Света Параскева обръщала римляни към Христа с чудеса
Църквата я почита на 26 юли, още две светици с това име тачим
На 26 юли Църквата почита паметта на св. Параскева Римлянка. В народната традиция тази светица често се бърка с други две светици, носещи същото име. Ето кои са те:
Преподобната Параскева (Петка) Епиватска Българска, живяла през X-XI век (чествана на 14 октомври). Тя била родом от Епиват (Тракия), а родителите й били българи. Животът й и посмъртните чудеса вдъхновено е описал св. патриарх Евтимий. От 1238 г. до падането под турско робство светите й мощи почивали в църквата "Св. Петка Търновска" във Велико Търново. След вековни странствания те били положени през 1641 г. в катедралата в Яш (Северна Румъния) - място на поклонници от цял свят.
Великомъченицата Параскева Иконийска (28 октомври), родом от Икония (Мала Азия), отдала живота си на милосърдие и проповед. Посечена след много мъчения по време на гонителя Диоклетиан през 303 година.
Преподобномъченицата Параскева Римлянка (26 юни), живяла през II век и по апостолски проповядвала на езичниците дори в Рим, столицата на империята. Посечена с меч след жестоки и дълги мъчения, св. Параскева обърнала със смелостта и чудесата си мнозина във вярата. Мощите й по-късно били пренесени в Цариград.
Ето историята на св. Параскева, която почитаме на 26 юли:
Родителите на преподобномъченица Параскева били римляни и след дълги молитви били благословени с едничка дъщеря. Нарекли я Параскева, понеже се родила в петъчен ден (петък по гръцки се казва "параскеви").
Приела монашество, Параскева жестоко пострадала за вярата си в Христа при царуването на Антонин. Хвърлена в котел с кипящо масло и катран, тя останала невредима. На мъченията й присъствал сам императорът. Но в очите му попаднали пръски от кипящата течност и той ослепял. По негова молба мъченицата му дарила отново зрение. Така тежките страдания на св. Параскева били придружени от чудеса. Чрез тях тя обърнала мнозина към Христа. Преподобномъченица Параскева била посечена с меч. Мощите й по-късно били пренесени в Цариград.
Иконата от църквата в с. Вуково
Представяме ви икона, която показва силната почит на хората към образа на св. Параскева.
Датирана от 1837 г. и е от църквата „Св. Петка" в с. Вуково, Кюстендилско. Сега се пази в Криптата при храм-паметник „Св. Александър Невски".
Св. Параскева е изписана допоясно. Носи одежди на монахиня. Фигурата се откроява на тъмносин фон. В горната част на иконата са поместени кръгли медальони с името на светицата. Отляво върху фона е изписан ктиторски надпис и годината 1837. На иконата не е указано за коя светица става дума в дадения случай. Може да се предположи, че е изписан образът на св. Петка Търновска. Култът към нея е широко разпространен и особено популярен в районите на Западна България. Църквата „Св. Петка" във Вуково е била посветена на търновската светица, а нашата икона е служела като патронна икона в иконостаса на този храм. Иконата е дело на неизвестен зограф от Самоковската художествена школа, който показва високи художествени умения. От ръката на същия анонимен самоковски зограф са останалите две икони от църквата „Св. Петка" във Вуково, както и иконата „Св. Петка" от църквата „Св. Никола" в с. Станичене, Сърбия, изписана през същата 1837 г.
Как спряла епидемията в руско село
Иконата на Св. Параскева се появява през 1727 в едно руско село. През тази година върлувала епидемия. Две момичета от селото били в гората и видяли иконата на св. Параскева на дърво. Чули глас: "Идете в селото и кажете на свещениците и на хората да дойдат да вземат иконата и да обиколят селото с нея, като се молят силно на Господа." Всичко това било направено. Епидемията престанала да върлува. В чест на това събитие, всяка година се прави литийно шествие през десетия петък след Великден на мястото на явяването на иконата.
През 1793 г. иконата е била украсена със сребрърен обков. По време на управлението на социалистическия режим тя изчезнала.
Но хората продължавали да идват и да се молят при аязмото на Св. Параскева и по време на преследването на Христовата църква. Хората идвали не само от близките ферми, но и отдалече - Ростов, Краснодар, Киев, Луганск и Старобелск.
През 1939 г. параклисът и аязмото били унищожени по нареждане на партията. Хората разказват, че разрушенията направил комсомолец-тракторист на име Бодурхин. След като разрушава параклиса и заравя извора, трактористът се прибира в къщи и заварва сина си парализиран. След видяното Бодрухин загубва разсъдъка си и до края на дните си обикаля селото плачейки, като се моли да не обиждат св. Параскева.
Някои от вярващите след това отиват да разкопаят аязмото, но ги арестуват и те никога не се връщат в селото.
Ходенето на мястото е забранено.
Второто явяване на света Параскева става на 16 юни 1950 в 10-я петък на Великден.
Това е безценното доказателство на Евдокия Логвина, родена през 1915 г., жителка на селцето Дурновка. "Това беше през 1950 - бях много болна, мъжът ми се върна от войната инвалид, а имахме малки деца. Много се молих на Бог и Света Параскева за помощ и търпение. Сънувах Света Параскева, която ми каза да копая. Няколко дни след това не направих нищо. Тогава сънувах починалата си майка и тя ми каза: "Дъще, направи това, което е заповядано." Отново аз не направих нищо - не знаех дали сънищата са от Бога. Един ден отивах в селото и точно на мястото на параклиса изведнъж виждам ... стои Света Параскева с монашески дрехи, но красиви - в червено, зелено, а в ръцете си държи свитък. Когато го разви, видях иконата "Неръкотворен образ на Христос". Тя ме попита: "Вярваш ли?" и аз отговорих: "Вярвам!" "След това ми каза: "Копай" и посочи с пръст мястото. Като дойдох на себе си, св. Параскева я нямаше.
Убедих приятели да ми помогнат да копаем. Беше ужасно, силно се страхувахме. Копаехме, а те не вярват. Аз им казвам: "Копайте където беше показано". Достигнахме до камъни, и - чудо! Под тях намерихме дъбови подове. Под тях започна да извира чиста и бистра вода.
Какво четем:
🔴 Сръбският президент Вучич: Задминахме България по стандарт🔴 Дядо вкара ало-измамник в ареста, даде му вестници
🔴 Българка е национал на САЩ по художествена гимнастика
Източник: Стандарт
Коментари
