ПРОКОБА? Делото "Октопод" сее смърт, а процесът продължава...



Делото "Октопод" е като някаква прокоба, която сее смърт, шушукат магистрати в Съдебната палата. След убийството на Алексей Петров много хора се сетиха, че мнозина, участвали в мегапроцеса, загинаха при различни обстоятелства. 





Основният подсъдим, който всъщност успя да спечели делото беше разстрелян по време на разходка на Витоша. Трактора обаче не е единственият мъртвец по "Октопода". 

Основен свидетел срещу Алексей Петров загина в катастрофа, а друг, който даде показания срещу бившия съветник в ДАНС, бе посечен с брадва. Това стана само в рамките на денонощие през ноември 2015 г., припомнят запознати.





Георги Цветанов е свидетелят, който твърди, че през 1996-та година е пребит с лопата от бившата барета. Според Пламен Устинов Петров е поръчал убийството на бизнесмена Васил Божков.

Първият инцидент става в четвъртък вечерта – часове преди делото “Октопод”, а вторият в петък по обяд – по време на съдебно заседание срещу Петров и останалите подсъдими за рекет. Подсъдими по делото са още Антон Петров-Хамстера, Марчело Джотолов, Янко Попов, Кирил Топалов и Цеко Йорданов.





Свидетелят Георги Цветанов умря при катастрофа на автомагистрала „Тракия“ край Чирпан. “Няма нищо необичайно, най-вероятно шофьорът е заспал зад волана”, коментира началникът на Пътна полиция в Стара Загора Деян Славов слуховете, че едва ли не Цветанов е жертва на атентат.





Около 22,40 ч управляваният от 50-годишния плевенчанин “Фолксваген Голф”, който пътувал към София, внезапно излязъл от пътя, разкъсал преградната мрежа, прелетял около 50 м и се забил в угарта на близката нива. По асфалта няма спирачен път. На мястото вдясно няма предпазна мантинела, а магистралата прави лек десен завой. Според бюлетина на МВР Цветанов се е движил с несъобразена скорост. Нямало данни за участието на друг автомобил в произшествието. От удара шофьорът, който бил сам в колата, получил тежки травми и умрял в линейката на път за болницата в Стара Загора.





Сигнал за произшествието на тел. 112 подали случайни пътници, минали покрай мястото на инцидента. Когато пристигнала с линейката, дежурната д-р Кършякова от Спешния център в Ст. Загора заварила в тъмното край катастрофиралия автомобил двама полицаи, пристигнали от Чирпан, възрастен българин и двама млади мъже, които говорели на английски. Те се опитали да помогнат на медицинския екип да качи в линейката ранения шофьор, който починал минута след това. Раненият успял да промълви само: “Умирам, умирам”, а движенията му били неадекватни, разказа лекарката. По-късно от полицията уточниха, че свидетелите са разпитани“.





Бизнесменът и бивш банкер Георги Цветанов беше ключов свидетел по делото. Той беше сред първите разпитани на процеса в градския съд и дава показания близо 4 ч на 25 февруари 2012 г.





Цветанов разказа, че в началото на 90-те години бил шеф на клона на Първа частна банка в Плевен. През това време доста се замогнал. Успял да купи апартаменти в Плевен и София, къщи в Банкя и Рибарица, земя в Синеморец. Притежавал и впечатляваща колекция от африкански пластики и картини, лично подбирани от Светлин Русев.

Цветанов се запознал с Алексей Петров през 1996 г. По това време той вече не бил банкер, а разследван за злоупотреби в Първа частна банка и бизнесмен, който се занимавал с търговия с хранителни продукти, предимно захар.





“Мислех Алексей Петров за Робин Худ, за позитивния герой в държавата. Изключително благороден и почтен” – така бизнесменът обясни защо е потърсил екссъветника в ДАНС, когато негов бизнеспарньор не му платил 5 тона захар.

Ден след смъртта на Георги Цветанов В тетевенското село Глогово 5 пъти с брадва е посечен Пламен Устинов. Според следствието нападението е станало заради стари разправии.





„Дошли са пет човека – пияни. С брадви. И са го набили и са го насекли. И в главата е ударен – главата му е разсечена. Какво е това съвпадение – Георги Цветанов катастрофира, умира, делото на Алексей Петров и Пламен Устинов го насичат. Като че ли е нагласено нещо”, разказа през 2015-а тъстът на Устинов Щерю Габровски.

Още двама по-малко известни свидетели се простиха преди това с живота си.
Единият – Румен Александров, почина на 9 октомври 2013 година. Другият покойник е Хари Арузман, починал на 14 септември 2012 г.





Не мрат само свидетели, загина и подсъдимия Антон Петров - Хамстера, който бе дясна ръка на Трактора. Хамстера падна в пропаст с джипа си в Рила. 

За Хамстера прокурорите твърдяха, че се занимавал с ВИП проститутки, никой обаче до последно не успя да докаже, че дясната ръка на Алексей Петров е сутеньор. 

Срещу него бе заведено друго дело, по което обвинителите се кълняха, че ще излезнат и имената на известни фолк звезди. Това така и не се случи. 





От този свят си отиде и адвоката на Антон Петров - Ваня Траянова.





Един от най-известните столични адвокати Ваня Траянова е починала, съобщиха от Софийската адвокатска колегия.

Тя е адвокат от 1993 г. и е сред водещите в областа на наказателното право. Преди това е била следовател. Работила е по десетки дела в отдел "Тежки престъпления срещу личността". Завършила е право през 1984 г.





В дългогодишната си всеотдайна работа като адвокат Ваня Траянова е помогнала на стотици хора и е вдъхновила много колеги в трудната мисия да бъдат адвокати, написаха от Софийската адвокатска колегия.

Нов старт

Делото "Октопод" отново стигна до Върховния касационен съд (ВКС) близо 12 години след началото на процеса и повече от 13 години след акцията на МВР. То започна в Софийския градски съд в края на 2011 г., мина през специализирания и Софийския апелативен съд, беше във ВКС, след това отново отиде в апелативния. Започна с шестима подсъдими и завършва с един. 





Делото ще се гледа във ВКС на 27 септември от 10 часа, докладчик е съдия Лада Паунова, която е председател на Наказателната колегия на ВКС. 





Образувано е по жалби на Янко Попов, който е единственият подсъдим. През декември 2011 г. на подсъдимата скамейка бяха бившата барета и бивш съветник в ДАНС Алексей Петров, вече покойник,  Антон Петров – Хамстера, също покойник, Кирил Топалов, Марчело Джотолов, Янко Попов. Подсъдим по делото беше и бившият военен прокурор Цеко Йорданов, който беше обвинен за престъпление срещу правосъдието. През 2021 г. той почина, но преди това процесът срещу него беше прекратен, а той осъди прокуратурата на 50 хил. лева. 





През 2018 г. Алексей Петров, Антон Петров - Хамстера и Кирил Топалов бяха оправдани от Специализирания наказателен съд.  





Янко Попов и Марчело Джотолов бяха осъдени на 3 години условно за това, че от 9 януари 2007 до 4 април 2007 г. в Плевен, София и Белене с цел да принудят бившия полицай Николай Денков да поеме имуществено задължение и да се разпореди с вещи, са го заплашили с насилие, убийство и с противозаконни действия с тежки последици за него и близките му.


Какво четем:

🔴 Легендарният водещ на "Минута е много": Бях най-търсеният, нямах свободен ден и ме е яд, че не съм бил осигуряван на тавана

🔴 Подвиг: Цяла Турция говори за тези 19 българи!

🔴 Откриха овъглен труп в изгоряла кола в Софийско

Източник: lupa



Коментари



горе