Д-р Емилова съветва какъв хляб трябва да ядем, за да сме здрави и слаби
Д
След като изпитва системата за лечение с плодове, чай и мед върху себе си и успява да се спаси от доста тежки болести, решава, че ще се довери на природосъобразната медицина. Насърчава я създателката на метода Лидия Ковачева.
През 1993 г.
Историческите данни сочат, че приготвянето хляб датира още от времето на древен Египет. Изображения от фараонски гробници разкриват, че хлебарството е било разпространен и тачен занаят няколко века преди Христа. Днес хлябът е част от много култури, населяващи географски ширини, където виреят различните видове култивирани пшеници. Една от тях е и българската.
Традиционно сядаме с хляб на масата почти ежедневно, което разбира се провокира непрекъснато въпроса за неговото качество. Начинът за подбор на хляба би могъл да бъде разгледан в два основни аспекта – от какво брашно е направен и как е ферментирало тестото.
1. Дали то е рафинирано или е пълнозърнесто.
Фибрите са изключително ценни за храносмилателната ни система и тяхното отделяне, както става при белите брашна, може да има пагубно въздействие върху перисталтиката. Фибрите също така създават чувство на ситост, което ще ни накара да се задоволим с по-малко количество от този калоричен продукт. Те също предпазват от рязкото повишаване на кръвната захар, последвано от високи нива на инсулина, причина за превръщане на голяма част от глюкозата в мазнини с пагубни последствия върху организма. Безценните съставки на обвивката на зрънцето трябва да бъдат съхранени, а не премахнати, както се практикува при промишленото производство на хляб.
2. Кога е мляно брашното?
Колкото по-скоро е смлян продуктът, толкова по-оптимални качества ще има. Най-доброто решение е домашното мелене преди омесването на хляба. Така можем да бъдем напълно сигурни за качеството и вида на вложеното зърно. Зародишът на зърното е богат на ненаситени мастни киселини, които лесно гранясват и намаляват качеството на продукта при продължително съхраняване на щанда или в у дома.
3. От каква зърнена култура е направено брашното.
За хората с глутенова нетолерантност повечето зърнени житни храни не са подходящи и те трябва да прибегнат до специализирани безглутенови смеси или сами да си ги приготвят от елда, ориз, просо, нахут, царевица, киноа. Съветът ми за всички останали е – избирайте по-възможност древните сортове – лимец, емер, спелта, камут и др. При тях съотношението на микронутриентите към калориите е оптимално. Короната на първенството несъмнено е на лимеца, който е единствената диплоидна пшеница, използвана при хлебопроизводството днес.
По отношение на процеса на ферментация:
В днешно време масово се използва пресована или суха мая, която предизвиква бърза
и сигурна ферментация, но за съжаление този комфорт има своята цена. В този тип
мая се съдържат само дрожди – Saccharomyces cerevisae. Те не могат да осигурят
качествата на симбиотичния продукт – кваса. Квасът предизвиква така наречената
“бавна ферментация”, гарантираща богатство, както на дрожди, така и на лактобацили.
Последните могат да бъдат хомо и хетеро ферментативни, т.е. продукт на техния
метаболизъм са млечната и оцетната киселина, откъдето идва и характерният леко
кисел вкус и специфичен богат аромат. Тези вещества играят ролята на естествени
консерванти. Присъствието на лактобацили като Lactobacillus plantarum в закваската
доказано подтискат развитието на патогени като A. niger и Penicillium sp., което
е и причината за по-трудното плесенясване или мухлясване на квасния хляб. Присъствието
на така наречените “добри бактерии” е желано и по-друг повод. Те имат ясно изразени
протеолитични качества, т.е. произвеждат ензими, които разграждат белтъчните молекули
до съставните им части, което улеснява усвояването им от човешкия организъм.
Елдени крекери
200 г покълнала елда,
100 г покълнал слънчоглед,
50 г ленено семе,
50 г пълнозърнест сусам,
1/2 връзка магданоз,
щипка черен пипер, самардала и чесън на прах,
100 мл вода.
Всичко леко се смила в купата на кухненския робот, така че да остане с леко зърнеста консистенция, но все пак да слепва на тесто. Разстила се на блатове с дебелина 0,5 см върху хартия за печене. Суши се за около 12 часа на 42 градуса.
Какво четем:
🔴 Седмичен любовен хороскоп до 2 септември-Любовна тръпка ще витае над 3 зодии🔴 Ралица Паскалева- Всеки би мечтал за свекърва като моята! (снимка)
🔴 10 причини децата да искат да са с баба и дядо
Източник: За Жената
Коментари
