103-годишният дядо Халим Реджеб и 100-годишният Нури Али: Още помним „последния войвода” Митьо Ганев!



Няма друго село в Кърджалийско като с. Габрово, община Черноочене, което да се радва на двама столетници – дядо Халим Реджеб е на цели 103 г., а по-младият от него Нури Али е „само” на век, неотдавна отпразнувал юбилея си. И двамата са гордост на съселяните си, тъй като все още са с ума си, дори го „раздават” и на другите, а за тях те казват: „От мъдър човек само мъдри слова може да чуеш”.

Кметът на Черноочене Айдън Осман е един от малкото управници в страната, който си уважава старейшините, сиреч хората от по-старите поколения. Отдава им искрено „икрам”, т.е. почит и уважение.

Често ги навестява с армагани, за да стопли изнемощелите им вече души,

но все така любопитно отворени към света като американски сателит. „Благодаря ви, мили хора, за всичко, което сте постигнали и за което сте се трудили упорито, честно, достойно и всеотдайно дълги години. Поклон пред вас!”, така пристъпи в домовете им първият човек на общината.

„Когато наскоро дядо Али удари 100-те лазарника, се събрахме в скромната му къщурка цялата рода от 35 души, разпръсната като прелетни птици по паралели и меридиани. Жена му отдавна се спомина, но пък праправнуците му най-много го стоплят. Повод да види всички наведнъж, защото кръвта вода не става”, разказва синът му Юсеин Али.

И човекът на „Над 55” видя, че

столетниците са във все още видимо добро здраве

Целият им живот е преминал в неуморен селски труд, на къра, по каменистата родопска земя, превивайки гръб от ранно утро до късен здрач. И в грижи за децата. Макар и да носят върху себе си по цял век, старците твърдят, че не са усетили как годините им са се изнизали. Питаме ги кое е най-невероятното им преживяване през тези стотици хиляди дни живот. „Ами срещата ни с така наречения „последен войвода” Митьо Ганев от с. Светлина, подвизавал се по тоя край през 20-те години на миналия век. Страшен човек, с едни дълги черни коси до кръста, гледа на кръв и мяза на караконджул. Въоръжен с какви ли не пушкала, небрежно метнати по тялото му, в състояние да унищожат цяла рота пехотинци. Без окото му да трепне. Но тъй като бяхме фукарии, от нас нищо не взе. Напротив – даде ни няколко турски златни алтъна. За хаир и да прославяме името му”, връщат лентата дълголетниците.

Дядовците са единствените в тоя край, срещали се на живо с прославения бунтовник

от началото на миналия век.

Eто какво е благопожеланието на достолепните старци към днешното объркано време, на което не му се вижда краят:

- Ами управниците и политиците ни да бъдат по-добри хора, да са отговорни в делата си, защото без народа си са за никъде. Ще продължават да се оплитат като патета в кълчища. От слепотата им ще страдат и те, и родата им до девето коляно, но пък ярема ще опъваме всички ние. Тъй наречената последна дупка на кавала”, категорични са мъдреците. Макар и пътници, видели какво ли не, те милеят за бъдещето на България. Както и за чедата й!



Турците смятали Митьо Ганев за разбойник, а хората - за народен закрилник

• Димитър Ганев е роден през 1890 г. в с. Горски извор, Хасковско. Създава чета, която обира местни богаташи, преминаващи из планините в тоя район. Ограбените богатства четниците не използват само за лични облаги, а и за подпомагане на бедни селяни. Заради тази си дейност нашенският Робин Худ е смятан от властите за разбойник, а хората го възприемат за народен закрилник. Ганев предприема редица акции и в отдалечени от Хасковско места, участва и в няколко нападения над гръцки заселници в Западна Тракия.

• През 1924 г. се присъединява към хасковската окръжна чета „Христо Ботев”, организация на БКП. Става дори неин командир. След атентата в църквата „Св. Неделя” в София, 1925 г., четата се разделя и отделни нейни групи преминават в Турция, Гърция и Югославия. На 22 юни с.г. част от политическата чета „Христо Ботев” начело с Митьо Ганев води тежко сражение с армия от българските правителствени части и е напълно разбита. Все още не се знае кой е предателят – фашист или червен „другар”. Всичките четници до един са избити след показна гавра от страна на военните, а телата им са захвърлени в общ гроб, без опело и християнски ритуал. Така от местното население и от оцелелите му съмишленици се ражда легендата за „последния войвода”.

• През 1968 г. образът му е пресъздаден от СИФ „Бояна” в едноименния игрален филм на режисьора Никола Вълчев по драматургичната пиеса на Димитър Инкьов „Легендата за „Айданларската гора”. Редактор е Свобода Бъчварова, а главната роля блестящо изпълнява актьорът Васил Попилиев.

• И до днес историята все още окончателно не се е произнесла какъв е бил точно „разбойникът” – анархист, комунист или анархокомунист. Или просто човек с буйна кръв, тръгнал с огън и жупел да защитава правата си и да раздава правдини. Личност с подобен ореол, смята авторът на текста, днес би повлякъл много „електорат”, отколкото замазаните ни като с брилянтин политици…

Източник: Блиц



Коментари



горе