Защо Черно море изглежда по-мръсно от Егейско



Черно море е богато на хранителни вещества и когато водата се стопля, започва един бурен растеж на водорасли, цъфтеж на планктони и това създава впечатление, че морето е мръсно.





Всъщност, през лятото има цъфтеж на фитопланктона и водата е по-мътна, но това е по-скоро затова, че Черно море е много продуктивно море. Това пояснява океанологът д-р Димитър Беров.

Според специалистите Егейско и Черно море са две несравними екосистеми.

„Черно море е наситено с живи организми и с продукти от техния жизнен цикъл. И това, което ние виждаме като замърсяване, всъщност не е замърсяване. Това са живи организми. Микроскопични организми – мъртви водорасли и вещества, които те изхвърлят във водата и всъщност това остава усещането за замърсяване" – категоричен е д-р Беров.





И допълва, че Егейско море е класифицирано като олиготрофно море – т.е., с ниско съдържание на хранителни вещества. И в него просто няма как да се развият въпросните организми. Затова и водите му изглеждат по-бистри.

„Ако трябва да сме коректни, то е една пустиня, докато Черно море е много продуктивно“,  обобщава океанологът.

В момента учени от Българската академия на науките (БАН) изследват състоянието на морската среда по крайбрежието ни, както и биоразнообразието и популацията на морските организми. Със специални уреди учените мерят параметрите на водата, сред които нейната соленост, температура, съдържание на хлорофил и кислород и пр. След това сравняват данните с тези от предишните години.





„Ако има заустване на замърсени води, ще го видим в повишената концентрация на амонии и нитрати" - посочва д-р Беров в телевизионно интервю.

Наблюденията на учените са, че последно време запасите на риба значително намаляват.

„Балансът е рационална експлоатация. Риболовните групи правят оценка на тези промишлени видове риба. На базата на тези референтни стойности има оценки, които трябва да се спазват“, разказва ихтиологът д-р Йоана Георгиева.





През 80-те години е регистрирано сериозно замърсяване на крайбрежието ни най-вече от индустрията и градовете, както и от големите реки, които се вливат в Черно море, като например Дунав, сочат още специалистите.


Четете още:

🔴 Гърция затвори ГКПП "Маказа"

🔴 Пророчески пост е пуснала преди дни жената на загиналия полицай

🔴 Бивш кмет построи белокаменна чешма срещу вируса





Източник: Десант





Коментари

горе