходимост.”

Според него хората у нас често свеждат социологиято само до допитвания до общественото мнение. “Големи пари от това обаче не се правят, но човек може да се издържа. Като от хлебарница на ъгъла”, откровен е Стойчев. Виж, казва ми той, от маркетингови изследвания, които ползват същите методи и принципи, пари се правят. Без маркетинг в днешно време нищо не можеш да продадеш.

Споделя ми, че журналистите често го питат ще успее ли този или онзи премиер да изкара мандата си. “Това е маловажно. Смисълът на всяко управление не е в изкарване на мандата - изкарва се присъдата в затвора. Истинският въпрос е

трябва ли да изкара

мандата си, в

смисъл каква ще е

ползата за България",

пали се шефът на “Галъп интернешънъл”. Според него Борисов трябва да изкара пълен мандат, само ако предприеме решителни реформи. Те ще му костват рейтинг, но ще дадат бъдеще на страната ни.

Внезапно обръща темата и завива към фондация “Братя Мормареви”- единият от легендарните “братя” е баща му Марко Стойчев. Доверява ми, че тази година съвместно с издателство “Сиела” фондацията е преиздала две от класическите книги на братя Мормареви. “Първите тиражи от по хиляда екземпляра свършиха за месец. Допечатахме. Свършиха. Пак допечатахме. И пак свършиха.” Все напомнял на двама от министрите на образованието, че трябва да ги изучават в училище. Наскоро научил, че Братя Мормареви вече се изучават в средното училище. Не по решение на министерството, а на учителите.

Запомних от него, че човек не бива да спира да опитва. Осем години по-късно се убеждавам, че не само не е спирал, но няма да го направи и в бъдеще. Питам го продължава ли да играе голф. А той ми отговаря по английски: “Все по-рядко - съгласете се, някак не върви селянин да го прави...”


Какво четем:

🔴 Борисов и Ердоган откриват Желязната църква на 7 януари, чакат се 1000 гости

🔴 Зимна приказка в Русе сътвориха майстори на леда (снимки)

🔴 Как лесно да приготвим коледно греяно вино

Източник: 24 часа



Коментари



горе