Д-р Ненков: Българинът е по-загрижен за колата си, отколкото за здравето си
В България смъртността е най-висока в сравнение с останалите страни в Европа. Ако у нас умират по 15 души на 1000 човека, то в Европа умират 10 на 1000. В селата у нас умират повече хора, отколкото в градовете, сочи статистиката.
Тези данни нас не ни изненадват, защото това е тенденция от години. У нас умират най-много хора, защото и населението ни е най-възрастно. Преди 2-3 години ЕК излезе с доклад, че България има много загуби и по отношение на така наречената предотвратима смъртност, което е още по-неприятно. Не само здравеопазването има отношение към смъртността. По оценка на СЗО едва 20% от смъртността може да се обясни с този критерии.
Това коментира пред Нова тв д-р Мими Виткова, бивш здравен министър.
Отношението към здравето в нашето общество е по-лошо отколкото отношението към личния автомобил. Трябва да се разбере най-после, че здравето е най-ценното ни имущество, а не колата, златото, нито даже жената. Така че е необходима профилактика и проследяване. Страшно много неща излизат от един бърз клиничен преглед и изследване с пет показателя. Измерване на кръвно на хора, които никога не са си мерили кръвното. Той знае, че има високо кръвно, но не го лекува, защото не го боли, коментира д-р Мирослав Ненков.
Родена съм 50-та година в едно видинско село вкъщи. Четири години по-късно - 9 години след войната, моята сестра е родена в родилен дом, тъй като майка ми вече не е имала право да ражда у дома. В това село е имало лекар, зълболекар, акушерка, медицинска сестра, здравна служба и родилен дом. Е, как 9 г. след война България е успяла да снабди селата си с медицински кадри, а сега в 21 век сме се докарали, че на 70-80 км хората нямат достъп до лекар.
В същото село джипито обслужва на 60 км населени места. Каква е комуникацията между лекаря и гражданите. Погледнете и линията на бедност как минава - каква храна ядат тези хора. Да не говорим за социалната политика, за замърсяването на въздуха, за това какви храни произвеждаме. Да не говорим, че в България нямаме статистика за това от какво боледуваме. Ние коментираме от какво умираме, а не знаем от какво боледуваме, посочи Виктова.
Какво четем:
🔴 Марешка Бардем след катастрофа: „Дядо ме цуна отзад и няма прошка"🔴 Съседски питбул едва не уби 4-годишно момиченце
🔴 Победителите в „Един за друг": Тя го чакала година и половина да се усети
Източник: Petel
Коментари
