Горнооряховец се къпе в Янтра при минус 9 градуса



ДА ПЛУВА В ЛЕДЕНОСТУДЕНИ ВОДИ Е НЕЩО НАПЪЛНО НОРМАЛНО И ОБИЧАЙНО ЗА 36-ГОДИШНИЯ ИВО МАРКОВ ОТ ГОРНА ОРЯХОВИЦА. Той започва с моржуването преди 3 години и оттогава поне два пъти седмично се отдава на него. Въпреки че последните дни живакът рязко падна, Иво и вчера не пропусна сутрешното къпане под открито небе. Горнооряховецът се потопи във водите на местността Сини вир във Велико Търново, докато термометрите в този момент показваха минус 9 градуса.

„Ледените води ми действат много добре, защото позволяват на тялото ми да се възстанови бързо от спорта. Аз тренирам борба и самбо и студената баня има релаксиращ ефект върху мускулите. Действа подобно на сауните, но в случая вместо топлина се използва студът. Той провокира по-добро кръвообращение и възстановяване от контузии“, сподели Иво. По негови думи клиосауните са особено популярни на запад, а полезният ефект от моржуването е известен от хиляди години. Увери, че ледените бани действат положително върху имунитета му и благодарение на тях не е боледувал, откакто ги практикува. Малцина негови приятели обаче се отдават на ледени бани и затова обикновено ходи сам във водоемите. От семейството му също никой не моржува, но е категоричен, че когато един ден има дете, заедно ще плуват под открито небе.

ИВО НЕ ПРАВИ СПЕЦИАЛНА ПОДГОТОВКА НА ТЯЛОТО СИ ПРЕДИ ДА ВЛЕЗЕ В СТУДЕНАТА ВОДА, А САМО НЯКОЛКО МИНУТИ ВДИШВА ДЪЛБОКО ВЪЗДУХ. „Понасянето на студа става чрез психологическа настройка. Просто не мислиш за това и тялото само се справя чрез топлинните си ресурси“, увери той. 36-годишният мъж остава във водата около 2 минути, тъй като, ако престои повече, се създава предпоставка за опасно преохлаждане – хипотермия.

Горнооряховецът посочи като любими места за моржуване водопадите в квартал „Картала“ и край Дряновския манастир и местността Сини вир в старата столица.

„От известно време, когато плувам в Сини вир, ми прави впечатление, че във водата или околността има много отпадъци и недобросъвестни хора замърсяват. Апелът ми е да се спре това повсеместно унищожаване с отпадъци на природата ни“, допълва Иво.

Галина ГЕОРГИЕВА


Четете още:

🔴 Вергил Ваклинов е български граничар, загинал при изпълнение на служебните си задължения по охрана на държавната граница на НРБ през 1953 г.

🔴 Лекари спасиха живота на онкоболна жена и бебето й

🔴 Откриват най-голямата бронзова скулптура на Балканите край Варна – Тракийския стрелец





Източник: Борба.БГ





Коментари

горе