Ако имате такава монета от 2 лева, можете да я продадете за 197 000 лева



Според нумизмата Христо Александров това е най-ценната българска монета

Монетата от 2 лева, емитирана през 1916 г., е една от най-редките български монети и в момента се предлага за 197 000 лева. Според нумизмата Христо Александров това е най-ценната българска монета.





Основната причина за високата й стойност е изключително малкият брой добре запазени екземпляри – към момента в световен мащаб са сертифицирани едва 20 броя, от които 8 при PCGS и 12 при NGC, двете водещи международни компании за оценка на монети.





Тази сребърна монета е особено рядка поради исторически обстоятелства. По време на Първата световна война и последвалата хиперинфлация стойността на среброто в монетите надхвърля номиналната им стойност, което води до изтегляне и претопяване на голяма част от тиража.





Въпреки че Александров счита, че настоящата цена е завишена, рядкостта на емисията прави монетата изключително желана сред колекционерите. Той отбелязва още, че почти всички монети и банкноти от периода на Княжество България са високо ценени, като ограниченото предлагане на пазара е основен фактор за високите им цени. При банкнотите съхранението през годините е още по-трудно, което намалява броя на качествените и добре запазени образци.





Сред другите български пари с международен нумизматичен престиж са златните монети от 20 и 100 лева от 1894 г. с лика на княз Фердинанд I. Те са били емитирани в ограничени тиражи и са били предназначени предимно за търговски и представителни цели, а не за широко обращение. Тези монети се появяват рядко на международни аукциони и често достигат значителни цени.





Как се е променяла българската валута през годините?

Левът има дълга и богата история, която отразява икономическите и политическите промени в България през годините, посочва Христо Александров. Българският лев е обявен за национална валута на 4 юни 1880 г. със Закона за правото на рязане на монети в Княжество България. Името „лев“ произлиза от „лъв“ – символ, носещ национално значение.

Първите медни монети с номинали 2, 5 и 10 стотинки се появяват през 1881 г., а първите български банкноти с номинали 20 и 50 лева са отпечатани през 1885 г. На 1 септември същата година тези банкноти се пускат в обръщение.





В началото левът е бил равностоен на френския франк, а през 1897 г. е въведен златен стандарт, което означава, че стойността му е била пряко свързана със златото, осигурявайки стабилност на валутата.

На 28 юли 1952 г. е открит Българският монетен двор, където започва изцяло да се сече както разменни, така и възпоменателни монети на територията на страната.





На 25 юни 1991 г. влиза в сила нов Закон за Българската народна банка (БНБ), който я утвърждава като модерна централна банка с висока степен на автономия.

На 10 юни 1997 г. е приет нов Закон за БНБ, с който се реорганизира паричната система и от 1 юли се въвежда Паричен съвет. Българският лев се фиксира към германската марка при курс 1000 лева за 1 германска марка.





На 5 август 1998 г. е приет Закон за деноминацията на българския лев, който влиза в сила от 1 юли 1999 г. Тогава 1000 стари лева (BGL) стават 1 нов лев (BGN), което рационализира паричното обращение и премахва многото нули от цените.

След въвеждането на еврото през 2002 г. курсът на българския лев към еврото става фиксиран според курса на германската марка към еврото – 1 евро = 1.95583 лева. Този курс се поддържа и до днес.


Какво четем:

🔴 Премиерът: До 2035 г. разходите за отбраната ще бъдат 5% от БВП

🔴 На 26 юни имен ден празнуват две горещи български имена

🔴 Румъния ще купи 18 самолета F-16 от Нидерландия за едно евро

Източник: Petel



Коментари



горе