Пловдивски ученици съживяват запустели села



Няколко млади и родолюбиви пловдивски ученици тръгват на път из забравената българска земя. В рамките на 3 месеца в 10 български села ентусиастите си поставят за цел не просто да се потопят в прекрасната българска природа, битие и полузабравена култура, а да направят нещо за нея.


Като инициатор на проекта исках отдавна да направя нещо за умиращото българско село. Срещнах хора, които споделяха тази моя идея, и тогава започнахме „Възрòден" - не просто проект, не просто идея, а път към корена и родното.


Ние от „Възрòден" ще отидем не просто из полите на планините със завидни природни забележителности, история, култура, а там, където са хората, нуждаещи се от помощ -неинтегрираните малцинства, екологични проблеми, изолираност, липса на инфраструктура и достъпност, обезлюдяване са главните проблеми на българското село.


Едва ли можем да построим пътищата, да прокараме ток или да реставрираме възрожденските къщи, но определено ще поставим въпроса кои сме ние и защо не правим нищо за собствената си страна.






Ще разкажем историите на хората, които живеят някъде там, забравени и забравили времето, ще подпомогнем отцепените, ще се влеем в труда на селяка, ще се срещнем и работим с онези младежи от малцинствата, които също имат мечти, умения и искат да опознаят света. Но не това е главната задача.


„Тук на Балканите нещата се случват безгравитийно. И всички се мразим. Гърците - сърбите, сърбите - македонците. А всички поотделно мразят българите. И по-интересното е, че и българите помежду си се ненавиждаме", думи на Георги Куфов. В едно общество, в което всеки е свободен електрон и мисли от банкнотата до монетата в джоба си, не е учудващо, че общество всъщност няма.


Но има едно нещо, наречено ген, и още едно, наречено памет. И в такива моменти, в които се питаш къде ти е мястото сред абсурда и хаоса, те те викат. И ти трябва да тръгнеш. Да промениш.


Да изградиш наново над твърдите основи, които най-малкото исторически са доказали, че след всяка тегоба и превратност остават непоклатими. Не смятаме, че можем да променим цялото общество. Но можем да създадем общност. Такава, която ще притегля с жизнената сила на сплотеността.






Участниците от „Възрòден" обаче далеч не са актьорите от телевизията, носещи скъпи костюми и возещи се в лъскави коли. Те са просто ученици, някои от които току-що завършили. И именно на тях е посветена статията. Без фалш, без преструвки, просто детска искреност.


Нека се запознаем…

Екипажът

Анна Велкова е инициатор на проекта ,,Възроден". Родена е в село Яворово в Родопите. Израснала в града под тепетата, където започва и пътят <210> на творец - литература, музика, доброволчество в редица пловдивски организации. Постижения има във всяка една от тези области. Накъдето и да съм поела, усещам, че тръгването е завръщане в утроба и от всички пътища се ражда това, което си ти всъщност.


Симеон Пеев е на 17 години. Професионален фотограф от Пловдив. Неговото мото е: "Живея за момента и вярвам в това, че снимките са пазители на спомените, стражи на вечността, заключена в един миг“.


Преслава Стоянова: „Момчето за всичко съм аз“.


Борис Пейчинов: „Включих се в проекта, за да преоткрия изконното си начало в лицето на българското село. Обичам да пътувам, да правя снимки, да влизам в контакт с много нови хора и да пиша - с това именно бих бил полезен на „Възрòден"


Сабел Гератлиева обича да прекарва свободното си време сред природата, обикновено в компанията на семейството и приятелите. Интересува се от доброволчески дейности, защото натрупаният опит и контактът с различни хора са незаменими. Отворена е за нови приключения и предизвикателства. В начинанието участва и нейната сестра Сюзън.


Преслава Джонджорова - публицист и съпортър на проекта. Изучава чужди езици, но е открила, че любовта към родния <210> предлага в пъти повече свобода от останалите. Доброволец е на фондация „Пловдив 2019", в чийто блог отразява културни събития. Лекоатлет е, но не мечтае да бяга „навън“, а напротив - към същността, към корените, към себе си.


Какво четем:

🔴 Невероятната история на 102-годишната баба Виница, която...

🔴 Десет въпроса за чумата

🔴 Болници искат по 900 лева на ден за стая

Източник: Марица



Коментари



горе