Диана Русинова хвърли ръкавицата с тези разкрития, осветли скандал за милиони!


Сряда, 2 Юли 2025

Мръсният въздух не е абстрактно понятие. Той убива! А в България от години го прави безнаказано. Въпреки съдебното решение на ЕС срещу страната ни от 2016 г. заради дългогодишно превишаване на нормите за фини прахови частици, реален напредък в контрола върху замърсяването почти липсва.





С едно съществено изключение – система, която може да промени всичко. Днес тя е на път да бъде унищожена от управленска абсурдност, съдебни решения с неясна обосновка и политическо мълчание.





За нея си говорим с пътния експерт Диана Русинова, а подробностите, които тя разкрива пред БЛИЦ, са не просто тревожни – а направо на ръба на престъплението – ако изначалната идея е да има повече прозрачност и безопасност на пътя.





В разговора ни се включва и неин колега - пътният експерт инж. Ангел Попов.

"През последните години, по препоръка на Световната банка, Министерството на транспорта стартира проект, целящ да въведе реален контрол върху замърсяването от автомобилите чрез т. нар. "нискомисионни зони" – принцип, отдавна приложен в редица европейски столици.





Разработихме система, съвместно със Световната банка, след като бе установено, че общините у нас нямат капацитет сами да създадат контролна рамка.

За разлика от Виена, например, където общината контролира зоните самостоятелно“, казва Диана Русинова. И уточнява още:

"В основата на системата стои комбиниран еко стикер с RFID чип – устройство, което:





- категоризира превозното средство по еко стандарти;

- позволява безконтактно разчитане на данни без нужда от камера или регистрационен номер (който често се манипулира);

- работи дори при лоши метеорологични условия и висока скорост – доказано при тест с 200 км/ч.

За сравнение – една добра камера, с висока резолюция, която чете регистрационния номер на автомобила, струва между 5 и 20 000 лева. А RFID стикера струва 200 лева с ДДС. Разликата е очевидна!









Какво реално се променя?

Ще се запитате какво ще реши и промени въпросната система, за която Диана Русинова разказва. И отговорът вероятно ще изненада мнозина:

Повече, отколкото подозирате!

- Прекъсва въртенето на километражи – "Веднъж въведени в системата, данните за изминатите километри се снимат и остават. Манипулацията става невъзможна", обяснява Русинова.





- Слага край на фиктивните прегледи – 200 000 камиона, които не са се връщали с години в България, но се водят с технически прегледи, бяха „върнати“ в системата. – "Имаше случаи, в които номерата се пращаха по куриер, лепяха се на друг камион, минава се преглед, връщат се обратно."

- Спира избягването на ТОЛ такси – "Загубите за бюджета бяха между 150 и 300 милиона лева годишно. С чипа това беше пресечено."





- Увеличава събираемостта на данъци – „Невъзможно стана да минеш преглед, ако не си си платил данъка. Системата обвързваше информацията и това работеше.“









Предисторията

През 2023 г. е заведено дело, което две години по-късно – през 2025 г. – внезапно "изскача" с решение на петчленен състав на ВАС, с което се обявява, че:

- не може да има контрол върху данъци чрез чип;

- не може да има еко групи и еко категории (!);

- еко стикерът трябва да бъде на предното стъкло (!).





"С въвеждането на тази система България наистина беше на път за първи път да си свърши добре работата. Беше нужен още малко натиск, за да принудим общините да внедрят тези така желани нискомисионни зони", казва Русинова.

"Какво ще кажем сега на ЕС? Да махнат Евро 4, Евро 5, Евро 6, защото нашият съд е решил, че те не могат да съществуват?", пита още пътният експерт.













Внася и още уточнения:

"Решението на ВАС идва в момент, в който системата е на прага на пълно въвеждане. Вместо диалог – Министерството на транспорта мълчи. При управлението на министър Гроздан Караджов експертите на министерството му препоръчали да изхвърли всичко на боклука, без да предложи реална алтернатива.

Ще се върнем в ерата, в която не можем да съберем данъци, не можем да контролираме техническата изправност, ще загубим доверието на Европа.

Ще отидете на почивка в Гърция и ще ви спрат колата от движение, защото прегледът ви няма да бъде признат".





Ето защо въпросите към Министерство на транспорта и министър Гроздан Караджов, са следните:

1. Знаете ли, че с тази система спряхме въртенето на километражите?

2. Знаете ли, че с нея върнахме 200 000 камиона, които минаваха фиктивни прегледи?





3. Знаете ли, че тя можеше да увеличи събираемостта и в крайна сметка да доведе до събирането на между 150 и 300 милиона лева годишно от ТОЛ такси, които сега държавата не събира?

"Започнаха да ни подозират, че лобираме за частна фирма. Не лобираме! И не е тайна – фирмата е българска, казва се Демакс. И това е нещо, което се случи тук, с наш капацитет, с наш ресурс – и работеше", заявява още Русинова.





В крайна сметка от думите й става ясно, че това не е просто спор за един стикер. А битка за доверие, за контрол и европейско бъдеще.

Вместо да застанем зад работеща система, я подкопаваме с институционални абсурди! И вместо да дишаме по-чист въздух, дишаме прах от управленска немощ.

Загубим ли и този шанс – няма да има нужда от повече въпроси…

*Кадрите са от становище относно законопроект на ПП-ДБ за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с вх. номер 51-454-01- 46/13.12.2024 г.

БЛИЦ е готов да даде думата на лицата и институциите, посочени в статията!


Какво четем:

🔴 Порноактрисата Диана Габровска ПРОГОВОРИ за пръв път за случката с полицаи на гръцки плаж

🔴 На 59 години почина дългогодишният директор на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски

🔴 Мария Бакалова разголи гърди в Чикаго / СНИМКИ

Източник: Блиц



Коментари



горе