За да не изгърми бушонът, не е препоръчително едновременно да работят печка и бойлер



Дали електрическата мрежа - високо и ниско напрежение, може да издържи, ако хората се отопляват масово на ток през зимата, или има риск от режим - този въпрос ще занимава високите етажи на властта в държавата в следващите дни.





Министерството на енергетиката вече е имало среща по въпроса с Електроенергийния системен оператор и електроразпределителните дружества и топлофикациите. Шефът на Агенцията за устойчиво енергийно развитие Ивайло Алексиев говори за поведенческа култура при ползване на електроуредите.

Но там, където блоковете са пълни, би имало проблем, ако работят едновременно електрическа печка или климатик и други уреди. Ако жилището е с инсталация от 6 киловата мощност, главният предпазител на таблото може и да падне заради претоварване, ако се включат 4 уреда, които са с мощност от 1,5 киловата и нагоре.





И може да се окаже, че пускането на климатика едновременно с бойлер и сешоар за коса ще е почти невъзможно.

Обикновено топлофицираните жилища са присъединени на мощност между 4 и 6 киловата, а нетоплофицираните - между 8 и 10 киловата. Така е по нормативните документи за изграждане на сгради.

Хората трябвало да правят сметка какво включват, за да не изгърми бушонът, не било препоръчително едновременно да работят печка и бойлер.





Ако собствениците на тристайно жилище искат да минат от парно на ток, ще трябва да купят поне два климатика, което е сериозна инвестиция. И все пак при енергийноефективни уреди потреблението на електроенергия е три пъти по-малко, отколкото с конвенционалните радиатори и духалки.

Според него най-ефективният начин е отоплението с термопомпа въздух-въздух, каквито са климатиците.





Вече се предлагали и термопомпи, които загряват водата в бойлер.

Къщите са с по-големи възможности за избор. При тях може да се ползва термопомпа, соларни панели на покрива за подгряване на вода и за тока вкъщи, с които да се подпомагат сметките.

Топлинни счетоводители пък смятат, че няма да се случи масово отказване от парното. Хората поне ще си запазят топлата вода.





Но пък казват, че може да се спестява парно и така да се намаляват сметките. Така че енергоспестяващите мерки, които се препоръчват от всяко дружество в енергетиката, било редно вече да се прилагат, за да се намали потреблението. Като например съветите за освобождаването на радиаторите от мебели пред тях или от дрехи по тях, проветряване след спиране на термовентилите, заспиване в по-студена стая и т.н.


Какво четем:

🔴 Без аналог: Пенсионер изобрети 3-метрово икономично казанче / СНИМКИ

🔴 Снимки на новоназначената зам.-шефка на ДФ "Земеделие" подлудиха мрежата

🔴 Плажовете на юг от Бургас опустяха, хиляди се прибраха по хотелите

Източник: plovdiv24



Коментари



горе