А не е ли време творчеството на Венета Райкова да влезе в учебните програми?
Не познавам Юлия Цинзова – директор на Столичната библиотека, и си признавам, че не бях и чувал за въпросната госпожа, докато не видях подписа й под грамотата, с която ръководената от нея институция награждава някоя си Венета Райкова като най-четен български писател.
Обаче новината за грамотата и званието "Най-четен съвременен български писател" ме заинтригува. Първо, защото досега не бях чувал и не знаех, че такава класация е възможна. И се запитах на базата на каква методика е направена тая класация. Дали е въз основа на социологическо проучване, статистическо преброяване или е правена по друг начин?
Къде в цивилизования свят съществуват такива класации? Защо се правят такива класации и кому са потребни те? Тази грамота национална награда ли е, или се присъжда и на чуждестранни автори?
Не на последно място си зададох и въпроса коя е Венета Райкова? Ако госпожа Райкова е толкова търсен и четен автор, не е ли време творчеството й да се включи в задължителната програма на учениците от горните класове, както и в хорариума на студентите?
Какво четем:
🔴 Заслужена победа за академичната литература🔴 София расте, не старее! Нов квартал с жилища за 12 000 столичани
🔴 "Господари на ефира" и Халваджиян напускат Нова телевизия - местят се в Би Ти Ви?
Източник: big5
Коментари
