Всички институции знаели, че пътят край Своге е опасен




От месеци инситуциите са били информирани, че пътната настилка на прясно ремонтираното трасе близо до Своге не само е компроментирана, а е и причина за увеличения брой катастрофи. Това стана ясно след вчерашната спешна среща в Министерския съвет, където представители на МВР, транспортното и регионалното министерство и на прокуратурата обсъдиха причините и евентуалните последствия от инцидента с автобус, при който загинаха 16 души.
"Настилката на пътя е некачествена. С ниско сцепление е. Пътят е хлъзгав. Завали ли дъжд - става страшно", гласи обобщението от коментарите на местните. Още в първите часове след инцидента се появиха информации, че асфалтът не е качествен, а настилката повече подхожда за покритие в парк или детска площадка. В потвърждение на тази теза говорят и доклади на специализирани неправителствени организации, а главният прокурор Сотир Цацаров де факто обяви, че ще се търси отговорност на изпълнителите на ремонта, както и на длъжностните лица, които са го приели и одобрили.
Цацаров обяви, че от края на май до 27 ноември м.г. началникът на районното управление в Своге е изпратил 3 сигнала до областната полиция, АПИ и всички компетентни органи, в които настоява за обезопасяване на Искърското дефиле, включително и на отсечката, на която стана съботната катастрофа. Полицейският началник алармира, че от началото на 2017 г., малко след реконструкцията на пътя, има увеличение на катастрофите. Станали са 6 ПТП, има загинал и шестима ранени. В сигналите се подчертава, че дори ако спазват ограниченията на скоростта, водачите губят контрол над колата поради лошото сцепление.
Въпреки искането за подмяна на асфалта и обезопасяване на трасето това така и не се е случило. Единствената промяна били знаци за ограничаване на скоростта до 40 км.
От думите на Цацаров стана ясно, че по трасето е правен и следствен експеримент при предишен инцидент заради съмнения при полагането на асфалтовата настилка. Имало сигнали, че тя въобще не отговаря на състоянието, описано в документите по изпълнението й.
"Ще проверим начина на ремонта на конкретния пътен участък. Ще проверим цялата документация и цялата процедура по паспортизацията на пътя след изпълнението му като такъв с "отлично" качество, както и всички сигнали с действия на АПИ и действия на конкретния изпълнител", закани се Цацаров.
Преди да се ограничат единствено в поставянето на знак за ограничение на скоростта, от АПИ са изпратили предписания до фирмата изпълнител с искане нередностите да се оправят. Срокът за подмяна на асфалта и другите корекции обаче е изтекъл на 15 август. След тази дата нищо обаче не е предприето.
"От март до юли от АПИ пет пъти са уведомявали фирмата изпълнител на обекта, във връзка с активизиране на гаранцията, да отстрани посочени дефекти. Те не са само в участъка на произшествието, говорим за компрометирани характеристики на износващия пътен слой и лошо сцепление с горния износващ слой на асфалта", призна министърът на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков. В свой доклад от края на юли Институтът за пътища и мостове към АПИ констатира, че в други участъци по същото пътно трасе има обрушване на скална маса, пропадане на пътно платно, нарушени мантинели и др. Последното искане на АПИ за ремонт е от 26 юли. Подобен ремонт не е започнал въобще въпреки указания срок за приключване на тези дейности, който е 15 август, добави министърът.
Нанков заяви, че технически паспорт за съоръжението е издаден през февруари 2017 г. Всички експерти от административните структури, от институциите, от участниците в строителния процес са подписали протоколите без забележки. В края на 2017 г. от Областната дирекция на полицията сигнализират в Областното пътно управление за повишена честота на пътнотранспортни произшествия в някои от участъците и специално в участъка, в който се случи трагичният инцидент, отчете министърът.
Цацаров обяви, че ще бъде изискана цялата документация от АПИ и МРРБ. Прокуратурата очаква договора за изпълнение на ремонтните дейности по трасето, документите по приемането на пътя и паспортизацията му, която според Цацаров "очевидно не отговаря на действителното му състояние".
Ще се провери и техническото състояние на автобуса. Той е минал преглед през февруари, но е трябвало да се яви за втори и на 5 август, което не е се е случило. Превозвачът не е уведомил властите, че ще изпълнява "Случаен превоз", за което също ще понесе отговорност.
Проверява се дали шофьорът, който е и съсобственик на фирмата за превоз, има вина за инцидента. За близо 40 години той е глобяван само за шофиране без колан и неправилно паркиране. Установено е, че преди катастрофата не е употребил алкохол или други упойващи вещества. Оказва се обаче, че е карал с 53 км/ч при разрешени 40 км/ч.
Валентин Радев и Ивайло Московски се заканиха да ускорят промените в Закона за движение по пътищата. Освен задължителните колани в автобусите се предвиждат и видеорегистратори. Московски призна, че нововъведенията ще затруднят общини и населени райони, които не могат да си позволят тази услуга. "Ние сме готови да преминем през това предизвикателство. Ще има някакъв гратисен период дори за тези общини, за които ще е тежко това решение", заяви министърът.

"Трейс Своге" е прибрала почти 23 млн. евро за трасето

Пътят през Искърското дефиле II-16 е с обща дължина от 81,779 км и е алтернативното трасе Видин-София, когато европейският път Е-79 е в ремонт. Оказва се, че за ремонта му една от любимите фирми на ГЕРБ - "Трейс Своге", е прибрала близо 23 млн. евро.
Oт Института за пътна безопасност (ИПБ) цитират договор от 3 март 2011 г. на стойност 22 957 298,00 евро без ДДС за "Рехабилитация и реконструкция на път II-16 от републиканската пътна мрежа". Ремонтът е по проект Транзитни пътища V, Лот 17 за срок от 24 месеца. Срокът, в който могат да се съобщят дефекти, е 365 дни. Официално ремонтът на този път е завършен на 27 декември 2016 г. Отстраняването на дефектите в гаранционния срок е за сметка на фирмата изпълнител на обекта - ДЗЗД "Трейс Своге".
От ИПБ са изпратили запитване до АПИ общо колко са изхарчени за поддръжка на пътя - за почистването на крайпътните канавки от паднали камъни, подмяна на изпочупени пътни знаци и подрязването на храсти от началото на тази година. От АПИ са отговорили, че поддръжка прави фирмата, поддържаща републиканските пътища в област София, до момента конкретно за този пътен участък от началото на 2018 г. са похарчени 33 906 лв. с ДДС.
Само ден преди фаталния инцидент от ИПБ за пореден път сигнализираха за лошото състояние на въпросното трасе. "Нашата проверка показа на много места компрометиран асфалт, нарушено пътно покритие и то само по-малко от две години, след като е приключен този ремонт. Липсващи знаци, на много места канавките са пълни с паднали камъни и не са почиствани от години. Има много храсти по пътя, които доста скриват видимостта и водата няма къде да отиде да се оттича. Тя съответно отива на платното. Едната от причините за този инцидент категорично е състоянието на пътя", категорична бе Диана Русинова от ИПБ.
В съобщение до медиите и от организацията "Българско обединение на шофьорите" посочиха лошото състояние на пътя като вероятна причина за тежката катастрофа край Своге. Те напомнят, че в края на миналия месец са изпратили писмо до министъра на регионалното развитие, с което да обърнат внимание за лошото сцепление на асфалта при завоите, недостатъчните ограничителни съоръжения и растителността, която пречи на добрата видимост.

Петима са с опасност за живота

Петима от пътниците в автобуса остават с опасност за живота. За тях се грижат лекарите от "Пирогов". По последна информация 16 души са загинали. Официалната равносметка на здравното министерство сочи, че 21 души от злополучната екскурзия са били транспортирани до различни столични болници и част от тях остават в тежко състояние.
От загиналите 13 души са от село Световрачане, сред тях е момче на 13 години, посочи кметицата на селото Светла Николова.
Kъм "Пирогов" са били откарани осем пострадали, но един починал в линейката на път за здравното заведение, а втори - при приема в болницата. От шестимата настанени там пациенти 5 са в реанимация и се борят за живота си.
С тежки гръдни травми и на белодробна вентилация са три жени на възраст между 64 и 74 години. 60-годишна жена е със счупен гръбнак и множество други фрактури. Още две жени на 52 и 71 години са съответно с тежка черепно-мозъчна травма и лицеви счупвания и с тежки фрактури на таза и краката.
В болница "Св. Анна" също са настанени шестима ранени - пет жени и мъж на възраст между 52 и 65 години. Една от жените е в тежко състояние, останалите са стабилни без опасност за живота.
Двама от пострадалите са във Военномедицинската академия - 30-годишен мъж и 62-годишна жена, които са стабилни. В ИСУЛ е настанен един ранен с комоцио.
Полиция охранява шофьора на автобуса, тъй като e искал да се самоубие. След инцидента мъжът бил неадекватен, след като бил изваден, повтарял "Аз съм виновен, само аз съм виновен, виновен съм." Наложило се полицаи да го пазят, тъй като искал да се самоубие и поемал цялата вина за инцидента. При разпита казал, че за момент е изгубил контрол на автобуса, ударил няколко автомобила, след което се обърнал в дерето.

Спешна помощ отрича линейките да са закъснели

Говорителят на Спешната помощ Катя Сунгарска категорично отрече информацията, че линейките са закъснели. По думите й първият екип е пристигнал на мястото на катастрофата на 30-ата минута. Кога е дошла последната линейка говорителката не успя да уточни. Според нея са били изпратени общо 15 линейки, включително от Драгоман, Костенец и София. Това е огромен ресурс за нашия капацитет, заяви говорителката.
По-рано свидетелка на катастрофата заяви, че първата линейка е пристигнала след 55 минути, а диспечерката не е знаела къде е Искърското дефиле. Теодора Войнова, която е била на мястото на инцидента, съобщи, че първа е пристигнала пожарната - за около 15 минути, но автобусът не е горял, каквато е била първоначалната информация.

Прокуратурата проверява трасето

Прокуратурата е назначила експертизи на пътния участък, където стана тежката катастрофа. Проверката се извършва по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров.
Експерти взимат проби от асфалта на мястото, където се преобърна автобусът. Проверки ще бъдат направени и на мантинелите край пътя, които така и не можаха да спрат автобуса и той полетя от 20 метра.
Чрез видеозаснемане от дронове и външна консултация Институтът за пътна безопасност ще търси причините за тежкия инцидент на пътя край Своге, който само преди две години е ремонтиран за 23 млн. евро. Това съобщи за БНР Диана Русинова от института. Тя обясни, че в екипа ще има човек, който от дълги години работи в сферата на пътната безопасност в Австралия. "В екипа ще бъде и господин Богдан Милчев, който е бивш шеф на КАТ и е бил един от водещите експерти по разследване на най-тежките пътнотранспортни произшествия. Ще заснемем и участъка с дрон, не само този участък. Ние ще заснемем и други, които потенциално представляват риск", подчерта Русинова.

Най-тежкият подобен инцидент бе край Ямбол

Само за последните 10 години са станали шест тежки автобусни катастрофи, припомнят запознати. До инцидента край Своге най-тежкото произшествие бе от 29 май 2009 г. Тогава технически неизправен автобус излезе от пътя и помете пешеходци, докато се спускаше от връх Бакаджик край Ямбол. При инцидента загинаха 16 души, а други 20 бяха ранени.
8 души изгубиха живота си на 15 юни 2011 г., след като автобус се блъсна в мантинела, превозното средство се преобърна и запали на магистрала "Тракия" край Карлово.
На 17 ноември миналата година 9 души загинаха, а 17 бяха ранени, след като автобус се удари челно в камион край ловешкото с. Микре.
Последният тежък инцидент с автобус бе тази година на 13 април. Тогава загинаха шестима, а 26 бяха ранени, след като кола засече пътнически автобус на магистрала "Тракия".


Какво четем:

🔴 Едва на 26 години Калин Борисов ръководи строежа на магистрала "Хемус"

🔴 "Посвещение" на Петя Дубарова вече е класика, ето още 4 обичани стихове

🔴 Целунат от Бога? Кирил трябвало да бъде в автобуса ковчег, спасява го само...

Източник: duma



Коментари



горе