Годишнина от Беласишката битка



Сражението между българските и византийските войски при с. Ключ /1014/ между планините Беласица и Огражден - известно като Беласишка битка.
Битката е между войските на цар Самуил и византийските войски начело с император Василий тт. Българските войски, предвождани от цар Самуил, издигат в клисурата до с. Ключ в планината Беласица, стена-преграда, която да осуети намеренията на император Василий II за поредно нахлуване. Многократните опити на Василии тт да завладее крепостта с удар по фронта не дават резултат. Византийски отряди откриват пътека към билото на планина Беласица и успяват да се промъкнат незабелязано и нападат в гръб българите, а Василий II напада фронтално преградата и успява да я разруши. Българите са принудени да отстъпят.
Цар Самуил успява да се спаси с помощта на сина си Гаврил-Радомир в крепостта Прилеп. По заповед на Василий тт пленените български войници (ок. 15 000 души) са ослепени, като на всеки 100 души е оставен по един едноок за водач и са изпратени в Охрид при Самуил. През м. октомври 1014 г. ослепените войници достигат до българската столица. Два дена след срещата с тях цар Самуил умира, непреживял трагедията. Погребан е на остров Свети Ахил (дн. Гърция). За своята жестокост император Василий получава прозвището "българоубиец". След смъртта на цар Самуил България не успява да издържи дълго на военния натиск на византийците. През 1018 г. идва и краят на Първото българско царство - България пада под Византийска власт.

Източник: Дир.БГ



Коментари



горе