Сами ще си търсим доставчик и ще сключваме договори: Ударът по джоба с тока е неизбежен, въпросът е откога
Ако сега не знаете колко струва токът, след няколко години ще е още по-голяма мъгла. В момента домакинствата са на регулиран пазар, а цената се определя от КЕВР, която се опитва да балансира между ценовите предложения на енергийните дружества и очакванията на хората да плащат по-малко.
От 1 януари 2024 г. ни чакат големи промени на енергийния пазар. Домакинствата ще ги усетят половин година по-късно от посочената дата, но по най-болезнения начин - по джоба си. В промени в Закона за енергетика, които предстои да влязат в парламента, се предвижда от догодина НЕК да престане да бъде обществен доставчик, а електроснабдителните дружества на "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" да купуват тока за домакинствата по дългосрочни договори от борсата. Премахват се и квотите за централите, които задължително трябваше да заделят количества по цена, определена от енергийния регулатор за битовите потребители, тоест по-ниска. Дотук нищо, което пряко да касае домакинствата. Проблемите на дружествата откъде ще се снабдяват с ток са си техни, биха казали най-невежите. Но не е точно така, защото компаниите ще купуват доста по-скъп ток от досега. КЕВР пък ще е под яка преса, когато определя цената на тока за физически лица, и трудно ще балансира. Регулаторът вече реагира с официално становище - не е възможно тази промяна в търговията с енергия на едро да се случи от 1 януари, защото цените за домакинствата се фиксират от 1 юли до 30 юни следващата година и няма как да се променят в средата на регулаторния период. КЕВР не крият опасенията си, че енергията ще поскъпне рязко.
Едно е почти сигурно - домакинствата излизат на свободния пазар на еленергия от 1 януари 2026 г.
И истинският ценови шок за тях ще дойде тогава
И не само ценови. От семействата ще се очаква сами да намерят търговец на енергия, с който да сключат договор за доставка на ток. Това обаче няма да се окаже толкова лесна задача за голяма част от хората. А дори и да сключат договор с доставчик, съвсем няма да е сигурно, че получават възможно най-изгодната цена.
Преди няколко години, когато фирмите излязоха на свободния пазар, имаше много неразбории, при положение че бизнесът все пак има понятие от оферти, договори, преговори, уловки, срокове и санкции. Оказа се, че дори имаше компании, които не бяха избрали нов доставчик на енергия и останаха на възможно най-неизгодния вариант - доставчик от последна инстанция, където цените на тока наистина бяха шокиращо високи.
Очакванията на експертите са и с домакинствата да се случи същото, особено ако няма солидна информационна кампания, която разбираемо да обясни какво трябва да се направи стъпка по стъпка. Проблемът е, че няма как да избягаме от такава голяма промяна, тъй като задължението произтича от директива на ЕС. Част от предложените изменения и допълнения в енергийния закон са свързани с изпълнение на реформи от Плана за възстановяване и устойчивост.
Така че на карта са заложени парите от Европа
Всички, включително и властта, са наясно, че излизайки на свободния пазар, домакинствата ще плащат повече за ток. Предвижда се хората да имат два варианта - или закована цена на еленергията у дома за определен срок (най-вероятно една година), или - подобно на бизнес абонатите, цена ден за ден. Динамичните цени обаче ще са приложими само за клиенти, които имат инсталиран интелигентен измервателен уред вкъщи. По правило в първия случай цената на тока ще е по-висока, за да може да обере луфтовете от движенията на свободния пазар.
Ето защо в закона се въвежда нова категория - „домакинство в положение на енергийна бедност“. Тя обаче само се маркира, а кой и как ще влезе в тази графа, предстои да се уточни в допълнителна наредба, изготвена от три министерства - на енергетиката, регионалното развитие и труда и социалната политика. Като ориентир беше посочено, че за енергийно бедни ще се смятат домакинствата, които, след като платят сметките си за ток и парно, остават с доходи под линията на бедност на член от семейство. За тази година линията на бедност е 504 лв. Тя обаче се повишава всяка година, като разчетът за 2024 г. е линията на бедност да стане 526 лв. В обследването на доходите на населението ще се включат и други институции като НАП и банките, които ще докладват за странични доходи, например продажба на земя или имот, или спестявания.
Шефът на КЕВР Иван Иванов: До 30 юни догодина цената няма да мръдне
Държавата трябва ясно да успокои битовите потребители, че до 30 юни 2024 година цената на тока няма да бъде променяна. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов по време на заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание вчера.
Цената на тока се вдигна на годишна база с по-малко от 4 процента. Това е поносимо предвид сегашните нива на инфлация, посочи още той.
И напомни, че КЕВР даде силно критична позиция на първоначалните предложения за промени в закона.
Министерството на енергетиката до голяма степен се съгласи с нас и затова сме направили малко забележки на следващата редакция, а и те могат да бъдат изчистени между първо и второ четене, каза още председателят на регулатора.
Ако искаме да защитим интересите на битовите потребители, трябва да има компенсация за тях спрямо пазарната цена. КЕВР посочи сумата, която е нужна, и тя е в рамките на 1,4 млрд. лева. Добре е, че Министерството на енергетиката прие да се ползва годишният ценови период на регулатора, а той определя цената на тока на 1 юли, а не от началото на годината, добави той.
Според него има прозорец от 9 месеца, в който КЕВР заедно с МЕ ще намерят най-щадящия вариант за битовите потребители.
Не бива да се спекулира, че либерализацията на пазара на тока ще настъпи в началото на 2026 година, както предвижда проектозаконът, защото Европейската комисия не посочва точна дата за това, каза още Иван Иванов.
Красимир Живачки, изп.секретар на Асоциацията на търговците на енергия: Между 15 и 30 процента от домакинствата ще се окажат енергийно бедни
- Г-н Живачки, ще се промени ли нещо за домакинствата след 1 януари догодина, когато стартира либерализацията на пазара на енергия за бита?
- Едва ли! И по-точно - не от тази дата. Трябва да направим едно уточнение - законопроектът е входиран в Народното събрание, но не е приет. Приет е на ниво Министерски съвет и дали заложеният срок ще бъде 1 януари, или средата на 2024 година, все още не е ясно. КЕВР например настояват промените да не се случат от 1 януари догодина, понеже е средата на регулаторния период, който винаги започва на 1 юли и приключва на 30 юни следващата година. През това време цените вече са фиксирани.
Специално по отношение на битовите потребители дали ще се промени нещо, зависи в голяма степен от последващите промени в правилата за търговия и в някои други подзаконови нормативни актове. Домакинствата отново ще плащат тока по регулирана цена, която е определена от КЕВР. Промяна обаче ще има за останалите участници на пазара, какъвто е НЕК и квотните централи. На пръв прочит те няма да имат ангажимент да предоставят електроенергия на регулирания пазар и то точно определени по месечни количества. Всички, които снабдяват битовите потребители, ще закупуват от определен сегмент на борсата. И тук идва големият въпрос - дали въпреки отпадането на функцията на обществения доставчик или на квотите на производителите, няма да бъдат задължени останалите производители да продават именно на този сегмент. Това не става ясно от написаното дотук. Моето предположение е, че пак ще има задължение НЕК, АЕЦ „Козлодуй“ и някои други централи да продават на този сегмент, за да осигурят някакви количества.
- А как по-нататък трябва да действат домакинствата? Да търсят нов търговец на ток, да сравняват оферти, да сключват договори?
- Имайте предвид, че крайните снабдители - ЕВН, "Енергопро", "Електрохолд", имат лиценз за търговия с електроенергия, така че по всяка вероятност ще се случи така, както при малкия бизнес при излизането му на свободния пазар. Тогава се даде първоначално един гратисен период, в който фирмите можеха да останат при сегашния си доставчик и впоследствие, ако не го сменят, преминават при доставчик от последна инстанция. Доставчикът от последна инстанция никак не беше изгоден вариант. Но преди всичко това да се случи, ЕРП-тата правеха следното: техният търговец се срещаше с клиентите и им казваше: „Ако искате, подпишете договор с нашия търговец бързо и лесно!“.
- Струва ми се, че много малка част от домакинствата ще имат енергията и знанията да правят задълбочени проучвания за пазара, за да изберат своя търговец на ток.
- И на мен така ми се струва. Не вярвам също и да има много търговци, които да имат желание да участват на регулиран пазар. На пръв прочит просто няма да им е изгодно. На този пазар те трябва да работят по следния начин - доставят енергия на крайните клиенти по регулирана цена. Ако тази регулирана цена е по-ниска от пазарната, те трябва да чакат един месец КЕВР да одобри отчетите им и да им възстанови парите от фонд "Сигурност на електроенергийната система". А те нямат интерес, защото това означава задържане на един голям финансов ресурс в рамките на месец, че и повече.
- И тогава? Дори и да имаме капацитет да изберем търговец, изборът ще е много ограничен?
- Ситуацията, изглежда, ще е изгодна за компаниите, които и до момента обслужват битовите абонати. Както казах, и ЕВН, и "Енергопро", и ЧЕЗ имат свои лицензирани търговци на ток.
- Да допуснем, че се движим по плана, заложен в проектозакона за енергетиката. Какво ще се случи с цените на тока, когато домакинствата излязат на свободния пазар, тоест от началото на 2026 година?
- Най-вероятно с отпадане на регулираната цена, цените ще се повишат. Зависи все пак от пазарите, но това е най-вероятният сценарий. Европейските директиви и Регламент 943 позволява и след 2025 г. да има т.нар. „защитени потребители“ или енергийно бедни. И в зависимост от дефиницията очаквам между 15 и 30 на сто от българските семейства да попаднат в тази категория. И така да продължат да плащат по нещо като преференциални условия.
- Тоест КЕВР отново да определя някаква социално поносима цена и те да си плащат по нея?
- Да, или държавата да ги компенсира по някакъв друг начин - с директна финансова подкрепа за сметките им, или чрез програми за енергийна ефективност, които приоритетно да се прилагат при такива домакинства, или да им заменят уредите с енергоспестяващи. Има много варианти.
- Как е преминал този процес за битовите клиенти в другите европейски държави?
- Моделът е бил почти същият - с фиксирана дата за преминаване на свободния пазар. В някои страни домакинствата имат достъп до специални електронни платформи за избор на търговец на ток. Там сравняват офертите и избират. Целият процес отнема минимално време, около 5-10 минути. Доставчикът може да се сменя регулярно, ако клиентът не е доволен или намери по-добра оферта. Така е и в момента при небитовите абонати, които твърдо са на свободния пазар.
- И домакинствата имат право от години да се прехвърлят на свободния пазар. Имате ли информация колко са?
- Да, последните данни, с които разполагам, са от 2021 година. Тогава домакинствата на свободния пазар са били около 0.2 на сто от всички битови абонати. Но допускам, че вече някои може би са се върнали обратно на регулирания пазар с фиксирани цени.
- Сега остава да видим какво ще кажат депутатите за този така важен процес.
- Да, важните неща са как ще се осигурява енергията, тоест на този сегмент ще бъдат ли задължени да продават определени централи. Другото важно е каква цена ще определи КЕВР за бита догодина. И трето - как ще бъдат стимулирани и компенсирани доставчиците да участват на този сегмент и да доставят на битовите потребители. Изключително важно е да се конкретизират дефинициите за енергийно уязвими домакинства. Тази категория вероятно няма да бъде уредена със Закона за енергетика, а ще влезе в наредбите и правилата за търговия с електрическа енергия.
Със свободния пазар плашеха богатите българи
Преди почти три години в Закона за енергетиката бяха предложени странни промени. Тяхната цел беше дисциплинираща - да се намали потреблението и разхищението на енергия. При това, още далеч преди да дойде енергийната криза в Европа. Идеята беше домакинствата с дневно потребление над 30 киловатчаса да не получават необходимата им електроенергия от регулирания пазар като всички останали, а да купуват на свободни цени от борсата. По оценка на енергийни експерти промените щяха да засегнат около 200-300 български семейства, които притежават къщи с басейни и сауни и потребяват огромно количество ток, за да ги подгряват. Общото потребление на тези богаташи се изчисляваше на около 2 милиона мегаватчаса на година. Предложените промени бяха от ГЕРБ, но така и не видяха бял свят в Закона за енергетиката. Такива идеи се въртяха и за цената на водата - една тарифа за бедни и друга - за хора, които нямат навика на пестят ресурс и имат голямо потребление.
Когато енергийната криза обаче връхлетя Европа, много държави възприеха именно такъв модел на диференцирани цени на комуналните услуги.
Пет важни въпроса за голямата промяна
- Как се формира цената на тока на свободния пазар?
- Има няколко компонента: цена за електрическа енергия - договаря се с търговеца, цени за мрежови услуги - определят се от КЕВР, цена за задължения към обществото - определя се също от КЕВР. И накрая - данъци, определени от държавата, като акциз, ДДС и др.
- Ще има ли промяна в качеството на еленергията на свободния пазар?
- Не! Независимо кой търговец на енергия изберем, операторът на електроразпределителна мрежа остава непроменен и той отговаря за качеството на електрическата енергия. Всички въпроси и сигнали относно качеството на снабдяването с електрическа енергия се отправят към него.
- Колко фактури ще получаваме, излизайки на свободния пазар?
- Домакинствата сключват договор за комбинирани услуги само с търговеца. Той урежда плащанията с мрежовия оператор и издава една обща фактура, в която фигурират всички компоненти.
- Когато сменяме доставчика на еленергия, променя ли се и доставчикът на мрежови услуги?
- Не! Например обектите на клиентите в Югоизточна България остават присъединени към мрежата на Електроразпределение Юг, независимо кой е техният доставчик на електрическа енергия на свободен пазар.
Доставчикът на електроенергия няма влияние върху качеството на доставяната електрическа енергия и в този смисъл няма как да осигури различни мрежови параметри на енергията от вече осигурените от мрежовия оператор. Разпределението на електрическа енергия е услуга от обществен интерес по смисъла на Закона за енергетиката и се предоставя единствено от оператора на електроразпределителната мрежа.
- Колко често може да се сменя доставчик на енергия?
- Доставчик на електрическа енергия може да се сменя всеки месец с подаване на заявление при избран търговец. Според нормативната уредба, за да е факт смяната на доставчик от 1-во число на даден месец, то заявлението трябва да се подаде не по-късно от 10-о число на предходния месец. Ако заявите смяна след 10-о число, то тя ще бъде факт от 1-во число на по-следващия месец.
*От рубриката "Често задавани въпроси" на сайта на ЕВН
Може да се наложи и подмяна на електромерите
Ефективният старт на процеса на либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители да бъде отложен с 2-3 години, но подготвителните дейности и разработката на необходимите нормативни документи и комуникационната стратегия трябва да стартират незабавно. Това предлагат от Българския енергиен и минен форум в свой анализ по подготвяните промени в Закона за енергетиката.
Според експертите за един устойчив и ефективен процес би спомогнала и масовата подмяна на сегашните индивидуални електромери с интелигентни, изграждане на „умни“ мрежи и приложение на нова тарифна политика за управление на графиците на потребление, което е практиката в развитите държави в света, пише в анализа.
Смарт електромерите позволяват изключително точно отчитане на изразходения ток, обработват и съхраняват данни за потреблението у дома по часове, има опция и тази информация да се изпраща до потребителите и компаниите доставчици. Тези електромери позволяват и дистанционно контролиране на потреблението.
Какво четем:
🔴 Кошмарът се повтаря: Нова "Дебора" разтърси България🔴 Синоптикът Янков стъжни настроението на българите, ето какво време прогнозира
🔴 Поставиха бележка със заплахи върху колата на жена / СНИМКИ
Източник: Марица
Коментари
