Синоптикът Петър Янков: Циклони с „нежни имена" носят дъжд и сняг до април

Астрономическата пролет вече е факт, но истинското затопляне ще се забави с десетина дни. Прогнозата на синоптика Петър Янков в ефира на Bulgaria ON AIR сочи, че трайно стабилизиране на времето и повече слънце можем да очакваме едва след Цветница, която тази година отбелязваме на 5 април.
До края на март атмосферата над Балканите ще остане изключително динамична. Поредица от циклони ще носят чести превалявания, като температурите в населените места ще варират в границите на климатичната норма – между 8 и 14 градуса.
В София термометрите ще показват около 9 градуса, докато в съседен Белград се очаква по-меко време с температури до 15 градуса в събота.
Янков предупреждава шофьорите за рискове по пътищата заради мокрите настилки. В районите на Стара планина и Предбалкана дъждът постепенно ще преминава в сняг, а в планините се очакват значителни количества мокър сняг, особено в края на следващата седмица.
През предстоящия уикенд се очаква и повишено вълнение по Черноморието, като височината на вълните може да достигне 3-4 метра.
Въпреки временното разкъсване на облачността в понеделник, още от вторник валежите ще се активизират отново. След кратко затопляне в сряда, от четвъртък ще започне нов продължителен период с обилни дъждове.
Едва в първите дни на април облаците ще започнат да се разсейват по-трайно, проправяйки път на по-високи температури и типично пролетно време.
Какво четем:
🔴 КЕВР глоби две дружества с общо 108 000 евро за пазарна манипулация на енергийната борса🔴 Майката на Николай Златков: Синът ми, Калушев и 15-годишното дете са починали на 5-6 февруари
🔴 6-годишно дете падна от скала, лекари се борят за живота му
Източник: Блиц
