Радонът е във вашия дом, проветрявайте



Радонът е един от тихите убийци в нашите домове. Той е продукт от естествения разпад на урана и се освобождава навсякъде по земната повърхност. „Всяка сграда, независимо как е строена, получава своята доза радон от терена под нея. Няма никакво значение колко дълбоки са основите - радон има и в домове без никакви изби. Има случаи, когато две напълно еднакви и съседни сгради, показват различни нива на този радиоактивен елемент”, обясни д-р Цвета Иванова, шеф на дирекция „Обществено Здраве”.

Радонът влиза в къщите ни през пукнатини на пода на избата. Може да се промъкне и по комуникационни тръби и вентилационните шахти. Трябва да се знае, че наличието му е част от естествения радиационен фон, в който живеем. Измерва се в бекерел за кубичен метър. Референтното ниво е 300 бекерела/куб.м. „Нормално е да приемем радиация 2,3 милисиверта на година - половината от нея се пада на радона”, обясни д-р Иванова.

През 2005 година Световната здравна организация обяви този радиоактивен елемент за втория причинител на рак на белите дробове след тютюнопушенето. Какво може да стане с тъканите ни, ако сме изложени на високи нива на алфа радиация от радон? Имаме три възможности - ДНК молекулата да се самовъзстанови в нея да не настъпят никакви промени. Вторият случай е това да доведе до клетъчна смърт. Третият случай е най-опасен. При него клетката оцелява, но в нея се образуват мутации. Това е радиационната карценогенеза, след която може да се стигне и до рак на белите дробове.

България вече има национална радонова карта. Измерванията за нея са извършени, след като в стотици домове по определена схема са слагани детектори. Първоначално това среща голям отпор сред обикновените хора. „Сблъскахме се с явлението „радиофобия” - хората се страхуват тези детектори да не ги облъчват, да не ги подслушват... След това някои от тях получихме неразопаковани, а много бяха загубени”, разказа д-р Иванова. Детекторите за радон трябва да се поставят на сравнително високо място - шкаф или гардероб. В анкетите при изготвянето на радоновата карта е попълвана информация за самите сгради - кога са строени, каква е основата им, върху каква почва са.

Въпреки проблемите вече се знае какви са естествените нива на радон в различните общини на Пловдивска област. В Пловдив и град Съединение те са най-ниски - под 100 бекерела/куб. м. В района на град Раковски нивата са от 300 до 500 бекерела. В община Кричим те са най-високи - над 700 бекерела.

Наличието на радон във вътрешните помещения се променя само по един начин - с често проветряване. В стаи, които не са отваряни дълго време, нивата на радон са високи. Хубаво е и да се запълнят пукнатините в избите на къщите. Правителството вече има национална стратегия до 2027 година. Част от нея предвижда в пловдивските училища да бъдат поставени 430 детектора за радон.

Д-р Стоилка Мандаджиева: Най-голямата опасност е за децата

Децата все по-често са засегнати от замърсяването на въздуха и това е един много сериозен проблем. През 2016 г. 500 000 деца са заболели от респираторни заболявания и пневмонии. Обяснението на този факт е, че децата дишат по-учестено от възрастните, вдишват по-голям процент от вредните частици. Те са и по-чувствителни, тъй като все още растат и изграждат белодробната си структура.

Преди време изследвахме деца от Димитровград преди и след затварянето на големите заводи там, които бяха големи замърсители на въздуха. Когато замърсяването е по-ниско, се намаляват и показателите на белодробните заболявания. Освен деца през последните няколко години изследваме и студенти. Радващото при тях е, че напоследък процентът на трайните пушачи намалява.

Въпреки че когато са били ученици, им е било интересно да запалят цигари и са станали пушачи. Пасивните пушачи обаче развиват хронична белодробна недостатъчност. Трябва да започнем активна кампания срещу замърсяването на въздуха в затворените помещения.

Доц: Владимир Ходжев: Три цигари замърсяват повече от автомобил с Евро 6

Над 500 000 души годишно губят живота си от белодробен карцином, сочат последните данни на Световната здравна организация. Други 1.6 милиона души са с хронична обструктивна белодробна болест. Мръсният въздух е отговорен за 19% от сърдечносъдовата смърт и 21% от починалите след инсулти. В цифри годишно планетата Земя губи 4.2 милиона души от замърсения въздух навън и още 2.8 милиона от този в затворени помещения. Двете цифри обаче не могат да се разграничат точно, защото ако имате хубава печка вкъщи, тя не е проблем за вас, но нейният дим трови много хора.

И все пак трябва да знаем, че основният замърсител в затворените помещения е цигареният дим. В този смисъл има много показателен експеримент, проведен в Милано преди години. В помещение от 60 квадратни метра се вкарва нов автомобил "Форд Мондео" с двигател еко дизел", който работи половин час. След това мястото се проветрява и се изгарят три цигари. Фините прахови частици от тях са десет пъти повече от онези, излезли от ауспуха на колата. Сами виждате колко трудно бе наложен у нас Законът за забрана на тютюнопушенето в закрити помещения и каква съпротива има срещу него. Поне 4-5 пъти бе подлаган на атаки в Народното събрание и е добре, че все пак не бе променен.

И сега нещо позитивно, случващо се в Пловдив. Става въпрос за нивата на тютюнопушене сред учениците в града на възраст от 16 до 18 години. През 2004 година непушачите са били 46.2%, пред 2010 г.- 61.1%, а през 2016 г. 70.5%. Това показва, че когато има някаква стратегия, общи действия и информираност на хората за опасностите, неща макар и бавно се случват. Това обаче не може да стане от днес за утре, а с целенасочени действия на властите, медиите и цялото общество. Подобен е проблемът със замърсяването на въздуха като цяло.

За решаването му трябва да се създаде единна стратегия, да се работи години наред от институциите и цялото общество. Защото ако трябва да си спестя един литър бензин и за това си сваля катализатора, а няма контрол и санкции за нарушителите, няма да мръднем напред.

****
Доц. Владимир Ходжев е ръководител на Клиниката по пневмология и фтизиатрия към УМБАЛ "Свети Георги" и председател на Управителния съвет на Българското дружество по белодробни болести.

Пламен Иванов: Да намалим темповете в строителството

Днес строителството е динамично, то изисква бързо изграждане на сградите. За да се случи това, в помощ идва химията. Само че химията, като форма на удобство, ни „отмъщава” впоследствие” - това каза Пламен Иванов от фирма “БГ алтернатива”. Според него с оборотите, на които живеем, сами влизаме в порочен кръг. “Ако замърсяването на външния въздух е сериозен проблем, оказва се, че има и по-сериозен - замърсяването на въздуха вътре в помещенията!

Според статистиката той може да бъде с 50% по-токсичен от въздуха на открито! Затова качеството на вътрешната среда е изключително важно и тя се следи при строителството на нови сгради. Има продукти, които спомагат да се осигури тази здравословна и сигурна среда. Само че когато избираме материалите, ние, строителите, се ръководим от много различни фактори. Естествените материали например изискват по-голяма грижа.

Навремето си варосвахме стените и това беше един оптимален вариант - варта е силно дезинфекциращо средство, устойчи­ва е на влага. Освен това не затваря „порите" на стената и тя има възмож­ност да „диша". И нямаше проблеми!”.


Какво четем:

🔴 Съветите на учителя Дънов за здравословно хранене

🔴 Домашен мехлем против ставни болки  

🔴 Библейска билка цери 100 болести

Източник: Марица



Коментари



горе