Яж зелено, пий вода, ходи пеша и говори с приятел, за да стигнеш 100 години
Столетници живеят в 5 сини зони из целия свят. Спазват еднакви
хранителни режими
В древни времена хората вярвали, че съществува субстанция, която може да превръща металите в злато, да лекува всички болести и да направи човека безсмъртен.
Факт е, че много жители на планетата достигат възраст от 100 години, а и повече. Оказва се, че именно пет са зоните, в които броят на дълголетниците е най-голям, а вероятността от смъртност на средна възраст е сведена до минимум. Тези пет места са наречени сини зони.
Идеята за сините зони се ражда от двама учени - италианеца Джани Пес и белгиеца Мишел Булен. През 2000 г. в проучване те анализират дълголетието, а за обозначаване на регионите по картата използват син маркер.
През 2012 г. американският пътешественик и писател Дан Бютнър пътува, за да си отговори защо хората в определени части на света живеят по-дълго?
Петте зони са разположени из цял свят. Първата е в съседна Гърция на остров Икария. Слънчевият остров Сардиния в Италия и Окинава в Япония също са в графата със столетници. Не на последно място в списъка са населеният предимно с адвентисти град Лома Линда близо до Лос Анджелис, както и Никоя, Коста Рика.
Изследванията показват, че хората в тези райони имат сходно всекидневие и близки принципи на хранене. Най-общото е, че се хранят с растителни продукти, живеят в общности, където се движат най-вече пеша и пият по много вода на ден. Изключително важна част от живота им е движението, но не така, както си го представяме - по час във фитнеса. Независимо на каква възраст са, те не спират да се движат.
Не хващат автобуса
до магазина, месят хляб
и сами засаждат плодовете
и зеленчуците в градината си,
без да използват механизирани уреди за целта.
В центъра на Егея, точно до пристанището на Турция, където са живели Питагор и Епикур, хората от остров Икария приемат много картофи и боб. Но най-интересната част от храненето им са тревистите растения, които жителите на острова наричат хорта, или това са зелените листа на жълтурчетата. Те ги включват в почти всички свои ястия - от салата до пай. Много от тях смятат, че именно те са съставката, която им дава дълголетие.
Според гърците
ключът към здравето са
хубавото вино и почивката
Доказано е, че ако дремвате по 30 минути на ден пет дни в седмицата, рискът от болести, свързани със сърцето, намалява с 1/3. Ключови съставки във виното като полифеноли и антиоксиданти намаляват значително риска от рак и сърдечносъдови заболявания. Алкохолът в него пък сваля нивото на холестерола. Всъщност според изследванията е по-добре да се пие чаша вино с храната, отколкото вода. Но не и комбинирано с пържоли и тлъсти меса. Тогава ефектът не е същият.
Япония е една от страните с най-замърсен въздух на Земята. Това обаче не е пречка жителите на остров Окинава да достигат столетие. Диетата им е най-вече растителна, като
консумацията на тофу
на острова е една
от най-високите в света
Макар че островът е в Източнокитайско море, жителите му консумират много малко риба. Сладките картофи и куркумата са в основата на техните ястия. Близо 60% от дневния прием на храна са сладките картофи, които са богати на флавоноиди и въглехидрати. Куркумата намалява риска от рак и спомага функциите на сърцето. За да бъде тя усвоена от организма, трябва да се приема с черен пипер.
Според изследвания,
ако човек е самотен,
това може да намали
продължителността на
живота с осем години
Гражданите на японския остров от деца са приобщавани към така наречените моаи.
Това са социални групи, създадени специално за подкрепа между хората, живеещи
там. Членовете ѝ си помагат финансово, духовно, ако някой има проблем със здравето
или със семейството.
От изследването на Дан Бютнър станало ясно, че няколко от жените на 102 г. са били в общностите на моаи от 98 г. и все още се събират с членовете му, за да пият саке и да се подкрепят в трудните моменти.
Затова е много важно и от какви хора сме заобиколени. Например, ако приятелите ви обичат да прекарват времето си, седейки на дивана с чипс в ръка, е вероятно да правите същото, поне във времето, в което сте с тях.
Важна част от храненето е и хлябът, който в три от петте сини зони е основна храна. Той обаче е по-различен от обичайния.
В Икария и Сардиния например хлябът е направен от 100% пълнозърнести култури, включително пшеница, ръж и ечемик - богат на хранителни вещества и с високо съдържание на фибри. Традиционни за сините зони са и хлябовете с квас. Този вид тестени изделия са известни с това, че понижават гликемичния товар на храната.
Какво четем:
🔴 Малко българско училище в инициативата "Розите на България"🔴 Българските първокласници във Виена вече знаят да пишат и четат
🔴 Светилищата край Пловдив - мистика и история на една ръка разстояние СНИМКИ
Източник: 24 часа
Коментари
