Идеалният мъж в Древния Рим бил гладко обръснат, днес е брадясал



Най-големият му дефект според жените е несигурността

“Ако живееш в Рим, живей като римляните”, гласяла латинска поговорка. За да бъдеш на почит в столицата на Римската империя, известна и като Caput Mundi - столицата на света, се искало да бъдеш идеален или поне да се стремиш към това. Какво означавало?

С няколко думи – да даваш винаги максималното от себе си, да не прекаляваш никога в нищо, да имаш чест и морални принципи, да не се хвалиш, да не се напиваш, да полагаш грижи за тялото си, да бъдеш гладко обръснат всеки ден.

Именно добре умитият и гладко обръснат мъж бил символът на идеалния римлянин, който по този начин се отличавал от варварите и наемниците във войската.

Идеалният мъж в миналото трябвало да е гладко избръснат. СНИМКА: Авторът

Истинският римлянин трябвало да се бръсне всеки ден дори когато се биел по време на война. Легионерът никога не трябвало да забравя, че е римлянин, т.е. че стоял по-високо от останалите. Римлянин с въшки в косите било нещо немислимо.

В древността изисквали от мъжа мускулесто тяло без корем. СНИМКА: Авторът

Юлий Цезар дори бръснел космите на краката си. Октавиан Август – също, тъй като го имитирал в много неща.

Адриан (117-138) бил първият император с брада, защото подражавал на древногръцките философи, от които се учел. След него и други римски императори започнали да носят бради.

По времето на първите римски императори Рим бил градът на големите възможности, най-големият мултинационален град, тъй като 74 на сто от гражданите му били родени извън столицата. За да се интегрират добре, те следвали идеалите на римлянина. Един от принципите бил да се наслаждаваш на всичко, но с мярка. Друго правило повелявало никога да не се хвалиш, да не крещиш, да говориш ясно и отчетливо, без да жестикулираш много.

Векове по-късно наследниците на древните римляни обаче промениха тези принципи из основи. Даже напротив – жестикулирането се смята за прекрасен начин на комуникиране с останалите.

Външният вид бил изключително важен за древния римлянин. Затова и в Рим имало толкова много физкултурни салони и терми. Римлянинът се къпел в термите всекидневно. Древният римлянин помпал мускули, но не с хранителни добавки, а с всекидневни тренировки по бягане, скачане, хвърляне на диск, вдигане на тежести, борба. Плоският корем и добре очертаните мускули били задължителни за всеки мъж, стремящ се към перфектност. Той трябвало да умее и да плува, тъй като много често се налагало да прекосява потоци и реки по време на войни. За изграждане на лодки нямало време. Плуването било понякога единственият начин да оцелееш в битки.

Древният римлянин умеел да прави всичко с ръцете си – да строи пътища, мостове, къщи, акведукти. Юлий Цезар, а след него и Октавиан Август обучавали легионерите и на конна езда.

Най-важният морален принцип за римлянина било уважението към родината – да се бие за нея и да се подчинява на императора били основни неща. Всеки римлянин трябвало поне веднъж да се е бил за императора си. В противен случай било немислимо правенето не само на обществена, а и на частна кариера. Никой не се доверявал на лекар или адвокат, който преди това не е бил на бойното поле.

Идеалният римлянин трябвало да бъде и добър глава на семейството, да уважава жена си и децата си.

Въпреки че командвал, той трябвало да демонстрира респект и към робите си. Римският мъж се грижел за финансовите нужди на семейството и за образованието на децата си. И тогава, както и сега, обществените училища били безплатни – в тях учели предимно робите, а в частните – богатите римляни. Когато деца останели сираци в дадено семейство, били осиновявани от роднините си.

Как са се променили наследниците на едновремешните древни римляни? Жителите на Древния Рим били много по-ниски от днешните италиански мъже, чиято средна височина е 175 см. Като оставим настрана този факт, много от останалите физически характеристики на древния римлянин са валидни и днес в Италия. Жителят на Ботуша държи изключително на външния си вид – плосък корем, добре очертани мускули, а понякога - и депилиран гръден кош и крака, са валидни правила и днес. Съвременният италианец обаче се смята за секси, ако е с брада на няколко дни.

Кой мъж смятат за идеален италианските жени? Според тях той трябва да е най-вече романтичен и мил.

(43%), след това решителен и сигурен в себе си (38%). Що се отнася до физиката - идеалният италианец трябва да има широки рамене (31%), хубава усмивка, атлетично тяло. 30 на сто от италианките си падат по брадатите мъже. Най-големият мъжки дефект според жените е несигурността , а на второ място – мързелът и липсата на инициативност.

В истинска звезда сред италианките се превърна неотдавна един лекар от Сардиния. Той беше определен от мнозина като въплъщението на идеалния мъж, който очарова и с елегантен външен вид, и с интелект.

37-годишният ортопед Джовани Анджолини има десетки хиляди почитателки в социалните мрежи, които се възхищават не само на лекарските му умения, а и на брадясалото лице, зелените очи и бицепсите, очертаващи се под бялата престилка.


Какво четем:

🔴 Деси Банова: Никой не може да ти даде това, което едно бебче може

🔴 Няма смисъл да се учи чужд език от пелени

🔴 Когато си в капана на отчаянието, прочети тези мисли...

Източник: 24 часа



Коментари



горе