Пеневата чета остава мит
Световно в Бразилия значи шоу и самба, но и изненади. Още в групите отпаднаха
световните шампиони Испания, Италия и Англия. Възхитихме се на Коста Рика, Колумбия
и Алжир, които сякаш вървяха като България преди 20 години. Но никой сега не стана
Пеневата чета, достигнала сензационно полуфинал. България остана мит, приказка
за отбора на чудесата Страната на неограничените възможности. Отборът, пред който на САЩ '94 преклониха
глави два от сегашните полуфиналисти - Аржентина и действащият тогава световен
първенец Германия.
След първата фаза в Бразилия фаворитите започнаха да налагат волята си. Великите сили минаха през иглени уши в елиминациите, но продължиха. Вкаралите по 4 гола в групите Неймар, Лео Меси и Томас Мюлер, както и авторите на три - Ариен Робен и Робин ван Перси, останаха без попадение до полуфиналите. Единствен Хамес Родригес, новият идол и фаворит за "Златната обувка" на мондиала, показа последователност. Фиксира 6 гола, с колкото Христо Стоичков триумфира като голмайстор на световното в Щатите. Колумбийският футболен килър впечатли и с друго - не пропусна мрежата на всеки от петте съперника.
В елиминациите нито един от колосите на мондиала не изигра мач, пълен с голове и атракция в своя полза. От началото на турнира Аржентина и Меси спечелиха всичките си двубои, но само с по 1 гол разлика. А осминафиналът срещу Швейцария дори мина през продължения. Бразилия тръпна в руската рулетка на дузпите срещу безстрашните чилийци, трепери и срещу Колумбия за 2:1.
Славната Германия, отборът с най-много полуфинали в историята, трябваше да завършва конфузно 0:0 с Алжир в редовното време (2:1 с продължения). А уж красиво отпадащият тим на Холандия? На косъм беше "лалето" да бъде откъснато болезнено от смятания преди мондиала за класически аутсайдер отбор на Коста Рика. "Оранжевите" се спасиха с дузпи, при чието начало лицето на Луис ван Гаал, изглеждаше като на видял адски много мъка погребален агент.
Всъщност изненадите в началото "изядоха" дербитата в първите 2 елиминационни кръга. Единственият дуел между два световни шампиона бе на четвъртфинала Германия - Франция (1:0). А водопадът от голове през първата фаза спря в осминафиналите и четвъртфиналите - 23 попадения в 12 двубоя или средно по 1, 91 на двубой. А логиката в често нелогична игра като футбола навсякъде победи.
Но всичко явно си струваше, защото светът ще се радва на най-големия и така жадуван мач Бразилия - Германия, играли едва веднъж на мондиал - 2:0 за "селесао" на финала в Япония през 2002 г. Ще видим и повторение на финала от 1978-а между Аржентина и Холандия (3:1 с продължения в Буенос Айрес). Именно от онова първенство Южна Америка и Европа не са имали по два тима в полуфиналите.
В тези два мача немският шампион "Байерн" ще е най-сериозно представеният отбор - с 8 футболисти. Кой е вторият? Нито еврошампионът "Реал", нито "Барса". Холандският "Фейенорд" е номинирал петима души. Падението на "Манчестър Юнайтед" изглежда най-голямо - единствено Ван Перси е гордостта на "Олд Трафорд" в битките на най-големите. Общо 45 отбора имат свои играчи при най-силните 4 тима в света. "Байерн" продължава да държи и първото място при голмайсторите с 14 попадения. Второто е за асове на "Барселона" - с осем.
Това са цифрите, но зад тях има и скрит план. За милиони черешка на тортата на 13 юли ще е финал Бразилия - Аржентина на "Маракана". Да, това би било нещо повече от мач, от класика в жанра, от... каквото удоволствие си изберете!
Мондиал и на ритниците
Контузията на Неймар стана епицентър на буря от критики срещу ФИФА. Към тирадата
на великия Диего Марадона се включиха още ред знаменитости, които набраха смелост
също да надигнат глас срещу Сеп Блатер и компания след коридата Бразилия - Колумбия
(2:1).
Според големия швейцарски рефер Урс Майер мондиалът се е превърнал във фестивал
на ритниците. И за жалост "балтиите" не са санкционирани строго от арбитрите,
чиито грешки стартираха още с мача на откриването Бразилия - Хърватия (3:1).
"Футболът на този турнир е много повече физически, а критерият за жълтите картони
е изключително занижен - твърди бившият съдия Майер. - Виждаме ритане, дърпане,
блъскане, хапане - границите се минават във всяко отношение. Съдиите подминават
всичко това."
На световното в ЮАР арбитрите показаха общо 245 картона. Досега в Бразилия са
вдигнати 174, а остават само още 4 мача.
"След като правилата не се спазват стриктно, не се учудвам, че има нарушение като това срещу Неймар - каза Херберт Фандел, шефът на съдиите в Германия. - Арбитърът трябва да води мача и футболът да е в центъра."
Южноамериканското дерби Бразилия - Колумбия видя 54 нарушения, но само 4 от тях бяха наказани с жълт картон. "ФИФА трябва да вижда, че големите дрибльори като Неймар и Ариен Робен са обект на постоянни нарушения, които трябва отрано да бъдат спирани - продължи Майер. - В един момент съперниците усещат, че са безнаказани и футболът заприличва на корида."
Източник: ТрудКоментари
