Днес първото взаимно училище у нас навършва 178 г.



Това ни припомня Пенка Петрова – преподавател в Националната Априловска гимназия пред БНР.

“Образованието носи някакъв вид самосъзнание. На тази дата през 1835 г. е открито първото Взаимно училище в страната, което по-късно се превръща в Априловската гимназия.

Създаването на това училище в Габрово е не случайно явление, тъй като габровци се славят със своя предприемчив дух. Още когато България попада под османска власт, габровци успяват да си извоюват привилегията да бъдат уважавани, да носят оръжие и да охраняват прохода. Този по-особен статут им позволява да имат и по-различно самочувствие. В епохата на Възраждането, когато се започва бурен икономически подем по нашите земи, габровци осъзнават , че нямат плодородната земя на равнинните райони, но имат много хубаво кръстопътно положение, имат водата и горите. Така решават да развиват занаятите и дори започват да изнасят по Европа занаятчийските си произведения.

Всъщност още през Възраждането те се докосват до европейския дух. Това е и едно от основанията габровци да открият училището. Това е социалният контекст. Този икономически подем ражда хора с по-различно мислене.

Един от тях е Васил Априлов.

Той е модерно мислещ човек, който звучи съвременно и в днешните условия. Учи в гръцко, в румънско училище, посещава университет във Виена, той успява да види всички модерни музеи на Европа. Взаимствайки европейските идеи, той открива че те могат да намерят благоприятна почва в Габрово и обществеността му. Затова решава да им подари това ново модерно училище. Заслугата на Васил Априлов е голяма и то не само като идея, като стратегия, но и като средства, които той дарява на габровското училище и подпомага неговото създаване.

Защо се нарича “взаимно” това училище? Става дума за английски метод на преподаване в това училище. Този метод съответства на европейските училища от онова време. Създателите на метода осъзнава, че за да се образоват повече деца са необходими нави и по-модерни методи. Системата позволява един учител да може да обучи много деца, като се използва опита на по-можещите и по-знаещите големи ученици. По този начин се удовлетворява потребността на българите да имат по-модерно обучение. “Взаимно” обучение, преведено в днешния контекст, означава деца да обучават деца.

А иначе обучението е било на българския език от 19 век. Било е изцяло светско образование, отделено от църквата. За първи път се изучава химия, физика, история, география.От там нататък своята безспорна роля има Неофит Рилски.

Важно е да се знае ,че това образование по-късно има значителна роля в еманципирането на българите. Много от завършилите това училище отиват със стипендии от Априлов и други габровци-възрожденци, живеещи в Одеса, да се учат в Русия.

Сега Априловската гимназция пази традициите, помни първооснователите си, но и модерно присъства в развитието на българското образование.

Източник: Cross.bg



Коментари



горе