Тумор на дебелото черво и диабет погубили Буги Барабата
Буги Барабата, една от легендите на българската рок и блус
Тъжната новина за загубата му шокира и близките му, и колегите му, и всички почитатели – Буги никога не се оплака, че нещо му тежи. Той бе от онези редки хора, които гледат да помогнат с каквото могат, да усмихнат само с една дума дори и най-мрачния човек, пише вестник “24 часа” в обширен материал посветен на музиканта.
Легендарен блусар, емблематичен радио водещ, но преди всичко добър човек – такъв бе Марио Събев, когото всички познаваха и обичаха с артистичния му псевдоним Буги Барабата. До последно той работеше с цялото си сърце и по музиката си, и в предаването си по Z-Rock “Буги тайм". С колегите му от “Бараби блус бенд" записваше песни за новия им албум “Край на залаганията" и щом някоя от тях беше готова, той сам съобщаваше за това в личния си профил във Facebook. Между другото страницата му в социалната мрежа бе винаги пълна с брилянтите му смешни хрумки. В началото на миналия месец във Facebook профила на “Барабите" дори обясни, че ще правят и още един албум, за което “виновен" бил техният спонсор.
“Здравейте, приятели, нека ви разкажа една кратка история от петъка. Попитах нашия спонсор (Бог да благослови него и семейството му) дали да смятаме албума за завършен с девет песни, или да добавим още, нали той плаща. Ето и неговия отговор: “Албумът е готов с 9 песни, няма какво повече да правите по него, но ти пиши песни, защото следващият ви албум е предплатен в студиото!" Не мога да повярвам, че още има такива хора! След “Край на залаганията" ще има още един албум, сърдете се на спонсора!", написа групата във Facebook.
В студиото на Z-Rock е до миналия вторник. Малко след това се обажда, за да каже,
че няма да може да отиде на
Буги е роден на Бъдни вечер - 24 декември 1960 г., но така и не обичаше да празнува
рождения си ден. И то от дете – като малък си казва, че няма да го чества – вместо
шумни празненства предпочита да чете книги, да слуша музика, да седне с няколко
приятели просто да си поговори. Буги е самоук музикант. Никога не е учил солфеж,
ноти, не е ходил на
Когато е на 15, си купува сам и първата китара, но до смъртта си не свиреше на правилно настроена китара.
Той работи от 12-годишен всяка лятна ваканция, и то какво ли не - като автомонтьор, по строежи, ковал е дървени касетки в магазините за плод и зеленчук. Сам разказа как в тази възраст вижда на витрината на един магазин страхотен грамофон – “Мистър Хит". Но били останали само два, от които единият с дефект. Буги все още не бил взел заплата, затова помолил баща си да му даде пари назаем. Обещава да ги върне на 16-и, когато трябва да получи възнаграждението си.
Купува си грамофона, после взема заплата и прави празничен обяд вкъщи. И докато с родителите си слуша музика на новата си придобивка, връща парите на баща си. “Защото си точен и работиш, грамофонът ти е от нас. Това е последният път, в който ти давам пари назаем и искам да не ми ги връщаш", казва баща му тогава.
Най-дълго Буги е работил като шофьор. В авиокомпания “Балкан" е от 1972 до 2000 г. с малко прекъсване - кара един от онези камиони, които се долепват до самолетите и от тях се качват багажите. Работи за кратко като шофьор и в издателство “Педагог 6", но през цялото време не спира да мисли за музика.
В началото на 90-те той отива при Васко Кръпката, с когото правят един от най-големите рокхитове - “Няма бира". Буги дава на Кръпката свои песни, които фронтменът на “Подуене блус бенд" да изпее. “Много са готини, най-добре сам си ги направи", отговаря му Кръпката. И не след дълго това наистина се случва – на 24 май 1993 г. на бял свят се появява нова група – “Бараби блус бенд", в която влизат Буги, Милен Кръстев (Вуйчото) и Людмил Стоилов (Льоди). През годините членовете се сменят, но Барабата остава ядрото на бандата, като пише музиката и текста на всички песни, свири на китара и на хармоника.
Започва да води седмично предаване по радио “Тангра", но не за дълго. Докато един ден бившият програмен директор на радиото Спас Шурулинков му се обажда и го кани да води предаване в ново радио - Z-Rock. “Отговорих му: “Дай ми един час, поне да се изкъпя!" Спас се съгласи, но не знаеше, че съм в Пловдив. Изкъпах се и за един час пристигнах в София с мотора. Карам 1000-кубикова “Ямаха", която вдига много трудно 300 км в час, но 280 може да поддържа. За стар човек е добре", разказва, с типичното си чувство за хумор Барабата една от своите истории.
Какво четем:
🔴 Диляна Попова на море във Валенсия в най-приятната компания - по-щастлива от всякога (Снимки):🔴 Тъжна вест почерни футбола ни. Само на 48 години си отиде
🔴 Бареков на скромна почивка с всичките си наследници - ето колко е пораснло най-малкото му бебче (Снимки):
Източник: fakti
Коментари
