Иди и виж: Топ 10 на забележителностите в Бургас и региона



Град Бургас е в Източна България. Разположен е в западна част на Бургаския залив. В града се намира най-голямото пристанище в страната. Бургас има и собствено летище. Градът е най-оживен през летния сезон, когато е посещаван от български и чуждестранни туристи.

Първото име на града идва от Античността, когато римляните са го нарекли Деултум. През Средновековието Бургас носи друго име - Пиргос. През 17 в. получава сегашното си име. Интересни забележителности в града са Регионалният исторически музей и Художествената галерия, Етнографският музей и Морската градина. В околностите на града се намират: бургаско езеро Вая, Атанасовско езеро, Мандренско езеро. Бургас предоставя отлични възможности за практикуване на водни спортове, парапланеризъм и скално катерене.

1. Плажовете

Централният плаж в Бургас е разположен по цялата дължина на живописната морска градина, дължината му е около 2 км, а ширината 30 м, пясъкът има по-тъмен цвят, почти черен, чадърите не заемат цялата плажна ивица, плажът е чист, във водата почти няма водорасли. Плажовете на близкия град Черноморец са едни от най-красивите по нашето Черноморие. Те са чисти, запазили дивата природа, подходящи  за туристи, търсещи спокойствие и тишина. Може да посетите също плаж Сарафово и плаж Крайморие, които са на около 10 км от града, съответно на север и на юг. И до двата квартала има  автобусна линия на градски транспорт.

2. Курортите

Морските курорти по южното ни Черноморие са като магнит за туристите. Край Бургас са съсредоточени голяма част от местата за морска почивка. На север от града са Несебър, Слънчев бряг,  Елените, Поморие и още много кътчета за семейна или романтична ваканция. На юг от града пък са Созопол, Дюни, Ропотамо, Китен, Приморско, Ахтопол, Синеморец. 

3. Къща-музей „Петя Дубарова“

Родната къща на поетесата Петя Дубарова (1962-1979) е оформена като дом-музей с решение на Министерски съвет. Къщата-музей е открита на 7 август 1995 г. Експозицията е представена в 4 раздела: научно-спомагателен, основен, обменен и научен архив. Пресъздадена е автентично и личната стая на Петя Дубарова. Музеят е научен и културно-просветен институт за издирване, документиране и съхраняване на литературното наследство на бургаската поетеса.

4. Природозащитен център „Пода” 

Природозащитен център „Пода” представлява защитена местност за биоразнообразието  по земите около Бургас. Тук са установени над 259 вида птици, тъй като Бургас е територия с богато разнообразие от водни басейни и е едно от малкото места в Европа, предлагащо подходящи места за гнездене на редки видове птици. В сградата на центъра има тераса, снабдена с подходяща техника за наблюдаването на птиците, независимо от атмосферните условия.

5. Зоокомплекс „Пауните”

Само на 13 км от Бургас, в началото на минно селище Черно море, е разположен изключително атрактивният Зоокомплекс "Пауните". Той включва ферма за пауни, ферма за щрауси, овощна градина - 100 декара, парк с езеро и детски кът, бар и грил "Пауните", идеално място за организиране на рождени дни и други мероприятия. Във фермата за пауни се отглеждат 26 разновидности на красивите птици. 

6. Музей на солта

Единственият музей на солта на Балканите е в старата част на Поморие, точно между Поморийското езеро и солниците. Той е открит през 2002 година и представя древна технология за производството на сол чрез слънчевите изпарения на морската вода. Дава уникалната възможност на своите посетители на живо да се запознаят с процеса на добиването на поморийската сол. 

7. Русокастренска крепост

Село Русокастро се намира на 24 км от Бургас. На 3 км от селото в древността е имало тракийско светилище, върху което е построена крепостта, която датира отпреди 1500 години. Вдигната е с цел да се наблюдават и контролират главните пътища в Североизточна Тракия, проходите от изток на Стара планина и северното Българско Черноморие до Босфора и Константинопол. 

8. Резерват Ропотамо

Резерват "Ропотамо" е един от най-старите резервати в България, разположен е по течение на едноименната река Ропотамо. Той съчетава освен разнообразни животински видове и нехарактерните за тези географски ширини т.нар. лонгозни гори. В резервата живеят около 250 вида птици, 71 от които са видове, застрашени от изчезване и вписани в Червената книга на България. 

9. Остров Света Анастасия

Живописният и страховит остров Света Анастасия се намира на около седем километра от град Бургас. Той е най-големият остров на територията на нашата страна с обща площ 9 дка и височина 12 метра. Природата е сътворила три скални образувания, които впечатляват всички туристи, а те са: Дракона, Вкаменения  кораб и красивата Порта, която пропуска слънчевите лъчи като златна пътека. През 2001 г. остров Света Анастасия е обявен за археологически резерват. Две корабчета ежедневно отвеждат до него. Пътуването е около 30 минути, а престоят е 2 часа.

10. Крепостта Маркели

Маркели е средновековна византийска крепост, която се намира на 7,5 км югозападно от Карнобат. От възвишението, върху което е разположена, има възможност да се наблюдават подходите към важни проходи през Стара планина - Мокренски, Върбишки и Ришки. Общата площ на Маркели е 460 декара, а дължината на крепостните стени е 530 м. Защитните му ровове и валове са едни от най-големите изкуствено изградени укрепления, открити досега на Балканския полуостров.

Източник: Марица



Коментари



горе