Народната носия - модата, която пощури българите зад граница



Българските народните танци са последният писък на модата. Всъщност тя се появи преди няколко години, но упорито не отминава, а дори напротив. Ако преди едно-две десетилетия от нашия фолклор се интересуваха западняците, сега по него луднаха българите - и тези, които са у нас, и онези, които поеха в чужбина. 

Клубовете за народни танци - нов социален феномен

Клубовете се роят. Хора от всякакви възрасти се стичат в тях. Всеки е воден от различни желания - един заради движението и възможността да отслабне, друг, заради интерес към фолклора. Но има и едно друго нещо, тези клубове се превръщат в един особен социален феномен - там хората се събират, за да общуват. Днес те добиват онова значение, както хорото и седянката за нашите баби и дядовци в миналото. Освен за самите танци, хората, които посещават клубовете, се събират заедно сред природата, обикалят по събори, обменят социален опит, заедно търсят разрешение на проблемите си, защото в тези клубове има всякакви хора - от обикновени работници, през лекари до юристи.

Скъпо удоволствие

Освен по танците от години българите луднаха и по народните носии. Ако преди години към този тип костюми интерес проявяваха чужденците, в момента най-вече българи търсят и поръчват такива дрехи. Това сочат наблюденията на Борис Димитров, по-известен на любителите на фолклора само като Боби, който от години се занимава с изработването на носии. Ателието му е познато на много хора. "Реално ние сме първият интернет магазин у нас. Има ни на картата още от средата на 90-те години, когато интернет беше нещо ново", споделя Димитров.

Борис Димитров

"Знаехме, че много хора напускат страната, но търсят българска музика. В същото време да имаш магазин зад граница е трудно, но осъзнахме, че мрежата ни позволява да стигнем до всеки дом без значение къде се намира. 

Така започнахме с това да предлагаме народна музика, но технологиите се промениха и вече за всеки, онова, което ние продавахме, сега се появи свободно в мрежата. Това ни накара да се замислим и да се преориентираме. Случайно открихме тази ниша и започнахме на шега да продаваме носии в интернет. След това нещата се разраснаха и вече започнахме да произвеждаме носии", разказва Борис Димитров. 

Модата не отминаваНосия

В една такава шевица има вплетени много символи, ако човек умее да ги разбира, би могъл с една дреха да направи цели изречения

Във всеки бизнес има пик, обикновено той достига на втората година, след което нещата си отминават. "Интересното с носиите, е че мислехме, че пикът е минал, и че пак ще сменяме бизнеса си, но вместо това, търсенето още повече се засили. Модата избухна с още по-голяма сила", обяснява той. Хората не се спират и от факта, че един пълен комплект струва от порядъка на 500-600 лева. 

Оригинал

Носия

Боби и неговите колеги издирват различни носии и пресъздават техните модели. Споделя, че най-пищните са тракийските и сватбените, те са и най-скъпите. А най-натруфените са македонските. 

Практичност в съвремието

Носията, освен всичко друго, оказва се, че добре конструирана. В нея всичко така е сметнато, че освен визуална наслада, да има и практичност. И за мъжките, и за женските носии, най-практични са тракийските и добруджанските. За мъжкия костюм са характерни потурите с по-дълбоко дъно, които отговарят напълно на нуждите на анатомията на всеки мъж, споделя Боби. 

VIP-клиенти

Носии купуват цели ансамбли и отделни хора. Боби споделя с гордост, че правил дрехи за военния ансамбъл, за "Зорница" и "София - 6". Негово дело е и носията на Кристалина Георгиева, която тази пролет поведе българското хоро на Плас роял в Брюксел.

Модата в носията

Свикнали сме да възприемаме носията като нещо статично, но и в нея има мода, се оказва. "Най-интересно е когато ни се представят неща от раклите на хора, живели по пътя от Дунав до Истанбул. Там всяко едно движение в модата си личи. Очевидно е, че това е пътят, по който новите неща са си проправяли път от Европа към Ориента. В по-старите носии има повече неща, а с времето част от елементите започват да отпадат и дрехите да се олекотяват", казва Боби, който е превърнал носиите освен с бизнес и в събирачество. 

Носия

Популярността на народната носия расте. Доказателство за това са съборът в Жеравна. Там всеки трябва да е с народна носия, а освен всичко останало, почти навсякъде е забрането да се носят предмети от съвремието като таблети, телефони и фотоапарати, които са станали задължителни за всеки един от нас днес. 

Моряците

Клуб "Моряците" от Варна по време на събора в Жеравна

По отношение на самите носии, в скандинавските страни и в части от Германия има стари традиции. Там те грижливо се предават от поколение на поколение, а изработването на нова струва хиляди евро. Някои са дори по-скъпи отколкото дизайнерска дреха на Версаче, например. В тези стани е нещо нормално да се види жена в носия. Епизодично, но все по-често подобни моменти се забелязват и по българските улици. А за сватбите, там модата вече така е навлязла, че въобще не е признак на ексцентричност младоженците да са с носии. 


Какво четем:

🔴 Лили Димкова: Животът продължава след смъртта

🔴 Един от най-добрите гинеколози в Америка е българин

🔴 Веселин Маринов спира да пее заради болест

Източник: kanal3



Коментари



горе