Сопот e столица на парапланеризма у нас



Сопот се е доказал като водещ в класациите за летателни площадки не само у нас и с всяка година е посещаван от все повече чужденци, любители и професионалисти по екстремни спортове.

Сопот e столица на парапланеризма у нас

Полети с парапланер над града се осъществяват всеки ден при добро време и попътен вятър. Приключението започва от центъра за екстремни спортове "Shambhala".

Сопот e столица на парапланеризма у нас

Откритият двуседалков лифт си проправя път през планината на височина до 1750 метра надморска височина за 35 минути. Това е и най-дългата пътническа седалкова въжена линия в България - 3990 м. Изкачването до междинната станция преди хижа "Незабравка" е незабравимо – под краката на пътниците са екстремните пътеки, оставени от байкърите, които качват специализираните си планински велосипеди на лифта и се втурват през боровата гора по отвесните стръмнини надолу.

Сопот e столица на парапланеризма у нас

След около половин час изкачване с открития лифт, идва ред на 10-минутно ходене по стръмен хълм , докато се стигне до площадката за излитане. А от там – само адреналин и вълнуващи въздушни емоции.

Сопот e столица на парапланеризма у нас

Сопот е най-подходящото място за парапланеризъм у нас, но и другаде има условия за този вид спорт – по Черноморието, Врачанският балкан, Витоша, Шуменското плато, местността над златишкото село Църквище.

Всяка година в подбалканското градче се провеждат състезания по въздушни спортове. През септември (6-9) за втора поредна година градът ще е домакин на фестивал за безмоторно летене "Въздухария". Уникалният фестивал събира необикновени и свободни хора, пристрастени към преоткриването на човешките (си) възможности в хармония с природата.

Обединява ги стремежът към въздушните течения и любовта към полета, към граничните състояния и преживявания, към възможността да се забавляват със сродни души: откриватели, експериментатори или както се наричат - Летящите хора.

Източник: infotourism



Коментари



горе