50 места за посещение на път и до морето
Написах тази статия с идеята да споделя информация за интересни места, които се намират по пътя за морето или близо и до българския морски бряг. Тя е за онези от вас, които избират българското и обичат да прекарват лятната отпуска на българското Черноморие, или пък просто имат път до там и искат да съчетаят полезното с приятното.
Изгрев над морето
Лятната отпуска обикновено се свързва с много лежерни часове на плажа. Но в допълнение на това, тя може да се обогати с посещение на интересни места по пътя към морето и до морето. Тук поместих информация за над 50 различни обекта, отстоящи на не повече от стотина километра от Българския морски бряг. В голямата си част тази информация е въз основата на мои лични впечатления. Останалото е взето от интернет и информационни книжки по различни европроекти за подобряване и изграждане на туристически обекти.
Обектите съм подредила по следния начин – най-напред са онези, които са на път за морето (или съответно на обратния път към дома), след това обектите по Черноморието са подредени от север към юг. Списъкът завършва с няколко обекта във и около Малко Търново.
Средновековна крепост, използвана през различни периоди от различни народи, разположена на платото край Провадия.
Крепостта Овеч в Провадия
2. Девня – Музеят на мозайките
Изграден и разположен върху древна антична сграда, музеят представя различни
видове музайки. Той е обект номер 10 от 100-те обекта.
3. Девня – Побитите камъни
Природен феномен, състоящ се от множество различни по големина каменни колони.
4. Шумен – Мадарският конник
Недалеч от Шумен, близо до едноименното село се намира един от символите на България. Това е едно от местата, които всеки един българин трябва да посети.
5. Шумен – Историческият музей
Регионален исторически музей, който е и обект номер 94 от 100-те национални туристически обекта. Намира се в центъра на града.
6. Шумен – Късноантична крепост с. Войвода
Още една забележителност в района на Шумен. Намира се на около 30 километра източно от Шумен в посока гр. Каолиново.
7. Шумен – Джамията Шериф Халил паша
Казва се още Томбул джамия. Тя е една от най-големите на Балканския полуостров. Обявена е за архитектурно-строителен паметник, но освен много посещавана от туристи, тя си е действаща джамия.
8. Плиска
Това е столица на Първата българска държава, както знаем, и един от най-големите средновековни градове в Европа. Посетихме Плиска преди много години. Тогава всичко там беше занемарено. Хубаво е, че сега много се говори за Плиска и са отпуснати доста пари за нейната реставрация. Обект номер 96 от 100-те национални обекта.
9. Велики Преслав
Втората столица на Първото българско царство и обект номер 98 от 100-те национални обекта.
10. Добрич – Художествената галерия
Музей за изобразително изкуство и обект номер 23 от 100-те обекта.
11. Добрич – Дом-паметник Йордан Йовков
12. Добрич – Старият Добрич
Това е Архитектурно-етнографски музей на открито в центъра на Добрич. Състои се от няколко работилници, представящи характерните за региона занаяти.
13. Добрич – Часовниковата кула
Намира се в центъра и по-точно в Архитектурно-етнографския музей на открито Старият Добрич.
Добрич – Часовниковата кула
14. Дуранкулашкото езеро
Езерото се намира в най-североизточната част на България много близо до границата с Румъния. Освен самото езеро и неговия микроклимат, там има интересни археологически находки от каменно-медната епоха.
Дуранкулашкото езеро
15. Нос Шабла и фарът
Шабленският фар на едноименния нос е най-източната точка на България.
16. Яйлата
Археологически резерват на 2 километра от Камен бряг.
17. Нос Калиакра
Красив нос в северната част на българското Черноморие на 12 километра от Каварна до село Българево.
Нос Калиакра
18. Балчик – Дворецът и Ботаническата градина
Два обекта, обединени в един общ комплекс – красота и радост за окото.
Балчик – Ботаническата градина
19. Аладжа манастир
Средновековен скален манастир на аскети-монаси.
Аладжа манастир
20. Варна – Морската градина
21. Варна – Историческият музей
22. Варна – Военно-морският музей
23. Варна – Музей Аквариума
24. Варна – Делфинариума
25. Варна – Зоологическата градина
Интересно и любопитно забавление за децата (и не само) в Морската градина. Близо е до Делфинариума.
26. Варна – Панорама Галата
Обособена площадка за наблюдение на Варна от квартал Галата. Най-хубавите гледки са вечерно време след залез слънце.
Панорама Галата
27. Варна – Комплекс Фанагория
Намира се в квартал Аспарухово, град Варна, и представлява историко-етнографски комплекс, представящ прабългарско селище от 6-8 век.
28. Варна – Музеят на Социализма
Това е съвсем наскоро открит частен музей с огромен брой експонати от времето на много развития социализъм у нас. Изложени са множество коли от онова време (добре реставрирани), восъчни фигури на много известни личности – символи на периода, както и различни вещи.
29. Плажът Паша дере
Намира се на около 15 километра южно от Варна. Близо е до Галата и е един от малкото останали непокътнати плажове по морето.
30. С корабче по Камчия
Едно незабравимо преживяване. Корабчетата тръгват от централната част на курортен комплекс Камчия, стигат до устието на реката и се връщат обратно.
По река Камчия
31. Плажът Кара дере
Намира се на 5 километра северно от град Бяла. До него се стига по много лош черен път, започващ от бензиностанцията в северния край на Бяла. Но плажът е голям, див и много красив и си заслужава ходенето.
32. Поморие – Музей на солта
Това е сравнително нов музей – открит е през 2002 година и представя производството на сол от морска вода чрез изпарение. Намира се на брега на Поморийското езеро.
33. Поморие – Древно-тракийска куполна гробница
На 5 километра западно от град Поморие се намира тракийска антична куполна гробница, датирана от 2-4 век сл. Хр. Достъпът на посетители до гробницата е лесен и удобен.
34. Поморие – Историческият музей
Намира се в старата градска част в сграда, обявена за архитекрурен паметник.
35. Бургас – Морската градина
36. Бургас – Историческият музей
37. Бургас – Къщата-музей Петя Дубарова
38. Бургас – Островът Света Анастасия
Една от най-новите и най-атрактивни туристически дестинации в България, предлагаща допир с пиратски съкровища и аркеологически находки.
39. Созопол – Старият град
Старият град на Созопол е архитекрурен и археологически резерват, един от символите на българското Черноморие.
40. Созопол – Археологическият музей
Археологическият музей се намира в стария Созопол и съдържа интересни експонати, представящи историята на града. Музеят е под номер 8 в 100-те национални туристически обекта.
41. Несебър – Старият град
Едно място с неповторима атмосфера, което не се нуждае от представяне, защото е световно известно. Толкова популярно и посещавано, че човек вече трудно може да се разходи там през летните месеци, без да се сблъска с огромни тълпи туристи.
42. Несебър – Археологическият музей
Намиращ се в нова сграда на входа на Стария град в Несебър, музеят представя експонати от историята на древна Месамбрия и средновековен Несебър.
43. Приморско – Беглик таш
Тракийско светилище на 5 километра северно от Приморско. До него може да се стигне с лека кола. Представлява ансамбъл от огромни камъни с различни размери и форма.
Беглик таш
44. Приморско – С корабче по Ропотамо
Още едно незабравимо преживяване. Особено подходящо е, когато времето не е толкова добро за плаж. Корабчетата тръгват от кея на река Ропотамо (вижда се от шосето) преди Приморско и се движат до устието, където реката се влива в Черно море.
По река Ропотамо
45. Приморско – Лъвската глава
Това е скален феномен, наподобяващ лъвска глава, по поречието на Ропотамо между Приморско и Созопол. Скалите се виждат от шосето за Приморско, но най-добре Лъвската глава може да се наблюдава от корабче по Ропотамо.
Лъвската глава на брега на Ропотамо
46. Приморско – Плажът на Маслен нос
Намира се на 3-4 километра от Приморско, като пътят за този плаж започва малко след Перла-та. Пътят е коларски и не е подходящ за лека кола – вариантите са пеш или джип. Но плажът си заслужава ходенето. Малък, живописен, затворен от двете страни с високи скали, една хубава синя морска вода. А пясъкът – всъщност няма пясък, а натрошени мидички.
Плажът на Маслен нос
47. Приморско – Новата екопътека
Това лято гостите на Приморско ще могат да се разхождат и разпускат по чисто нова маркирана екопътека, започваща от Беглик таш и стигаща до местността Вълчаново кале. Маршрутът е кратък, но дава възможност на туристите да се насладят отблизо на резерват Ропотамо.
48. Плажът Липите
Един от най-красивите плажове по българското Черноморие, останал все още почти непокътнат. Причината за това е, че до него няма път с кола. Намира се до платото Силистар, не много далеч от плаж Бутамята в Синеморец.
Плаж Липите
49. Резово и устието на река Резовска
Резово е най-южното селище по нашия Черноморски бряг. При тамошните черноморски води се влива река Резовска, по която минава границата ни с Турция.
Резово
50. Малко Търново – Историческият музей
Малко Търново е много приятно малко планинско градче в сърцето на Странджа. Историческият музей е разположен в четири красиви възрожденски къщи, във всяка от които са подредени различен тип експозиции. Музеят е под номер 7 в книжката със 100-те обекта. Основан е от проф. Александър Фол, който е направил редица проучвания и находки в района около Малко Търново.
Малко Търново – Историческият музей
51. Малко Търново – Големият врис
Това е извор в центъра на градчето. Един от неговите символи.
52. Малко Търново – Водопад Докузак
Малък, но красив водопад, намиращ се на около 10 километра от Малко Търново, близо до село Стоилово.
53. Малко Търново – Местността Петрова нива
Историческа местност край село Стоилово, където през 1903 година е взето решение за обявяване на Илинденско-Преображенското въстание.
54. Малко Търново – Тракийското скално светилище в местността Камъка
Намира се на около 10 километра от градчето, близо до пътя за Царево. Представлява комплекс от скални образувания, ямички и соларни кръгове.
Постарах се да обхвана най-интересните обекти за посещение по българското Черноморие и в близост. Места, които със сигурност ще обогатят лятната ви почивка. Ако имате други предложения, може да коментирате. Ще се радвам да науча за нови места.
Желая ви едно прекрасно слънчево лято, изобилстващо от хубави моменти и страхотни преживявания!
Източник: eliivanovaКоментари
