Иван Драмов: Ванга черпеше с бонбони на 3 октомври, не на 31 януари
Председателят на фондацията й
Продължават да заблуждава почитателите на пророчицата по света за рождения й ден
- Г-н Драмов, много поклонници на Ванга честват рождения й ден на 31 януари. Какво ще има на Рупите тогава?
- Ние честваме рожденния ден на пророчицата всяка година на 3 октомври, а не на 31 януари. Самата тя приживе винаги е черпила на 3 октомври с бонбони.
Не знам защо все още има хора, които смятат, че тя е родена на 31 януари?! На 31 няма да има нищо специално на Рупите. За нас тази неточност отдавна е изяснена. Още преди доста години фондация „Ванга“ доказа с оригинални документи, че датата на нейното раждане е 3 октомври 1911 г., а в Уикипедия продължава да стои като рождена дата 31 януари 1911 г. Така се подлъгват немалко нейни почитатели, но лъжата продължават да разпространяват и медии извън България.
- Откъде се появи тогава тази невярна дата преди години?
- Объркването с рождената дата на Вангелия Гущерова, за нас леля Ванга, дойде преди много години като слух от родната й Струмица. Слух, който продължава да вирее у немалко хора. Въпреки че беше открито оригиналното й кръщелно свидетелство, което ни изпратиха от родната й Струмица, а в служба ЕСГРАОН в Петрич винаги за нейна рожденна дата се сочи 3 октомври 1911 г. Кръщелното й копие от личната й карта сме поставили на видно място в музейната зала на Рупите.
- Ще дойдат ли пак тази година хора в последния ден на януари?
- Вероятно и сега, на 31, на гроба й в Рупите ще дойдат хора, за да запалят свещ.
- В тези пандемични месеци посещават ли хора Рупите и къщата й в Петрич?
- Идват предимно българи и руснаци, които живеят в град Сандански. Има ограничения по границите за гърци, от Северна Македония и от Русия, затова сега пътуването е невъзможно. Хората смирено влизат в черквата с маски, спазвайки всички мерки. Запалват по свещичка пред иконата с нейния лик, прекръстват се и после си отиват. Прекланят се и на гроба й.
- Кои бяха мотивите, за да потърсите и юридически да патентовате името на пророчицата Ванга в Патентното ведомство?
- След кончината на леля Ванга рязко се засили тенденцията за пророчества и предсказания от знайни и незнайни нейни “близки” отблизо и далеч, които разпространяват от нейно име предсказания за предстоящи световни катаклизми, или идваща трета световна война и за какво ли още не. Пророчицата винаги е избягвала да предрича скорошна смърт или неприятност в семействата. Предричаше и познаваше само добри факти за бъдещето, така даряваше надежда на хората. Отклонявала е винаги разговори на политическа тема.
- Кога излезе свидетелството, с което фондация “Ванга” патентова името й?
- На 20 ноември 2015 г. получихме свидетелство за регистрация на марка с регистрационен номер 92 247 от Патентното ведомство, с което единствено фондация “Ванга” има изключителните права и само тя може да информира обществото за подробности от нейния живот и предсказания на пророчицата. Над 400 стоки и около 280 вида услуги няма да могат да ползват името “Ванга” до 1 октомври 2024 г.
- Кои са истинските факти около биографията й?
- Вангелия Гущерова е родена на 3 октомври 1911 г. в Струмица в днешна Северна Македония. Майка й умира, докато тя е още много малка, а баща й е мобилизиран в българската армия през Първата световна война. През тези години тя и сестра й живеят в семействата на съседите си. Като дете Ванга е била обикновено момиче и от нея не се проявяват никакви сигнали за наличие на свръхестествени способности. Обичала да си играе на лечение и предписвала на приятелите си разни лечебни треви. През 1923 г. бащата на Ванга се мести да живее в родното си Ново село, което е на 5 км от Струмица. Там на 12-годишна възраст Ванга загубва зрението си вследствие на внезапна буря, при която е грабната от силен вятър. По-късно след дълго търсене е открита затрупана с камъни и пръст в една нива. От 1925 г. живее в дом за слепи, където прекарва три години. След смъртта на втората си майка Ванга се прибира вкъщи, за да се грижи за по-малките си братя и сестри.
- Как открива дарбата си?
- Постепенно започват да й приписват пророчески способности. Твърди се, че е помогнала на баща си да намери овца, открадната от стадото, което той пасял, като точно описва двора, в който била скрита. Ванга казала, че била видяла всичко насън. Става известна през годините на Втората световна война. Отчаяни хора, загубили връзка с близките си, отивали при Ванга с надеждата да ги успокои или да им каже къде се намират лобните им места. Приписваните й необичайни способности Ванга обяснява с присъствието около нея на особени невидими същества, както и че чува глас, който й диктувал предсказанията.
- Вие сте сред учредителите на фондацията...
- Фондация «Ванга» е създадена на 4 декември 1994 г. от приятели и почитатели на Вангелия Гущерова в къщичката й в местността Рупите, община Петрич. Сред учредителите са Димитър Вълчев, акад. Светлин Русев, проф. Тончо Жечев, Йордан Радичков, Нешка Робева, Невена Коканова, Иван Татарчев, Александър Арабаджиев, Огнян Стоянов и др. Ванга е избрана за почетен председател на фондацията. След смъртта й на 11 август 1996 г. общото събрание избира пожизнено за почетен председател на фондацията Димитър Вълчев.
Целите на фондацията са насочени към популяризиране живота и добрите дела на пророчицата, осъществяване на дейности, свързани с развитието на националната духовна култура и традиционните човешки и християнски добродетели; съдействие за създаване на екологично чиста и одухотворена пространствена среда на основата на съхранение на природните дадености в местност Рупите и др. По-късно за членове на фондацията са приети проф. Емил Попов, проф. Пламен Пантев, д-р Евгени Тасовски и Тони Тонев.
Това е той:
- Роден е на 26 юни 1944 г.През 1994 г. е сред съучредителите на фондация Ванга
- Повече от 15 г. вече е неин председател и осъществява оперативното й ръководство
- Работи като адвокат
Какво четем:
🔴 Цели 8 неработни дни по Коледа и Нова година - ето ги!🔴 Няколко известни българи се разведоха
🔴 Астроанализ на Светлана Тилкова - Алена за "почтените": Петков и Василев са жадни за власт и пари
Източник: Монитор
Коментари
