Важна информация за парите на пенсионерите оповестиха от Българската стопанска камара
Пенсиите в ЕС се вдигат спрямо размера на инфлацията, доходите или в комбинация от тези два показателя.
“Приема се, че осъвременяване, базирано на ръста на доходите, е по-благоприятно за пенсионерите, но и по-скъпото решение. Подобен подход е възприет в държави като Дания, Нидерландия, Люксембург, Латвия. Осъвременяване само по на ръста на доходите е възприето единствено в Австрия, Унгария, Франция, Италия”, пишат в становището си от Българската стопанска камара.
В 14 държави се прилага смесен подход - отчитат се инфлацията и доходите. Тези проценти са различни - 80/20, 70/30, 60/40, 50/50 и 30/70. Чехия като нас прилага правилото 50/50, но спрямо средната пенсия, а с отделна формула се подкрепят ниските.
В Гърция осъвременяването на пенсиите е замразено от 2010 г. От 2023 г. се очаква да се прилага нашето швейцарско правило - 50/50. В Италия по-високите пенсии се вдигат с по-малко. В Латвия в пълен размер се вдигат само малките, а големите - частично. Процентът на осъвременяване е по-голям за тези с по-дълъг принос към осигурителната система.
Демографската криза ще напряга все по-силно системата, защото делът на бюджета за пенсии от БВП нараства, а трябва плавно да се търси адекватно на осигурителния принос пенсионно плащане, подчертава БСК. Да се помисли и за диференцирана подкрепа при осъвременяване на вече отпуснати пенсии, препоръчва тя.
“Всичко това обаче следва да се случва в една спокойна обстановка на база данни, анализи и разчети. Не е редно подобни предложения да се внасят без сериозен обществен дебат”, категорични са от камарата.
Какво четем:
🔴 Малкото чудо Елизабет и звездната й майка прославиха Пловдив / СНИМКИ🔴 Освободиха мъжленцата от позора на паметника на Съединението! Адвокатът им наглее брутално / ВИДЕО
🔴 Разконспирирахте ги! От "Игри на волята" неволно се издали кой печели / ВИДЕО
Източник: Марица
Коментари
