Как командос вае шампиони



Най-важното е да имаш праг на търпимост в подготовката - тихо и бавно произнася Стоян Саладинов, един от най-големите експерти в света по ръкопашен бой. - И въпреки болката и умората да продължиш. Само тогава можеш да тръгнеш на битка и евентуално да ликуваш като световен шампион...”.

Това е формулата на успеха за бившия елитен командос Стоян Саладинов, подготвил не един и двама златни медалисти на планетата в бойното самбо. Кулминацията дойде в края на миналата година, когато Росен Димитров и Марко Косев станаха първите българи, покорили за трети път световния връх.

А черешката на тортата? За бойното самбо това е детронирането на руския терминатор в тежка категория Фьодор Емеляненко, имащ славата на екшън герой. Сензацията в боевете на ХХI век направи Благой Иванов-Багата, и то в леговището на съперника - Санкт Петербург, през 2008-а. Успехът отвори вратите на славата за българина, който сега живее в Лас Вегас и жъне успехи в популярните свободни двубои. “Преди финала доближих лицето си до това на Багата - спомня си Саладинов. - И му казах - трябва да го изненадаш, да рискуваш и да играеш ва банк в началото. Тръгваш с удар, после му правиш поясното хвърляне на баща ти и го заковаваш! Ще победиш най-големия в света, който има двеста победи зад гърба си. Ще живееш в Щатите и няма повече да се биеш за хиляда лева. Можеш ли да го направиш?... Каза “Мога”.

И влезе в битката като машина все едно е програмиран - раз, два, три и долу!

Руснаците онемяха. А бяха приготвили куртката на новия-стар шампион Фьодор Емеляненко, която да продадат на търг и премиерът Владимир Путин да го награди. Но ние им объркахме тотално сметките. Нито търг имаше, нито Путин дойде...”

Голяма част от методиката си полковник Саладинов заимства от командосите, където 20 г. тренира спецотряда за борба с тероризма. “Никой не може да спре обучен от мен боец - категоричен е Учителя. - Защото аз им показвам всичко. Те могат да удрят, да се борят, да заключват, да душат. Навсякъде ги обучават или на едното, или на другото, а при мен учат всичко.”

Самият той е пример за момчетата. Въпреки 55-те си години всеки ден прави по 250 лицеви опори и толкова коремни преси! И смята, че и най-квалифицираният състезател в най-тежкия спорт не може да издържи загрявката на един командос. А тя е 3 обиколки по стълбите на 3-етажната административна сграда на спецчастите. После, без да спира, понася на гръб някой от партньорите си, независимо от неговия ръст и тегло, и продължава по стълбите. Следва нов тур, но вече носейки партньора отпред на ръце. И така 20 минути. За загрявка има и лицеви опори - “скромна порция” от само 70.

Това е само увертюрата. После започват специфични занятия с бойни техники, стрелба, работа с рапели... Всяка тренировка завършва с бой срещу най-малко трима противници. Естествено, отново без разлика на килограми и ръст. Често занятията на командосите са на ръба на 5-етажна сграда или на скала над езеро. “Спецчастите тренират така, както трябва да се бият, и се бият така, както са тренирали - обяснява Саладинов. - И знаят, че и най-малката грешка може да е фатална. Наистина фатална.”

Полковникът, който е и шампион на България по самбо, карате, джудо и свободна борба, развенчава също и мита, че най-силните мъже са ръстовите. “В един екип са пет човека и трябва да има хора с всякакъв калибър - казва Саладинов, който е висок 165 см. - А по-ниските имат по-бърза реакция заради по-краткото време за предаване на сигнала от окото към мозъка. Затова и когато някой посяга към пистолета... аз вече съм го извадил.”

Въпреки екстремните ситуации, в които често изпадат командосите, страхът рядко е техен спътник. Всичките негови момчета от бойното самбо тренират да не са подвластни на страха. Често действат като машини, следвайки принципа: силен и точен удар в слабата точка на човешкото тяло.

Мастер Саладинов е категоричен, че винаги може да познае този, който е роден да стане шампион. “Има праг на умора, в който казваш: “Не мога”... “Умирам” - обяснява елитната барета. - Но научно е доказано, че в този момент си използвал само 30 процента от възможностите си. И тогава се появявам аз - треньорът. И казвам: “Продължаваме!” Вярва ли ми, преодолее ли страха, той ще стане шампион, защото има воля да пребори болката и изтощението. А това се пренася и във воля за победа. Няма кой да го спре. Предаде ли се - никога няма да е първи. Останалото са техники. Апропо, в тази ситуация поставям командосите всеки ден.”

Все пак Саладинов признава - не всичко е разкрил на момчетата от бойното самбо.

Има техники, които владеят само командосите.

А те са, ако се наложи дори и да убият, за да съхранят себе си и тези около тях. И тренират всичко забранено на ринга - удари в очите, гърлото, тестисите, тила. Като действащ командос Саладинов е търсен лектор навсякъде по света и семинарите му в Австрия, Германия, Испания по традиция минават при невероятен интерес. При баските дори защитава VI дан карате. И за разлика от неговите колеги инструктори, които първо показват техниката бавно, а след това бързо, при българина е обратно. На семинара в Испания кани срещу него да излезе най-здравият командос. “С един удар го повалих, всичките бяха в шок - спомня си Саладинов. - Оказа се, че това е инструкторът на испанските спецчасти. После им показах техниката бавно. Еуфорията беше невероятна. И всички се убедиха - само ако владееш до съвършенство прийома, ще може да го приложиш и в реалния живот, а не само на лекцията.”

Саладинов живее и в САЩ, но американската мечта не се оказва по вкуса му. Там разполага с всичко, получава и работа в клуб за бойни спортове. “Имах интересна среща със собственика на залата - разказва той. - Специално се преоблече, за да направим спаринг. След серия удари го забих надолу с главата. Той се изправи и започна наново да се бие, но вече да нарушава правилата, защото явно бях засегнал честолюбието му. С полусуплес обаче го охладих пак долу. Видя, че не може да ме победи и приключи срещата, като ме прегърна. Впоследствие разбрах, че е 7 пъти шампион на САЩ по карате. Дълго си говорихме и ми предложи работа. Именно в този клуб научих какво трябва да се прави, че хората да останат доволни от вниманието, което получават и от наученото. И на следващия ден да дойдат пак.”

В Щатите обаче не издържа дълго - едва 6 месеца. Наляга го носталгията и се прибира в България, където са приятелите и семейството.

“Спортът ни научи да работим в екип, да сме комбинативни и отговорни - доверява командосът. - И наученото в спорта някак естествено го пренесохме в живота.”

Заради успехите, които самбистите имат в последните години, спортното министерството предоставя зала на националите. Сега в комплекс “Диана” се събират по 70 души на тренировка. Сред тях са не само състезатели, но и любители, дошли да научат някоя и друга техника за самозащита. Идват вече и децата на бившите национали по самбо. А прийомите им показват все шампиони.

На тепиха на Саладинов партнират и неговите класни възпитаници - световните шампиони Росен и Румен Димитрови, известни и като Близнаците. “Учим аматьорите само на самозащита, избягва се всякаква агресия - уточнява командосът. - Защото, когато човек е силен, той е и великодушен.”

Тренира първите ни бойци

През 80-те години Саладинов работи с отбора ни по свободни двубои във веригата “Рингс” в Япония и в Русия. Сборният тим е от наши асове в борбата, бокса, джудото, самбото - Димитър Петков, Сотир Гочев, Тодор Тодоров, Красен Кръстев и Емил Кръстев, все медалисти от световни и европейски първенства.

В началото смята, че се занимават с мутренска дейност и страни от тях. И така 2 г., докато не се убеждава, че всички са шампиони, с големи сърца, и на ринга излизат и се бият за България. С наученото от Саладинов неговите момчета стават любимци на публиката. И ги възприемат като холивудски звезди. Японците дори пускат електронна игра с образа на Сотир Гочев.

С всички е приятел и днес. “Навремето си свалих маската и се показах пред света благодарение на Никола Захариев, постигнал договорка за това с МВР, направил и контактите с “Рингс”, казва Саладинов.

 

Източник: Труд



Коментари



горе