3 причини пращат премиера в рисковата група



Колко е голям рискът за здравето на премиера Бойко Борисов, който стана поредният държавен лидер, заразен с коронавирус? Това е въпросът, задаван към всички медици, появили се в сутрешните блокове на телевизиите. Никой обаче не се наема с категоричен отговор, защото засега не е ясно как върви боледуването на министър-председателя. Веднага след като съобщи в неделя във Фейсбук, че има положителен PCR тест Борисов обясни, че в момента се лекува вкъщи.  Дали ще остане там зависи от екипа на ВМА, който се е заел с лечението му. 

Поне три причини обаче нареждат българския премиер в рисковата група на инфектираните с COVID-19, според стандартите на Световната здравна организация (СЗО). Вече е ясно, че най- застрашени от коронавируса са преди всичко възрастни хора, по-често - мъже, със сърдечно-съдови заболявания, диабет, високо кръвно налягане, хронични респираторни проблеми и онкологични заболявания.





Със своите 61 години Борисов влиза във възрастовата категория, която по-трудно се справя с вируса. Втори рисков фактор е наднорменото тегло, което премиерът понатрупа след като намали активните спортни занимания заради здравословни проблеми. Докато играеше редовно тенис и вкарваше голове за "Витоша" (Бистрица) Борисов беше в доста по-добра форма. 

Оптимистите обаче веднага ще напомнят, че американският президент Доналд Тръмп е на 74 години и също доста затлъстял, но се възстанови от К-19 за броени дни.

Борисов обаче има и трети сериозен проблем, който го праща категорично в рисковата група на заразените с коронавирус.  Той има сърдечно-съдово заболяване и високо кръвно налягане, напомнят от dir.bg.





През 2011 г. в интервю пред ТВ7 премиерът призна, че страда от исхемична болест: "И аз имам исхемична болест на сърцето. Всеки, който има високо кръвно, страда от такава болест". Тогава Бойко Борисов каза, че ходи на лекар редовно, следи състоянието си и пие хапчета за кръвно. "Докторите казват "Недей ходи на сауна и недей тичай толкова, но аз си го правя".

През 2013 г. в рамките само на седмица министър-председателят постъпи в болница "Лозенец" на два пъти заради хипертонични кризи, обща отпадналост и неразположение.

Бойко Борисов бе хоспитализиран за първи път с високо кръвно /190-110/ в т. нар. Правителствена болница на 25 февруари 2013-а. Тогава лекарите обясниха, че то е повлияло и върху исхемичната болест на сърцето, от която премиерът страдал от години.





След като прекара три дни в болницата, министър-председателят в оставка /тогава/ бе изписан, а лекарите му препоръчаха покой, избягване на физическо натоварване и силния стрес.

На 3 март Борисов отново бе приет в Правителствена с високи стойности на кръвното налягане - 180/100, обща отпадналост и общо неразположение.

 И двата пъти се е наложило да му бъдат включени системи, освен другите медикаменти, за да се свали високото кръвно, каза тогава пред медиите началникът на болницата проф. д-р Любомир Спасов.

След като се разбра, че е дал положителна проба за коронавирус, Бойко Борисов се самоизолира, но, пак подобно на Тръмп, продължава да изпълнява работните си задължения и е в постоянна връзка с членовете на Министерския съвет. "Министър-председателят има общо неразположение и не се налага вицепремиер да го замества, каквато е процедурата в случай на по-сериозно влошаване на здравословното състояние на премиера", съобщиха от пресцентъра на МС вчера.





Дали това ще продължи обаче зависи от това как ще се развие инфекцията при него, както и към какво лечение ще пристъпят специалистите от ВМА, начело с полк. доц. Георги Попов. Именно началникът на катедра "Инфекциозни болести" във военната болница ще има решаващата дума как да бъде лекуван премиерът.


Какво четем:

🔴 Банките извадиха голямата секира: С колко ни дялкат за всяка сметка

🔴 Мангъров втрещи: Взима по 200 лева от COVID-19 пациент, лекува с чай и аспирин

🔴 Проф. Мермерски: Ако още хапвах пилешко, сега нямаше да съм жив

Източник: Марица



Коментари



горе