Шарката при децата – какво трябва да знаем? (ВИДЕО)
Шарките са наболяла тема, по която много се говори напоследък. Вижте кои са видовете шарка, как да реагираме, към кого да се обърнем и изобщо всичко, което трябва да знаем, за да запазим спокойствие и да действаме адекватно при такава ситуация.
Варицела
Една от най-често срещаните шарки, за която се говори, че през 2020 г. ще бъде въведена и ваксина. Не е толкова страшна, особено, ако сте я карали като дете – преминава лесно и без усложнения. Има два начина да разберете дали сте я карали – ако погледнете картона си или ако си пуснете изследване с антитела. Ако не сте я карали, но пък предвиждате да имате бебе, по-добре се ваксинирайте, защото възрастен човек да кара шарка е изключително тежко състояние. Тя е въздушно-капкова и високо заразна, дори и в инкубационен период. Обривите са много специфични, надуват се мехурчета, които се пълнят с вода. 21 дни е инкубационният период.
Скарлатина
Сама по себе си не е шарка. Тя е силно възпаление на гърлото, протичаща с обривен синдром, който може да се появи, може и да не се. Възможно е дори да имате само една пъпка и пак да имате скарлатина. Ако се притеснявате за скарлатина – заведете детето в инфекциозна болница.
Херпес зостер
Заболяване, което може да се прояви от същия вирус, от който се причинява и шарката, но само ако лицето е преминало шарка преди това. Върви по ходовете на нервите – много е болезнено в началото. Зачервява се, появяват се мехурчета. Той може да се добие чрез допир, не е задължително по въздушно-капков път.
Какво четем:
🔴 Рецептите на легендарния лечител Асен Балаков за 101 болести🔴 Това вече е краят на България
🔴 Коравата и жилава българка: Тя няма страх от мечки! Мъжът й яде пердах, а оръжието й е… тиган
Източник: Дарик
Коментари
