Втора къща на занаятите в Стария град



Нова къща на занаятите отваря врати в Стария град. Центърът за народни художествени уникати - вторият след Бакаловата къща, е идея на Регионална занаятчийска камара-Пловдив. Във възрожденската сграда на ул. “Витоша” 1-А ще бъде работилницата на майстор Иван Станев. Тя ще бъде обзаведена като модерно стъклодувно ателие, техниката ще закупи с пари по проект на Агенцията за хора с увреждания.


Пловдивчанинът Иван Станев е майстор на стъклени изделия чрез издухване или изтегляне на материала през прозрачна тръба - по технологията от 15-и век. Той е единственият българин с майсторско свидетелство за тази работа. След среща с автобус в детството си, в наследство за цял живот му остава протеза вместо крак. Така шеговито Иван разказва историята, която го прави инвалид. Но не се предава, продължава да се бори и да върти шпицовете и горелките, за да издухва джуджета, камбанки, топки, вазички, шишенца от мекото нагрято стъкло.


Досега това правеше в остъклената си тераса на апартамента и по занаятчийските панаири. За първи път ще има собствено ателие.


Къщата на ул. Витоша е предоставена за ползване на Регионалната занаятчийска камара с решение на Общинския съвет с цел създаване на стъклодувна работилница - мечтата на Иван Станев. В момента с колегите прави ремонт. И в първите дни на септември ще реже лентата.


Бакаловата къща - в подножието на Небеттепе, пък е приютила петима майстори. Там демонстрират и предават занаята си на гости-мераклии Елена Драмова - художествен текстил, Цеца Видева - художествена керамика, Стоян Маринов  - изработване на накити от маниста, Златка и Стойка Попови - везбарство, и Жулиета Георгиева - изработване на изделия от царевична шума.


Доскоро те населяваха къщата на добра воля, за да се оживи реставрираната сграда, да не се руши и да се използва по предназначение. Вече е подписан договор с общината и използването на къщата ще бъде регламентирано със съответните документи, казва Тони Симидчиева, председател на Регионална занаятчийска камара.


Вече две старинни къщи представят творбите на занаятчиите от Камарата. Те са мини центрове на българския бит и култура от нашето минало, отворени към бъдещето ни като нация със своята уникална идентичност. Защото майсторите са вечни, никога няма да отпаднат от живота на българина, но за съжаление няма написани учебници за много от занаятите и те загиват, допълва Благой Попов, майстор медникар, член на УС на Камарата.


Затова организацията моли общината да предостави помещение на Регионалната занаятчийска камара, по подобие на тези, които дава на партиите. Това ще бъде своебразен представителен магазин, където ще могат да се видят и купят всякакви занаятчийски изделия. По-дългосрочната цел на Камарата е да изгради малки занаятчийски центрове за услуги във всеки район на град Пловдив, които ще бъдат допълнение към занаятчийските центрове за народни художествени занаяти. Тези мини центрове ще предлагат услуги като: фризьорство, козметика, дърводелство, стъкларство, ключарски услуги, ремонт на битова техника, обущарски услуги, фото услуги, шивашки услуги и други. Но преди това трябва да се подобри Законът за занаятите, който сега е орязал повечето от тези занаяти.


В Регионална Занаятчийска Камара членуват 1976 занаятчии и 394 занаятчийски предприятия от 129 занаята - народни художествени занаяти, хлебари, сладкари, козметици, фризьори, автомонтьори, майстори на строително-ремонтни дейности и други занаяти, които не са автоматизирани. В духа на Закона за занаятите, работим с всички общински и областни структури с цел запазване традициите на нашето културно наследство и създаване на благоприятна среда за обучение и работа на пловдивските занаятчии, казват в заключение шефовете на Регионалната занаятчийска камара.
Надеждата им е, че по време на Есенния панаир на занаятите - от 29 до 29 септември т.г., ще впишат в програмата на форума и откриване на новия магазин на занаятите в Пловдив.

Източник: Марица



Коментари



горе