"Глаголица и прабългарски руни" гостува в Шумен



Павлин Петров ще представи колекция от прабългарски рунически знаци и глаголица по проекта "Шумен - живият град", който е в подкрепа на кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2019-а. В творбите на Петров са използвани различни материали като текстил, метал, керамика, кожа и дърво. По този начин знаците оживяват и се превръщат в красиви, внушителни и убедителни аргументи в полза на родолюбието и родопоклонничеството.
Изложбата ще бъде открита днес от 18 ч. в галерия "Елена Карамихайлова" със специалното присъствие на автора. Входът е свободен. "Моите творби, особено тези от пътуващата ми изложба "Глаголица и прабългарски руни", често са определяни като нагледен урок по родолюбие. За мен те са онагледен повод и причина да се гордеем, че сме българи. Защото народ, който познава и почита своята писменост и култура, ще пребъде във времето и ще има достойно и светло бъдеще!", смята Петров.
Това е четвъртата му изложба, посветена на българската писменост. Всички ценители са добре дошли да се насладят на картините, които ще са изложени до 21 април.
Павлин е роден в Русе преди 37 години, по-късно живее в Плачковци, Трявна и Габрово. През 2008 г. Петров създава своя първи творчески цикъл със заглавие "Глаголица и прабългарски руни". Изложбата пътува под патронажа на Международната асоциация за българско изкуство по света. С времето сбирката става своеобразна визитна картичка на художника. Творбите, включени в нея, са показвани на емблематични за културата и изкуството места в страната. "Глаголица" е единствената самостоятелна авторска изложба от колекциите на Министерството на външните работи на България, която пътува по света като посланик на българщината, отбелязват организаторите.
"Шумен - живият град" е проект по Оперативна програма "Регионално развитие" на ЕС и се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на страната. По проекта за 2013 г. са планирани изложби, концерти, улични постановки и други културни прояви, които имат за цел да утвърдят града и региона като център на духовността, знанието и творчеството.

Източник: Дума



Коментари



горе