Бай Дафо - гайдарят виртуоз, който не познава нотите
Вдигат му триметров гранитен паметник в Родопите
Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения родопчани. Негови почитатели и последователи стягат триметров гранитен паметник, предстои и обсъждане къде да бъде поставен.
Макетът на паметника на гайдаря СНИМКА: Валентин Хаджиев
Макетът бе представен на традиционното надсвирване в родното село на гайдаря Гела. Автор е скулпторът Ангел Каравланов, който също свири на гайда.
Тодор Живков надува гайда пред погледа на бай Дафо. СНИМКА: Архив
“Когато владика пее, попът мълчи!”, казал ученикът му Петър Янев, гайдарят на Валя Балканска, когато му предложили да свири в присъствието на бай Дафо. “За мен освен изключителен музикант бе и голям човек”, коментира един от най-известните му ученици. Като ученик в Широка лъка Янев е бил пред изключване през 1984 г. За него се застъпил бай Дафо, оставили го във фолклорното училище и го завършил.
Бай Дафо е
първият преподавател
по гайда в България
- в Националното училище по фолклор в Широка лъка. Дори самото училище е разкрито не без неговата протекция пред Тодор Живков.
“Другари, в много страни съм ходил, на много тържества съм присъствал, но тая хубава задушевна атмосфера с тая каба гайда никъде я няма. Аз ще разреша тук да се направи средно музикално училище за изучаване и разпространяване на родопската песен. Ползвайте ме, докато съм тук на този пост и аз имам връзки”, отсякъл Живков.
Две години след това след непрекъснати настоявания от местното население училището станало факт. По-късно Живков разяснил пред Дафо Трендафилов действията си с репликата: “Държавен ръководител, който не отстъпва пред исканията на народа, и шофьор, който не може да даде заден ход, не стават за нищо”.
Двамата с Тодор Живков
се обръщали един към
друг с “баджанак”
“Живков ми викаше баджанак, защото и двамата бяхме харесали две булки - сестри, от Широка лъка. Дал съм му дума още тогава, че няма да гъкна по въпроса, и сега няма нищо да кажа за двете хубавици”, казваше приживе гайдарят.
Бай Дафо преподава 21 години на хонорар към училището, без да има диплома за музикално образование. Обучавал по “слухово-подражателния метод”, който според него много по-лесно се учи. И до края си през 2010 г. не признаваше обучение на гайда по ноти.
Обичал да свири стари песни пред питомците си. Знаел над 250. Учел ги и като текст, и като мелодия. Нито записвал нотите, нито правел модерния сега аранжимент, а ги запаметявал.
Бай Дафо учил до 7-и клас. Когато поискал да запише гимназия, по-големите му братя Ангел и Георги възразили. Как той ще учи, пък те ще се бъхтят на село. Така и Дафо тръгнал да пасе овцете. Роден е в семейство с двама братя и четири сестри. Баща му Манол изхранвал многолюдната си челяд със 120 овце.
На гайда се научава да свири на 16-годишна възраст. В къщата им имало една гайда, която била за брат му Ангел.
Баща му отказал да купи инструмент за Дафо, защото Ангел не се научил да свири както трябва, и затова решил, че музиката не е попрището на Трендафилови.
След като станал овчар обаче,
с парите от първата овца,
която продал на човек
от село Мугла, Дафо
си купува гайда
След това му я откраднали. По-късно, когато станал горски, с първите си доходи поръчал инструмент при най-добрия майстор тогава - Тодор Шишков от Солища. Свирел на нея до последните си дни.
“Гайдата му е при мен. Свири перфектно още. Като инструмент иска грижи, защото се разсъхва. Просвирвам я през 10-ина дни с минимални настройки, а звукът ѝ е уникален”, казва ученикът му Петър Янев. Бай Дафо му я подарил, преди да умре, със заръката, когато го полагат в гроба, да изсвири една от любимите му песни - “Остани сбогом, Стара планино”. Янев изпълнил заръката на учителя си.
Бай Дафо е
участник в няколко филма.
Първият е “Краят на песента”
Оттогава са приятели с актьора Васил Михайлов. “Аз го научих на родопска песен, но трудно прихващаше в началото, щото е старозагорец”, обясняваше приживе на поляните на надсвирванията с гайда в Гела той. После се срещнали с актьора и на снимачната площадка на сериала “Капитан Петко войвода”. Снимал е и във “Време разделно” в прословутия епизод със сватбата на Манол, когато Караибрахим стреля по надутата гайда, разярен от непримиримостта на местните хора да запазят вярата си.
Освен че е изкусен изпълнител, родопчанинът е
измайсторил над
800 инструмента,
пръснати из целия свят
Обичал, като направи гайдата, да се качи на някой хълм в Гела да я просвири. Когато чуел ехото ѝ и му харесало, тогава смятал, че инструментът е готов. Повечето от тях са направени с инструментите на Тодор Шишков от Солища. След като Шишков се споминал при злополука, бай Дафо отишъл при жена му и купил инструментите му.
“Беше природно интелигентен. Учеше ни първо да бъдем хора, а след това музиканти. Помня, че имаше най-красивия почерк, който съм виждал. Може би затова и гайдите, които правеше, бяха изкусни”, казва Янев.
Какво четем:
🔴 19 от най-невероятните места на Земята🔴 Българчета се прибраха с 90 медала от Хага
🔴 Инфарктно приводняване на самолета на Гала и Стефан-Водещата изтръпна 【ВИДЕО】
Източник: 24 часа
Коментари
