Плащаница на 1700 г., печат на хлебар, храм и баня откриха археолози по трасето на "Струма"
Над 1500 уникални предмета откриха археолози при разкопките по трасето на лот 3.1 на магистрала “Струма” край Благоевград. През юли работата на терен трябва да приключи, за да започне изграждането на лота от Благоевград до Крупник. Екипът археолози се ръководи от доц. д-р Здравко Димитров от археологическия институт при БАН. Между селата Покровник и Зелен дол е
разкрито
голямо селище
от римската
императорска
епоха
“Пълното спасително археологическо проучване на обект 2 е достигнало до средата на терен от 60 дка. Досега по време на разкопките са разкрити 12 големи сгради от периода III до VI век сл. Хр. Сред находките около 1000 са монетите - бронзови, няколко сребърни и една позлатена. Работата по спасителното проучване на обекта върви в срок. Ежедневно на терена работят 150 души работници и 31 археологически екипа”, каза доц. Димитров.
Той е категоричен, че има интересни находки. От гробницата най-любопитните са стъклена чаша и бутилка, която е с орнаменти. Запазени са всичките им части и ще се нуждаят от реставрация и залепване.
Интересна е
и намерената
тъкан
“Има парчета от плат, вероятно е плащаница, с която е бил покрит починалият, но тя е в много лошо състояние. Все пак 1700 г. гробницата не е отваряна. В България има само двама много добри реставратори на плат, които са на високо ниво, ще говорим с тях дали ще се наемат да възстановят тъканта”, допълни доц. Димитров.
От целия обект пък най-интересни са два печата с имена на хора. На единия пише “Нилос” - бил е на хлебар и е поставян на хлебни изделия.
Другият печат още не е разчетен и се очаква в следващите дни да пристигне специалист, който да прочете надписа.
“Има още интересни лампи, статуетки на птиченца, керамични съдове, големи делви за съхранение на храна и вино, метални предмети. Вещите са предадени в историческия музей в Благоевград”, каза шефът на разкопките.
Категоричен е, че не се налага местене на трасето на лот 3.1 на магистрала “Струма”, каквото е искането на инициативен комитет от местни жители. Те настояват за препроектиране, за да се запазят откритите ценности при спасителното археологическо проучване. Общински съветник дори предложи свикване на референдум за съдбата на древното селище.
Извън трасето на магистралата има друга част от обекта, която е добре да бъде проучена с помощта на общината, казаха археолози.
Сградите, които
се откриват,
са предимно
в основи
и имат нетраен градеж от камък на глинена спойка или на суха фуга. Тяхното съхранение на място е много трудно и изисква големи допълнителни средства за консервация и реставрация. Пълното им разкриване до края на договора с Агенция “Пътна инфраструктура” е възможно.
По-трайни комплекси са само сградата с гробниците в хипогейната част, раннохристиянска църква и банята, която е изградена на хоросанова спойка. През последната седмица бе открита и гробната част в сграда 1. Тя се състои от преддверие със стълби и две големи гробни камери. Първата е с квадратен план и полуцилиндричен свод, който е разрушен.
Гробницата е
ограбена още
в Античността
Втората гробна камера е с полуцилиндричен свод и бе открита неограбена. Тя съдържаше важни археологически находки, които вече са проучени и са в реставрационното ателие на музея в Благоевград. Пренасянето на тази най-важна недвижима археологическа ценност с траен характер, каквато е запазената гробница, в съседното с. Покровник или пред музея, е напълно възможно. Все още
не е ясно
дали селището
е Скаптопара -
древният
Благоевград,
както се предполага. В близост на километър от селището преди години бе намерена плоча с надпис Скаптопара, която кара археолозите да търсят доказателства, че това селище може да е тракийският град, предшественик на Благоевград. За него се знае, че е построен до топлите извори по Струма. За да са сигурни в това обаче, експертите трябва да намерят и епиграфика - каменни надписи.
Археолозите първо откриха религиозен храм, баня с 3 басейнчета, водопровод, който води до каптаж, както и 12 пещи за метал, керамика и стъкло. Ранно-християнската черква вероятно е от времето на император Константин Велики.
Сега вече е разкрит и мавзолеен комплекс от III век след Христа. В подземната част са разположени две гробни камери и преддверие. Преддверието и едната камера са били нарушени още през античната епоха и са били ограбени. Открити са 57 човешки скелета. Третата не е ограбвана и е запазена, което е изключително рядък шанс за археологията.
Според доц. Димитров
там не е
бил погребан
случаен човек,
защото не се правят често гробници с такава сериозна архитектурна конструкция и с толкова богат инвентар.
Очаква се комисия от Министерството на културата да дойде на място, за да види намереното и да реши съдбата му.
“Инфраструктурните проекти позволяват да се открива историческото наследство. Благодарение на изграждането на магистралите попадаме на интересни находки. Трасетата обикновено минават през земи на много собственици и ако не са тези проекти, трудно може да се организират редовни разкопки. Важно е след това общините да са активни и да използват намереното, за да развиват културно-исторически туризъм”, казва доц. Здравко Димитров. Той работи и по разкриване на уникалната римска вила на трасето на лот 2 на магистралата край с. Мурсалево.
Накити, фалоси, оръжия и карта на небето открити на другите лотове
На другия терен на лот 3.1 край с. Мощанец са открити останки от селище и некропол от късноримската и ранножелязната епохи. Проучени са жилищни и стопански сгради, както и десетки гробове.
По другите лотове археолозите намериха тракийски некрополи, древни градове, накити от бронз и благородни метали, керамика, военни атрибути. Между селата Дрен и Делян екипът се натъкна на обект от ранножелязната епоха, датиран около IX-VIII век пр. Христа. Проучени бяха близо 100 гроба, в които имаше накити, копия, ножове, конски амуниции.
Мегаполис се появи край трасето на лот 2 от Дупница до Благоевград. Уникалното за Европа селище от ранния неолит е съществувало през 8-ото хилядолетие пр. Хр. На дълбочина от 3 м са намерени интересни предмети - най-старото седефено копче и игла, сечива, тежест за тъкачен стан, фигури на женски тела, фалоси.
Какво четем:
🔴 Цяла България ликува! Родните ни гимнастички грабнаха среброто в Баку!🔴 Днес е неделя на разслабения човек
🔴 Събират дарения във фейсбук за гаранцията на Иванчева, нямала пари
Източник: 24 часа
Коментари
