Какво се знае за загадъчната "златна книга", открита в България?
Един уникален експонат в Националния исторически музей (НИМ) в София напоследък отново привлича вниманието на специалисти и медии. Така наречената "златна орфическа книга" се съхранява в музея още от 2003 година.
Сглобена е от шест страници от почти 24-каратово злато с размери 5 на 4,4 сантиметра. Страниците са свързани със златни пръстени - и тъкмо това превръща обекта в "книга". В златото са гравирани рисунки на кон, сирена, конник, лира и войска, както и текст с (предполагаемо) етруски букви. Смята се, че това произведение на изкуството е изработено 600 години преди новата ера.
Така наречената "златна орфическа книга" (Източник: НИМ - София)
"Най-старата в света. Ако е истинска."
Малко след като се разбра за тази находка, агенция Франс прес и Би Би Си цитираха тогавашния директор на НИМ Божидар Димитров с твърдението, че автентичността на "златната книга" била потвърдена от двама експерти в София и в Лондон.
Според Би Би Си, гравираните букви са етруски. Но тази писменост и до ден-днешен не е изцяло разчетена. Буквите са базирани върху старогръцката азбука и по-късно залягат в основата на латинското писмо. Самият език на етруските, който няма родство с никой от сегашните европейски езици, до момента остава отчасти неразбираем.
Така наречената "златна орфическа книга" (Източник: НИМ - София)
В обширна публикация по темата германският вестник "Ди Велт" пише:
"Ако автентичността на обекта наистина се потвърди, това действително би била най-старата книга в света. (...) Но специалисти извън България засега са скептични, защото до момента нямало нито една научна публикация за обекта. А автентичността на книгата може да се дискутира сериозно едва когато се появят публикации по въпроса. Един експерт и колекционер на редки книги, който пише в Туитър под псевдоним "Инкунабула" и в професионалните среди се смята за високо компетентен, припомня например, че фалшификаторите обичат да предлагат на антикварния пазар тъкмо метални обекти."
"Златната книга" попадна и в една много интересна снимкова галерия, представяща 50-те най-стари неща в света и публикувана на сайта "24/7 Уолстрийт". И в тази фотогалерия се разказва накратко историята на "може би най-старата книга в света".
Вестник "Ди Велт" коментира, че учените се съмняват най-вече дали наистина става дума за етруска писменост. В дискусията се посочва, че може би си имаме работа с някоя от другите северноиталиански азбуки, възникнали върху основата на етруската. Според изданието, за автентичността на "златната книга" в НИМ има един важен аргумент: етруските са поддържали широка мрежа от търговски отношения и са изнасяли свои луксозни стоки в най-далечни краища на Европа.
Какво четем:
🔴 Проф. Овчаров: Китайска пандемия загробва България през 14-и век🔴 Акад. Петрунов: БЦЖ може да е полезна срещу COVID-19, но вече е късно да се имунизираме
🔴 Борисов заплаши да изгони пиарката си след скандал с журналисти (видео)
Източник: Дир.БГ
Коментари
