Почваме да строим язовири


Четвъртък, 18 Септ. 2025

Зам.-министър на земеделието и храните обяви бомбастична новина, която може да реши проблева с безводието. Иван Капитанов разкри, че поетапно ще възстановяват язовори. Първият от тях е помпена станция „Пясъчник“.





За нея имаме избран изпълнител и предстои сроковете за обжалване да изтекат. След това ще имаме възможност да предприемаме действия по неговата реализация. Този проект е изключително важен, защото ще позволи в рамките на двете области Пловдив и Пазарджик, да можем чрез тази помпена станция да акумулираме водни маси в този язовир. Така през летния сезон, тоест по време на поливния сезон, ще можем да извършваме напояването, защото това са две области, в които е силно застъпено земеделието, каза Капитанов.





Има язовири, които са спрени във времето назад, и предстои анализ, и какви действия трябва да бъдат предприети от страна на държавата, за да ги въведем в експлоатация. Един от тези язовири е „Чаталка“, който се намира в територията на област Стара Загора. В него е предвиден да се акумулират около 25 милиона кубика вода, диопълни той.





Разбира се, това не става толкова бързо, но нашите усилия са в максимално кратки срокове всички процедури, които трябва да бъдат предприети, да ги направим и регистратираме, за да можем наистина тези обекти да ги изградим. Към момента първата цел е да въведем в експлоатация три изоставени язовира, добави по Нова Тв Капитанов.


Какво четем:

🔴 Отиде си голяма българска диригентка и преподавател

🔴 Бащата на Сияна с призив: Очаквам ви на 19 септември пред съда в Плевен

🔴 Обявиха времето за поредицата почивни дни

Източник: Petel



Коментари



горе