На час от града: Мраморното езеро край Брезово / СНИМКИ



Ако сте решили да избягате от шума и жегата на града и да се отправите към нетолкова известни маршрути през  уикенда, за да разпуснете с приятели, препоръчваме няколко дестинации на най-много 50 км от Пловдив или на около 40 минути път с кола.

Едно такова място, което не трябва да пропускате в списъка си, е Мраморното езеро край село Православ. Селото се намира в полите на Средногорието, заобиколено от красива природа. Намира се 5 километра източно от Брезово. Заобиколено е от десет могили и възвишения с интересни наименования: Байлъка (399 м), Градището, Корията, Кокарджа, Могилата, Свети Георги, Габрака, Бекчийница, Гергьовден и Чобенски лозя.





Първото нещо, което ще ви грабне още при пристигането, са равните като огледало тюркоазени сини води. Те се събират от дъждовете и се филтрират по естествен начин. Водата е бистра е като сълза, а през нея се виждат дори малките рибки на дъното. Дълбочината на езерото достига 20 метра. 

Наблизо е някогашната мраморна кариера, която се е превърнала в любимо място за любителите на екстремните скокове във вода, въпреки че къпането в езерото е забранено. Препоръчваме ви да я посетите рано сутрин, за да усетите спокойствието и природата, по обяд мястото вече гъмжи от търсачи на силни усещания. Освен за скокове мястото се използва и от леководолази за тренировъчна дейност.





И така Мраморното езеро се намира до село Православ, на източния склон на могилата Байлъка.

До мястото се стига, като се отбиете вляво от пътя за село Православ, около километър преди самото село, идвайки от град Брезово. На отбивката има поставен голям мраморен камък под формата на обелиск.

След около 500 м шофиране по черен път стигате до импровизиран паркинг, от който продължавате още 200 м пеш до самото езеро. В бившата кариера, от която в миналото се е  добивал мрамор, днес има оформени красиви тераси. Гледката е уникална с много и различни цветове. На места камъните стигат до 15-20 метра, което се равнява да скочиш от 5-6-етажна сграда. Терасите са белязани от режещи машини, а на дъното ѝ още има земекопна техника - следи, които напомнят за времената, когато мраморната кариера е била действаща.





И ако решите разходката да продължи, може да отскочите до едни от най-забележителните мегалити край Брезово, който се намират близо до с. Розовец и Свежен. Местните разказват, че каменните образувания са енергийно силни и много хора ги посещават, за да се разтоварят от стреса и да "презаредят батериите". 

Едно от тях е

 Люляковото светилище със слънчевата стела над с. Бабек 

Вдясно от пътя за с.Свежен се извисява връх Градището. До Градището се стига след около 5 км по черен път. Преди да се премине седловината, от която започва изкачването към него, се извисява група скали в люлякова гора. В тях са издълбани кръгли басейни, някои от които с улеи. Пътеките се вият между гори от габър, бук и млади дъбови горички. Светилището е разположено сред люлякова гора, която дава и името ѝ. От мястото на светилището се открива спираща дъха гледка към долината. Според проф. Валерия Фол „Люляковото светилище” е типично извънселищно светилище с връх.





 Кутела, познат още като чашата за великани

Прилича досущ чаша, има и дръжки отстрани. Височината му е 1,5 метра, дълбочината 1,1 м. Стените са дебели 40 см. Дъното на вдлъбнатината има диаметър 50 см.

Тази странна чаша на гиганти се намира на няколко километра от село Розовец, по пътя за връх Братан. В каменния съд спокойно може да влезе човек. Чашата е изключително правилна, а близо до нея са останките на втора. Местните хора я наричат Кутела, защото дълго време се смятало, че е от IX век и е служила за кръщенета. Днес обаче тази версия се приема за недостоверна, защото изключително тежкият предмет е с твърде сложна изработка, освен това се намира насред гората - далеч от селищата.

Останките от тракийското светилище са открити от братя Шкорпил, които още тогава го определят като един от най-интересните жертвени камъни по българските земи.  Обектът все още не е напълно изследван, поради което с точност не са изяснени епохата и периодът, когато е бил действащ за своето предназначение.





 Яйцето на змеицата 

е единственото документирано досега мегалитно „яйце“ на територията на България. Намира се недалеч от с. Свежен. Голям скален къс е оформен подобно на яйце и е поставен върху специално направен улей в слабо наклонени на юг скали. До него водят изсечени в скалата стъпала. Самото място няма наименование. Назован е „Яйцето на змеицата“ от изследователския екип заради наименованията на съседните хълмове - връх Змейовец и връх Самодивец - имена на фантастични същества, дошли от дълбоката древност и останали в топонимията и в българския фолклор.

До „Яйцето на змеицата“ се стига по древен път, на места прекрасно съхранен. Отклонението, за да се стъпи на древния път, се намира вляво между втория и третия километър на асфалтовия път от с. Бабек към с. Свежен. Възвишението с мегалитите е на около 1 км след отклонението. Фактът, че мегалитното „яйце“ е до пътя, показва, че почит са отдавали не само хората от района, а и пътуващите от изток на запад и обратно по древния подбалкански път.

Друг мегалит, който ще ви впечатли с огромните си размери, е мегалитната слънчева врата край с. Розовец. Мегалитът Слънчева врата се намира на около 5 километра от селото, като към него водят указателни табели и маркировка. Пътят е изключително живописен, а от площадката, върху която е разположено светилището, се открива невероятна гледка към Средна гора. 





В две от грунтовите скали, обърнати на запад, е изсечен процеп с ширина около 54 см. Фасадата и особено стените му са чудесно изравнени. Отгоре между двете скали е поставен камък така, че образува рамката на врата с височина около 1.10 м.





 Внушителният мегалит "Правите камъни", известен още като "Братята",

е друга любима цел на туристите. Пътят до него започва от с. Розовец, минава се през малък язовир в селото, като маршрутът е маркиран. Наоколо са хълмове с каменни образувания. На един от тях се виждат два 5-метрови камъка, изправени като два застинали великана на края на скала. Между тях има процеп, през който спокойно може да мине човек. Ако ги разгледаш добре, ще установиш, че тези огромни два камъка не са плътно прилепнали към основата, а са балансирани на няколко опорни точки, издържали катаклизмите на времето. От мястото се разкрива магична гледка към Средна гора.


Какво четем:

🔴 Емоционална раздяла в ефира на Нова тв! Телевизията изпрати обичана водеща

🔴 Най-тежкият българин с кръвно на атлет и лъвски апетит

🔴 Този стар селски трик ще ви избави от листните въшки до края на лятото

Източник: Марица



Коментари



горе