11 неща, които не знаете за Перник (Първа част)
Наскоро един приятел се беше обозначил във фейсбук, че се намира в сградата на
община Перник. Първият коментар гласеше: „Внимавай, сигурно и там бият”.
Това не е виц, въпреки че едва ли има българин, който да не знае поне един майтап за Перник. Като този: Перничани са толкова корави, че като умрат не ги погребват, а ги издават за старо желязо…
Звучи забавно, но за най-интересните хора, събития и истории, свързани с този колоритен град почти не се говори. Ето малка част (общо 11) от нещата, които може би не знаете за Перник.
Започваме с човека символ на Перник – боляринът Кракра. Ще минем през златните години от първата половина на XX век и завършваме с уникалните истории на четирима спортисти, във всеки от които пулсира духът на това място.
Историята
В началото е Кракра Пернишки, виден болярин на цар Самуил от X-XI век.
“Кракра Пернишки”, худ. Петко Задгорски
„Не отстъпва нито пред заплахи, нито пред обещания”, пишат за него византийските хронисти. Този воин е символът на Перник и до днес. Византийския император Василий II с цялата си огромна армия, пълна с наемници от цял свят, е унизен на два пъти от Кракра – през 1004 г. и 1016 г.
Болуринът остава в историята като праведен и честен мъж, който не търпял подкупността и винаги бил отлично подготвен за военни дела. Под негова власт били още 35 крепости в областта, но Пернишката, като основен администартивен център на района, била и основната цел на врага.
Крепостта на Кракра Пернишки, който два пъти унижава византийския император Василий II.
Ето как Антон Дончев разкрива защо е избрал именно Кракра за герой на един от последните си романи:
“Действията на ромейския император се следят внимателно в цяла Европа: какво прави, как го прави, къде ще тръгне… И този човек две години клечи пред стените на Перник. Каква е тази крепост, какъв е този град?
Отиват при Кракра и му предлагат: “Ще те направим патриций”. Дават му пари, обещават му слава. А той отказва с думите: “Искам да бъда такъв, какъвто съм”. Тук се поставя въпросът за човешкото достойнство. Дума, която малко употребяваме. Затова избрах Кракра.”
Златни години
Перник е локомотивът, който дърпа стопанството на България в годините преди Втората световна война. Добивът на въглища помага на държавата ни да стане най-бързо развиващата се икономика в региона. Водещи инженери от цяла Европа са тук, градът се разраства с бясно темпо. Ако днес приемаме Дубай за символ на световната петролна промишленост, то Перник е нещо подобно за добивът на въглища. Макар и само в рамките на нашата страна.
А преди индустриалния бум в Пернишко се ражда доктор Стамен Григоров.
Кой е той – четете във втора част на материала. В нея ще научите и за изключително важни открития, за които никога не сте предполагали, че са направени в този град.
Източник: lifebitesКоментари
