Голям рев за морето в Гърция, аршинът ни за карантината - двоен



Който отива на море в Гърция и Турция ще трябва при завръщането си в България да се постави под 14-дневна карантина. Което при една седмица почивка отива към 20 дни отпуска. Най-вероятно малко хора могат да си го позволят с оглед на това, че по време на извънредното положение мнозина си използваха платения отпуск. И със сигурност това ограничение ще наруши плановете ни.

Коронакризата само затвърди впечатлението, че дори при все още незатихнала пандемия, за българина си остава най-важно морето. Това че работните места не са сигурни, безработицата расте, компании се чудят как да започнат работа след извънредното положение - това остава на втори план.





И настана голям рев за плажовете в южните ни съседки и карантината след това.

А най-тъжното на целия този предимно онлайн вопъл е, че още е рано да се предвиди какъв ще е летният сезон не само у нас, но и в цял свят. Включително в Турция и Гърция. 

Това с 14-дневната карантина важи за настоящия момент. Някой може ли да каже как ще е на 1 юли в тази динамична обстановка? Някой предполагаше ли преди десетина дни, че вече ще са отворени заведения, кина и музеи? 

Твърде вероятно е Европейският съюз да изработи правила за туристите, макар разпространението на коронавируса да е различно за отделните страни и изискванията за влизане в тях също.  





Да, за Гърция туризмът е най-важното перо в брутния вътрешен продукт, стотици хиляди работят в този сектор и страната ще направи всичко възможно да отвори границите за чужди туристи. 

А ние сме готови да влеем заплати и спестявания, за да ги вдигнем на крака. В същото време демонстрираме и неприязънта си към всичко родно. По традиция си плюем нашето Черноморие, всички курорти се слагат под общ знаменател. 

Ако се зачетете в мненията в социалните мрежи, ще ви стане ясно, че 80% смятат, че ако не коронавирус ще пипнат друг на родното море. Не им харесва обслужването, всичко е бетон, не им харесват цените на чадъри и шезлонги. Има обаче едно голямо НО. Тези хора, в голямата си част, се хвалят как не са стъпвали на черноморието ни от години, няма и да го направят. Но пък знаят всичко, което се случва там.

Смея да твърдя, че на българското черноморие има места, които предлагат почивка на много високо ниво. Има и такива на обратния полюс. Но и гърколюбците трябва да признаят, че на юг не всичко е цветя и рози. Може би малцина знаят, че и пречиствателните ни станции с Гърция са сходни. Е, морето ни е вътрешно, но това няма как да се промени.





Сега проблемът е с карантината след морето, която пак да припомним - може и да не съществува, когато стягате куфарите си за плаж при съседите. По-вероятно е да отделите една прилична сума за изследвания и тестване преди морето, отколкото да останат рестрикциите.

Адекватни ли сме обаче в недоволството си по отношение на карантината?

Само до преди няколко седмици сочехме с пръст всички, които са се завърнали от чужбина, че не спазват карантината. С право се задаваха въпроси защо се разхождат свободно по летища и гари. А помните ли двете жени, които се завърнаха от Холандия и излъгаха, че са се прибрали с такси, а после стана ясно, че е станало с автобус? Имаше толкова клетви, че ако ги застигнат, няма да им стигнат и десет живота. Защо за тях трябва да има задължителна карантина, а плажуващите в Гърция и Турция да минат метър? Нима в тези две страни няма заразени? Ами повече са отколкото в България.

Защо да няма карантина, като на този етап кривата на заболелите у нас съвсем не е успокояваща?

Всеки има право на избор къде да летува, но негативизмът към българското идва малко в повече. Сякаш ни е заложен в гена по презумпция. Все търсим някакво спасение отвън и навън.

Да агитираш за българското море не е готино, лесно могат да се изкарат куп простотии. Виждаме само черното, а в чужбина? О, там всичко е подредено, никакви проблеми!  В крайна сметка и тук кипи поредното ни разделение на крайности.





Да, вътрешният туризъм се оказва изключително важен за излизане от икономическата криза. И подкрепата за него, ще бъде подкрепа за самите нас. Не за собствениците на хотели, които толкова ненавиждаме, защото били на брат, братовчед или шуранайка на някого с власт.

Факт е, че и властта не успява да рекламира собствения си продукт. Призивите на министър Ангелкова да се почива у нас засега имат по-скоро обратен ефект, защото все още няма нищо насреща. Само предложения и пожелания. А летният сезон, независимо под каква форма, чука на вратата.

И е хубаво до 2-3 седмици да сложим на кантара - какво предлага България и какво другите държави? Може пък да се окаже, че не сме черната овца на европейския туризъм. 

Връщат времето, когато по морето имаше цени за българи



Връща се времето, когато по морето имаше цени за българи. Хотелите ще свалят цените, за да привлекат родните туристи. Това прогнозира в ефира на бТВ Атанас Димитров, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Той призова българите да изберат родното Черноморие.

Димитров разказа за вчерашната среща на бранша с премиера Бойко Борисов. "Срещата мина в изключително конструктивен диалог. На масата бяха поставени нашите основни икономически и финансови искания за оцеляване на бранша. Той беше единственият, който бе поставен на колене. Хотелиерите, ресторантьорите и туризмът като цяло са в изключително тежко състояние и много трудно ще започне неговото възстановяване“, каза Димитров.






Част от исканията на хотелиерите и ресторантьорите са намаляване на ДДС с 5% на храните от първа необходимост от 1 юли до края на 2021 г.

"Искаме да се изготви антикризисна програма как ще се справим оттук нататък. Една от точките в нея е именно това диференцирано облагане на ДДС. То е изключително голям проблем при нас“, каза Димитров. Но призна, че не са получили подкрепа за това.

"Категоричен отговор нямахме, а управляващите поискаха време за размисъл. Очакваме с надежда това нещо да се случи, защото това ще е една глътка въздух за нас“, допълни той.






"Над 60% категорично не желаеха отварянето на заведенията при този режим на работа. Капацитетът им в момента работи на 10-15%“, обясни още Атанас Димитров. По думите му няма ясни правила за поведение при евентуално констатиране на коронавирус в определен хотел или заведение.

"Предложихме да се създаде един тип гаранционен фонд, който да поеме този удар“, заяви Димитров.


Какво четем:

🔴 Емил Кошлуков: За Гърция и нашенците

🔴 Иван Гешев предлага доживотен затвор за пияни шофьори, причинили смърт на пътя

🔴 35-годишната Анелия преживя над 30 химиотерапии, пребори рака и стана майка

Източник: Днес.БГ



Коментари



горе