ВЯРАТА Е БЕЗГРАНИЧНА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ЖИВЕЕШ, А НЕ ДА СЪЩЕСТВУВАШ; ДА ВЪРВИШ НА СВЕТЛО, А НЕ ДА СЕ ЛУТАШ В ТЪМНИНА
ВЯРАТА е състояние на твоя вътрешен дух. Тя е универсално понятие, фундамент,
основата на всички основи и свързващият елемент на останалите звена в една верига,
която е и ЧОВЕШКАТА СЪЩНОСТ. Без Вяра просто висиш в пространството – зависваш
като компютър, изтръгнат от локалната и глобалната мрежа.
ВЯРАТА е безгранична възможност да бъдеш, а не да изглеждаш; да живееш, а не да съществуваш; да вървиш на светло, а не да се луташ в тъмнина.
***
...Беше преди няколко години. Тогава той беше толкова погълнат от една голяма сделка, че не разбра веднага смисъла на ставащото. Майка му в болница – това беше гръм от ясно небе! В рейса внезапно ѝ прилошало и я приели в безсъзнание.
Той незабавно заряза всичките си ангажименти и влетя, без да чука, в кабинета на завеждащия отделението по кардиология.
– Масивен инфаркт. Тя е в реанимация... Показателите ѝ са много лоши, правим
всичко възможно, но... Не искам да ви давам излишни надежди... – внимателно започна
докторът.
– Какво ви трябва? Пари, лекарства, най-добрите специалисти? Само кажете!
– Проблемът е в друго – сърцето ѝ е много слабо. Остава ни само да се уповаваме на Божията помощ... Не губете надежда! – непохватно го успокояваше завеждащият.
Пренебрегнал болничните правила и забрани, той се вмъкна в реанимацията. При
вида на крехкото майчино тяло, което се губеше на фона на широката метална кушетка
и омотано с безброй кабели, сърцето му се сви от болка. Тя лежеше в безсъзнание
с включен апарат за командно дишане, някак изсъхнала, посивяла, съвсем стопена
и угаснала на практика само за един ден. А може би е било така отдавна? Може би
той, денонощно зает с работите си и вечно навит като пружина (тя казваше така),
не го е забелязвал? В най-добрия случай, веднъж седмично – краткото му обаждане
с формалния въпрос „Как си?“, припрените „отбивания“ при нея по празниците, затова
пък – тлъста месечна сума „за живот“, която тя винаги приемаше с голяма съпротива
и със сълзи в очите: „Благодаря ти, сине, но не ми трябва!“
„Какво ѝ трябва тогава?! – искрено недоумяваше той след поредното „сражение“
с упоритата си майка. – Най-сетне живее в хубаво, удобно жилище, наслаждава се
на пълна свобода, няма парични проблеми, яде каквото ѝ се иска, почива си както
ѝ се иска. Какво не ѝ стига?“
Едва сега, в реанимацията, уловил тънката, почти прозрачна ръка на майка си, той най-сетне разбра: не ѝ стигаше ЛЮБОВ! Неговата топлина, внимание и чувства не можеха да бъдат компенсирани с никакви пари и други материални облаги. Кога беше говорил с нея за последен път?... Просто така – от сърце, седнал в уютната ѝ кухня на чаша билков чай, който тя запарваше в смешното си чайниче на цветя. И при това, без тайничко да поглежда часовника си на всеки пет минути и без да се разсейва с непрекъснато звънящия мобилен телефон. Дори не можеше да си спомни кога се е случвало...
„Какво изобщо знаеш за мен?“ – един-единствен път с болка в гласа го попита майка му в отговор на негов незначителен упрек.
И наистина, какво знаеше той за тази жена, която го беше довела на този свят и му беше посветила живота си, а след това тихо и незабележимо се беше отдръпнала настрана? С какво живее, с какво диша, за какво мечтае, какво обича и какво всъщност ѝ се иска? Той така и не си беше направил труда да разбере – все нямаше време...
– Майчице, само не си отивай! Дръж се, много те моля! Толкова си ми нужна... – прошепна той и нежно целуна хладната ѝ ръка. – Скоро ще се върна, потърпи малко... Ще бъда с теб.
Той твърдо реши да бъде в болницата с майка си толкова време, колкото е необходимо
за оздравяването ѝ. Непоколебимо вярваше в това. Тя не може да умре!
Не му беше трудно „да се разбере“ с персонала в болницата, че ще бъде в реанимацията
не само през деня, но и през нощта.
Клим прекосяваше с бързи стъпки пустеещия болничен двор. Изведнъж някъде съвсем
близо до него се разнесе тих звън. Лек и мелодичен, той разсече мразовития въздух
и след малко се изпълни с цялото кристално разногласие на камбаните, като докосваше
невидими струни в душата и отекваше в самото сърце... В малката църквичка на територията
на болницата бе започнала вечерната служба.
Тръгна подир този звук като хипнотизиран и неочаквано за себе си се оказа в църквата.
В мекия полумрак пропукваха свещи, осветяващи величавите ликове на светците по
старите икони, миришеше на тамян и цареше невероятен покой. Приличаше на полузабравена
картина от ранното му детство – с оживели аромати и усещания. Навремето, много
отдавна, майка му понякога в неделя го водеше в малката църква недалеч от дома
им. Харесваше му да разглежда позлатените стенописи, да вдишва този успокояващ
мирис и самичък да пали свещ до Разпятието.
Като от някакъв вътрешен подтик, Клим поръча служба „за Здраве и Спасение“, купи свещи и се приближи до иконите. Той не беше запознат с атрибутите и обредите на вярата, не знаеше думите на молитвите и не беше свикнал да моли за помощ – още повече пък безмълвните светци. Но сърцето самό му подсказа правилните думи – те се лееха от дълбините на съществото му, отразявайки всичките му чувства, молби и желания. Клим дори не забелязваше дали произнася на глас или безмълвно шепне само с устни: „Господи, помогни! Дай ѝ здраве и спасение...“ Колко време се бе молил тогава? Минута, две или значително повече? „Не ѝ позволявай да умре! Моля Те!“ Вярваше ли в този момент? Трудно е да се каже – той не знаеше как трябва да бъде в действителност. Но чувстваше, че душата откликва на зова на сърцето и се отваря все повече и повече за благодатния поток, идващ някъде отгоре – от позлатените църковни куполи. Заедно с това растеше и крепнеше увереността му, че ВСИЧКО ЩЕ Е НАРЕД. Може би точно това е ВЯРАТА?
Той излезе от църквата с лека и светла усмивка – тежестта, притиснала гърдите му, изчезна. Вече по обратния път, когато се връщаше в болницата, той отново свърна към църквата и напълни бутилка светена вода от малкото изворче в двора, като несъзнателно се огледа на всички страни – дали някой не е забелязал неговата „минутна слабост“.
Клим прекара в реанимацията няколко денонощия, без да се отделя от майка си и за миг. Тихо ѝ говореше, оправяше завивката и без да знае защо, периодично ѝ бършеше лицето и ръцете с водата от църквата.
На третия ден му се стори, че клепачите на майка му потрепнаха. Подчинявайки се на някаква вътрешна сила, той накваси с водата напуканите ѝ устни. А през нощта краткият му сън бе прекъснат от лекия допир на топлата ѝ ръка. Клим рязко отвори очи. Майка му, вдигнала с усилие ръка към главата му, едва чуто го попита: „Как се чувстваш, сине?“ И той се разрида – за първи път през целия си живот като зрял човек, без да сдържа горещите потоци на сълзите и чувствата си.
Майка му помоли за Библия. По-точно той я попита какво ѝ се иска. След смутения и плах отговор той още в ранни зори се отби в познатата църква и купи тази книга, като отново сърдечно се помоли със свои думи пред иконата на Спасителя.
И най-неочаквано тя му поиска прошка. Беше толкова искрено и сърдечно, сякаш наистина се беше провинила в нещо пред него. Но всъщност той трябваше да каже на майка си думи на разкаяние за онова, което най-после успя да си признае! Вероятно тя цял живот беше чувствала, че в душата си той постоянно я осъжда: за това, че не е живяла както трябва и е правила всичко погрешно; че е родила дете в горда самота; че толкова дълго е търпяла деспотичния му втори баща, без да се реши да си тръгне...
След известно време той отскочи за половин ден до офиса по неотложна работа, а когато се върна в реанимацията, майка му я нямаше. Краката му се подкосиха, дъхът му секна...
– Извинете, Клим Александрович, не успях да ви се обадя – виновно каза лекуващият лекар, забързан към него. – Тя се почувства много по-добре, състоянието ѝ се стабилизира и решихме да я преместим в болничната стая. Поздравявам ви, най-страшното е зад гърба ѝ!
Откъс от книгата
Какво четем:
🔴 Ние, врабчетата🔴 Селянинът с мерцедеса, дето ми откачи радиаторите на стълбите
🔴 Чудо! Миро потече от 10 икони в Златарския манастир
Източник: Gnezdoto
Коментари
