Диетологът д-р Дарина Ангелова: Забравете захарта и лъскавите опаковки
- Д-р Ангелова, кои храни са полезни за имунитета по това
време?
- Плодове в суров и изсушен вид. Всички видове зеленчуци, особено лук, чесън и праз. Добре е те да присъстват във всяко хранене. Също така магданоз, който е богат на трите антиоксиданта А, С и Е. Съдържа много желязо, калций, който директно отива в костите, и други микроелементи, важни за имунитета.
- А червеното цвекло?
- Разбира се. То е богато на желязо, витамин С и е много добра зимна храна. Салатите със зеле, моркови и червено цвекло с лимон и зехтин подсилват имунитета.
Тиквата също е много полезна - печена или варена. Имам пациенти, които я правят на сок заедно с ябълка и морков. От нея става чудесен десерт с мед и орехи, който също действа подсилващо. Съществуват сладки баници като щрудел и тиквеник, но без захар. Аз обикновено слагам в ябълките и тиквата стафиди. След като се изпече сладкиша, заливам с меден сироп, който овкусява. Освен плодовете и зеленчуците добри храни са ядките в суров вид. Прекрасна храна за закуска и полезна за имунитета. Само трябва да се запомни, че две трети са мазнини и да не се прекалява с количеството.
Препоръчват се житни растения. Кълнове, лимец, леща. Може да се ползва пчелен прашец, но да се разтвори за няколко часа във вода. Ако се разтвори вечерта, сутринта да се изпият две чаени лъжички.
Добре е да се има предвид, че поне половината от суровата храна - плодове преди закуска и салата преди обяд и вечеря, трябва да се изяжда преди началото на храненето. Това също е много важно за имунитета, защото не се изхвърлят излишно левкоцити и не настъпва т.нар. физиологична левкоцитоза. Не е добре плодовете да се ядат накрая, както имаме навик. А когато основното хранене е със зеленчуци, е добре плодовете да се изядат 20-30 минути преди него. Трябва да има разделяне, особено за хора с проблеми в храносмилането.
- Тоест плодове и зеленчуци не трябва да се смесват?
- Не се препоръчва. Като се има предвид, че почти всеки втори има храносмилателен проблем. Защото с целулозната си част могат да създадат ферментация и газообразуване. Ако са във вид на сокове, това го няма. Защото целулозата не присъства. Тоест може да се направи фреш от морков и ябълка. Но не е добре те да бъдат заедно под формата на салата.
- А има ли храни, които влияят зле и трябва да ги изключим?
- Трябва да се изключи захарта, подсладителите и газираните напитки. Както и всичко, което е в лъскави опаковки - чипс, снакс. Те са богати на сол и лоши мазнини. Също - колбасите и месото. Действат потискащо върху левкоцитите, които са нашите войници и трябва да са във форма, за да се справят с вируси, бактерии, ракови клетки. Други храни, които е добре да не се ползват, са туршиите и концентрираните млечни продукти от рода на сирене и кашкавал. Те имат негативно въздействие върху имунитета. От една страна, водят до повишена киселинност на кръвта, от друга - богати са на холестерол и наситени мазнини. Освен това отключват алергични процеси при пациенти, които имат бронхиална астма, тежки бронхити и инфекции на белия дроб. В такива случаи е добре колкото се може да се намали тяхната консумация.
Трябва да избягваме пържени храни, масло, маргарин, да не говорим за свинска мас.
Източник: МарицаКоментари
