Камчия - природен резерват от 60 години



През този месец се навършват се 60 години от обявяването на природен резерват "Камчия" /1951г./. Биосферният резерват е създаден с цел да бъде съхранена за науката уникалната за Европа лонгозна гора, намираща се на десния бряг на р. Камчия и простираща се до пясъчната ивица на Черно море.
Тук, само на 25 км южно от Варна обитават 258 вида птици, 245 вида висши растения, 39 вида риби, 26 вида бозайници, 14 вида земноводни и влечуги.

В лонгозната гора и заблатените територии се срещат общо 245 вида висши растения. От тях 8 са включени в Червената книга на България - като лъскаволистна млечка, блатно кокиче, блатен телиптерис, северница.
Най-характерната особеност на лонгозната гора са периодичните заливания, свързани с измененията на нивото на Камчия.
Резерват Камчия е едно от най-интересните места за наблюдения на птици.

Това е едно от местата у нас, където може да се наблюдава черният щъркел. Размахът на крилете му е 1,50 м, а дължината на тялото - 1 м. За да види обаче човек представител на този вид, ще му трябва голям късмет. Видът гнезди в короните на дърветата. Малките се излюпват през април. В началото са все още с бял пух, но щом сменят първото си оперение, стават зеленикаво-кафеникави. Когато е време да отлитат към топлите страни, започват да потъмняват. В резервата се срещат 7 от 9-те вида кълвачи, сред които най-големият и най-малкият от тях - съответно черният и малкият пъстър. Другите видове, които могат да се наблюдават тук са зелен, сив, сирийски пъстър, голям пъстър и среден пъстър.
В района има постоянни наблюдения на морски орел. В България има само няколко двойки от този вид - не повече от 10, защото изчезват местата, подходящи за него. Той се храни с водолюбиви птици и е силно привързан към езерни и речни басейни. От хищните птици тук има още малък креслив орел, малък и голям ястреб,орел и рибар.

Река Камчия се обитава от 39 вида риби - по-голяма част от българската сладководна ихтиофауна. Част от тях са редки и застрашени от изчезване и са включени в Червената книга на България. Такива са брияната, змиорката, деветиглената бодливка, трииглата бодливка, шаранът, кавказкото попче, върловката и др.
Сред най-срещаните по тези места влечуги са обикновена блатна костенурка, сухоземните шипоопашата и шипобедрена. Характерни за района са още зеленият, стенният, сивият, горският, кримският и ивичестият гущер, два вида водни змии , смокът мишкар и големият стрелец. Общо 47 вида гръбначни животни от фауната на резервата са включени в Червената книга на България.

За ограничаване на антропогенното въздействие върху защитената територия през 1983 г. е обявена буферна зона с площ 230 ха.
Поради голямото си природозащитно, екологично и научно-практическо значение резерват Камчия получава международно признание през 1977 г. Тогава е включен в световната мрежа от биосферни резервати "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО за опазване на най-представителните екосистеми на планетата.


И последното красиво и девствено място край морето - местността при устието на Камчия обаче вече се засторава. Терен от 450 дкабе продаден от правителството на Сергей Станишев на ябившия московски кмет Юрии Лужков. Миналата година преди уволнението му, Лужков заедно с българския премиер Бойко Борисов откри първият корпус от комплекса „Лонгоз 2” Скоро ще има още корпуси на „лонгозите”, но ще изчезнат лонгозните гори.

Източник: infotourism



Коментари



горе