Арх. Пламен Мирянов с голяма награда - засне най-красивия клип за българската роза (видео)
Отличиха го на феста “На източния бряг на Европа”
Най-красиво, въздействащо и артистично пресъздаване на символа на България - розата. Такова видео е заснел младият арх. Пламен Мирянов, който спечели голямата награда на журито за най-добра рекламна туристическа продукция на XIV Международен тур филм фест “На източния бряг на Европа”. Фестът се провежда в рамките на туристическото изложение “Културен туризъм” във Велико Търново.
Наградите на номинирани български и чуждестранни туристически филми и рекламни клипове бяха раздадени на церемония в четвъртък вечерта в музей “Възраждане и Учредително събрание”.
Мирянов е
копродуцент,
сценарист и
режисьор на
филма “Магията
на казанлъшката
роза”
- вълнуващ разказ за Долината на тракийските царе, розите и омаята на българската девойка.
Зам.-министърът на туризма Любен Кънчев връчи статуетката на община Казанлък на младия архитект с думите: “Тази награда се връчва за най-красиво, въздействащо и артистично пресъздаване на символа на България - розата”.
Развълнуван, Мирянов благодари за оценката и доверието, гласувано му от община Казанлък. Разказа, че когато влязъл в кабинета на кметицата на Казанлък Галя Стоянова, не изглеждал обещаващо - бил с две патерици. В крайна сметка обаче успял да участва в снимките.
Той и екипът му първоначално не искали да си тръгват към София. Смятали, че трябва да снимат поне един месец, за да представят всичко по най-добрия начин.
удовлетворение
за дух, душа и
тяло”,
не скри емоцията си арх. Пламен Мирянов.
Надява се клиповете за България да представят достойно страната. “Защото имаме невероятни дарове и единственото, което ни остава, е да ги използваме по най-правилния начин и да ги представяме на чужденците или на тези, които не са тук и са решили да живеят някъде другаде”, казва той.
Когато решили да снимат клипа, искали видеото да въздейства на три групи зрители. “Ако той е в България, да каже: “Горд съм, че съм българин! Щастлив съм, че останах тук, за да допринеса за развитието на нашата родина”.
Ако е в чужбина, да пусне една сълза и да реши да се върне обратно. И ако е някой турист, дошъл в долината на Казанлък или където и да е в България, да каже на жена си: “Малко е времето, което сме отделили, нека останем още една седмица в България”. Това е една приказка, наречена България, и аз съм изключително щастлив, че съм роден на това място и мога да допринасям за развитието”, завърши с много плам Мирянов.
Така логично неговата награда звучи като продължение на идеите, по които той работи с неговата инициатива
“Нашият
дом е
България”
За два свои филма арх. Пламен Мирянов бе отличен в инициативата на “24 часа” “Достойните българи” за 2017 г. На церемонията по награждаването преди година той заяви: “Българите сме силни, можещи, вярващи и достойни. С тези филми искам да дам повече поводи за гордост. Това е здравата основа, на която стъпваме като народ и ни вдъхновява, за да съградим новия облик на Родината. В нас са качествата, силата и волята. Нека останем тук, в България, и съградим новия Златен век”.
Решил да провери дали има филм, който да представя празника на розата и традициите около розобера. Оказало се, че единственият въздействащ филм е на французи отпреди 40-50 години.
“Това силно ни смути, дори разочарова. Не можехме да си представим как няма модерно представяне на този красив символ - българската роза”, спомня си той.
Среща се с представители на община Казанлък, които оказали подкрепа на всеки етап - дори били готови да дадат носии на участниците във видеото. Повечето от тях били от местния ансамбъл “Зора”, но имало и няколко момичета от София.
Във филма участва и тогавашната носителка на титлата “Царица Роза”, както и двете ѝ подгласнички.
Преди да се стигне до заснемането, в продължение на месец Мирянов и екипът му няколко пъти пътуват до Казанлък, за да открият най-добрите локации.
На финала на
клипа дори
излитат с балон
с топъл въздух,
изрисуван специално с казанлъшка шевица. Екстремното издигане станало от центъра на града. Тази година Мирянов обещава още по-ярко посрещане на празника.
Видеото започва с утрото на една от основните героини, която се приготвя за розобера. На полето я чакат приятелките ѝ, които с песен започват да берат розов цвят. Не липсват и юнаците, които ги заглеждат.
Обичаят продължава с приготвянето на гюлпан, около който танцът продължава. Кулминацията идва на шествие в града, което стига до руската църква. Смята се, че по време на розобера иконите ухаят на розово масло.
Клипът завършва с посланието, че розите са Божи дар, който трябва да използваме достойно. И да се научим да даваме любовта си, както розите го правят.
За първи път в тазгодишното издание на Международния фестивал на туристическия филм журито с председател Симеон Идакиев присъди две големи награди. Освен “Магията на казанлъшката роза” приз получи и Туристическият борд на Каталуня с филма “Маршрутите на съдбата”.
39 филма от 19 държави бяха номинирани в 5 категории - Природа и екотуризъм, Спорт и приключения, История и култура, Вяра и традиции и Корпоративен туристически клип.
Какво четем:
🔴 Цанко Дюстабанов и речта, която прободе империята в сърцето🔴 Какво не знаете за Априлското въстание?
🔴 Жена спаси бездомници от мизерията на улицата (видео)
Източник: 24 часа
Коментари
